• bir rte beyanı. nüfus kriteri de düşürülecekmiş. hadi hayırlısı. ülkemiz bir anda vites atacak desenize.@

--- spoiler ---

milletvekillerinin, büyükşehir kapsamında olmayan illerde hizmetlerin götürülmesinde sıkıntı yaşandığı, farklı imar kararları aldığını belirtmesi üzerine erdoğan,"bu sorunu biz de tespit ettik. yeni bir düzenleme yapacağız. büyükşehir olmak için aranan nüfus rakamı düşürülecek. büyükşehir sayısı 50-60'ı bulabilir.
    --- spoiler ---
  • akp'nin zayıf olduğu yerlerde kurulması muhtemeldir. taşra oyunu merkezde sayabilmek için geliştirilmiş dahiyane bir yöntem.

nasıl yani diyenlere gelsin: büyükşehir sınırları içindeki tüm oylar büyükşehir için sayılıyor. bşb yi zaten malum parti alırsa iş bitmiştir. ilçe belediyelerin pek bir alanı ve anlamı kalmıyor. bşb ne verirse onunla yetinmek durumda kalıyorlar. ayrıca tüm il sınırı bşbnin hizmet sahası oluyor yersenn. misal çöp toplama bşb de ama millet yerel belediye yapmıyor sanıyor. özellikle muhalefet partilerinin aldığı belediyelerde bu sıkça görülen bir durum. ve daha neler neler. vergi boyutuna girmiyorum bile.
  • bir tane bile büyükşehir belediyesi olmayan almanya tarafından fena halde kıskanılacak hadisedir.
  • ya allaaaaah bismillah
  • hangi derde derman olacağını acayip merak ettiğim hede. bence tam tersi köylere geri dönüşü hızlandırmak, küçük mahalle ve köyleri güçlendirmek gerek.
  • bir adım ötesi valileri halkın seçmesi ve bu yolla valilerin aynı zamanda o ilin büyükşehir belediye başkanı olması olduğunu düşündüğüm uygulamanın beyanıdır.

-peki, bunun bir adım ötesi nedir?
    +abd'deki federal sisteme yakın bir sistem oluşturmak.

-peki, bunun da bir adım ötesi nedir?
    +abd'deki gibi başkanlık sistemine geçmek.
  • zaten halihazırda 30 tane büyükşehir belediyesi var, 30 tane daha eklersek toplam 60 adet olacak. 21 tane normal belediye kalacak. 61 tane il için büyükşehir deyip kendimizi yormak yerine onlara direkt belediye diyelim geri kalan 21 tanesine küçükşehir diyelim daha kolay olacak.
  • para yok, kriz var diyenlere de kapak olsun. neyle kuruluyor bu 30 tane büyükşehir?

gerçekleri görün artık. bundan 14 sene önce kaç büyükşehir vardı 15? hamdolsun akparti döneminde bu sayı ikiye katlandı. son düzenleme ile 4 e katlanacak. eyyy chp zihniyeti!!!! sen anca izmir'e bak. bizim yozgat'ın, çorum'un, çankırı'nın neyi eksikti de büyükşehir yapamadın?
hesabın var mı? giriş yap