• tarihe not düşelim de silinip gitmesin.

bu tarihte sözlükte (bkz: bebek arabasını görüp asansörde yol vermeyen tip) diye başlık açıldı.

agoodidea diye birisi şunu yazdı: http://prntscr.com/d1jj5u

"bu kişi benim. bebek arabalı tiplerin asansör sırasında bir önceliği olmadığı için genelde yer vermem. herkes gibi bebek sahibi aileler de sırasını beklesinler."

bu entry 9. sıradan debe'ye girdi, bir sürü kişi şükela verdi, aşağıdakiler de favladı. unutmayın, unutturmayın.

-------gelen tepkiler üzerine açıklama------

not: şimdi buradan bütün itham, iftira ve hakaretlere cevap verecek değilim, ancak;

- kimsenin bilmediği bir bilgiyi paylaşıp da insanları ifşa etmek gibi bir şey yapmadım. malum isteyen herkes favlayanları görebiliyor.

- benim maksadım sözde okumuş, modern kafaya sahip gençliğin içler acısı halini ve ne denli çok olduğunu göz önüne sermek.

- bir konu hakkında karşıt görüşleri beğenmediğimiz zaman hemen gelen tepkiler şöyle oluyor: ergen, hanzo, yobaz, laikçi, kemalist, öküz, gominist, ırkçı, faşist vs. vs...

- copy/paste ile bu entry bir kaç dakikada yazıldı. işsizlik değil yani.

- duyarlı yazarlar sağ olsunlar özel mesaja boğdular beni. bir çoğuna tek tek cevap veremedim. desteklerniz için teşekkürler. biliyorum ki bu ülkede yetişen geri zekalı, duyarsız bir nesle rağmen hala kalbi temiz insanlar var.

- hadi asansörü falan geçtim de yolda yayalara, özellikle de çocuk, yaşlı, bebek arabalı ailelere yol verdiğim zaman arkamdan çalınan kornanın haddi hesabı yok. peki bunu nasıl açıklayacaksınız sayın amk seyircileri? bahsettiğimiz zihniyetin trafiğe çıkmış hali de bu oluyor işte.

- son olarak özel mesajla cevap verdiğim bir yazara yazdığım şu cümleyle bu konu hakkındaki fikirlerimi noktalıyorum;

bir yazar arkadaşım demiş ki "kafama takılan bu önceliğin neye yaradığı"

ben de ona şu cevabı verdim: her katta tuvalet veya bebek bakım odası yok. belki annenin acil tuvalete gitmesi lazım bebeğini bir yere koyamıyor. belki bebek altına yaptı belki acıktı. neden bu kadar dert edindi insanlar gerçekten anlamıyorum sizi.

son edit: eşim bugün kan testi yaptırdı, ikinci kez baba olacağım. yeniden bebek arabası sürme şansı bulacağım, arkanızdan gelip topuklarınızı çürüteceğim yakında. :)

-------gelen tepkiler üzerine açıklama------

@anlamsiz hareketler
    @anonimus
    @bozuk para ve kumbara
    @coneva
    @dermanyon
    @didier therockbah
    @dilsizgeveze
    @ego sum qui sum
    @entry ne demek
    @galibamagercek
    @ghetto superstar
    @hasortman
    @hattabb
    @homoludens
    @lastwolf
    @leeloodallas
    @losambriel
    @lounge act
    @magnetron
    @mapce brejar
    @marion marion
    @merutemu
    @midnight run
    @mudride
    @nocomment1
    @notorious23
    @omuriliksorunsali
    @orijinalinden iyi olan cover
    @px5x64
    @raavann
    @ramachandran
    @sararmen
    @soranyok
    @the shoes
    @twelfth
    @untitled frame
    @vitaminc
    @yka
    @you are my life
    @fecriati
    @marilyn manson un makyaji
    @kendimisanslihissediyorum
    @lazaradze
    @manicfest
    @cok canlar yakacak bu cocuk
    @im your superego
    @gitsenbengelcem
    @winger
    @dexter iti
    @cannurkars
    @dantetr
    @cizik plak
    @mfk75
    @45
    @noitisnt
    @dagger stroke
    @gezi parki yoldasi
    @mentatification
    @pamukprens
    @loco turco
    @bebilo
    @hanryk
    @ekmek arasi sakiz
    @adrenalinjt
    @abraham4u
    @syhvbyz
    @bll aoki
    @miredonas
    @devrimhaktan
    @badger34
    @free friday
    @sacma sapan salak birisi
    @searos
    @reland
    @itopal
    @foxxly
    @limon8950
    @malbeyan
    @korkenzieher
    @gregoryhouse un bastonu
    @pincak
    @kurabiye kirpisi
    @rassidan
    @smael
    @guneyinmasumbirsahilevi
    @rmsqwert
    @hayat cok mu guzel lan
    @gobeginden sikini goremeyen adam
    @recotk
    @freemo716
    @banalalem
    @benimleucmakistermisin
    @cimem
    @nopeland
    @kopenhag07
    @ricider
    @caprese salad
    @penislvanya
    @takma ad gerek
    @shady is back
    @yakuzahiro
    @snifff
    @sene 1969 en tehlikeli zamanlarim
    @ichimaru gin
    @ilknokta
    @universus
    @ananza06
    @rainydream
    @brutallahmacun
    @saidd
    @simgeeee
    @shooting stars
    @surprisemotherfuckerr
    @gassid al akbaar
    @landscrona
    @bashbugh
    @wall e s eva
    @karapanda123asd
    @draw
    @gokyuzunde yalniz gezen birseyler
    @imacloud
    @medivh
    @cnnknn
    @arkeopteriks
    @fujer fuji
    @frkinhere
    @sndy
    @ahahahk
    @kukusenko
    @spouirus
    @aboutbillions
    @megawolt
    @im so green
    @societycrazyindeed
    @dilaara
    @periostt
    @budaneymisci
    @denizekiyisiolan
    @spyzewich
    @yuce aether
    @vadideki kurt
    @malaybet
    @pawel
    @khazarianturk
    @ginto
    @themercwithamouth
    @senanur
    @terliksi terlik
    @strombi
    @iceteagalphen
    @ertesiyarin
    @elan0815
    @mecaz minyon
    @turist omer uzay yolunda
    @yosifcan
    @prenses serkan
    @simdiki gayler neden helak olmuyor
    @orjinal kacak
    @odunsu insan
    @delimustafapasha
    @wizardofshazam
    @tezerozlu
    @hacettepeli tembel medical student
    @hijkmedinen
    @golfhocasi
    @galibaruhhastasi
    @bidkbiseydenicem
    @rote beete
    @bi cay kap gel
    @maskeli reprezant
    @krofosyonel
    @gubba nub nub doo rah kah
    @ssarer
    @ase01
    @abartt
    @firuze hanimin mavi tasi
    @hugug gusu
    @yasensapsirikmisen
    @aptalamacalisiyo
    @beyaz su yengeci
    @ave sathanas
    @natalie portfolio
    @medieval total war
    @thesacrifice
    @brkttr24
    @kriptojk
    @radyoaktif pokemon
    @mkklmsrklr
    @singleplayer
    @bakkalnamikamca
    @bir nokta iki unlem
    @djentpazari
    @chico malo
    @abclok
    @mahallesakini
    @lolllll
    @cok gizli bir nick
    @sirkeeeee limooooon
    @securitysupervisor
    @six degrees of inner turbulence
    @ejderyareis
    @gitmekistiyorum
  • +@muted

bebek arabasıyla saatlerce gezip tozabilen ama bir kaç saniye sıra bekleyemeyenleri rahatsız eden rezalettir.
  • başlığı görünce siyasi gerekçeler ve korkularla silinen, değiştirilen bir sıralama var sandığım rezalet.

küfür etmek isteyen bir ergen salya saçmış. beni de yaz caniko. hastanede, metroda kullanıyor olsan neyse de, avm'de filan sıra mıra veremem. ona bakarsan taksi dolmuş beklerken bebekliler öne geçmeye çalışıyor, ona da mı he deyip geçelim?
  • bence de çok güzel bir debe olmuş. insan denen canlının ne kadar bencil olabildiğini göstermiş. bence hamilelere de doğum izni verilmesin. bize ne biz mi dedik çocuk yapın diye. otobüslere binerlerken de orta kapıyı açmasınlar. bebek arabasını katlayarak önden geçirsinler. yaşlılar da gebersin. bize mi sordular yaşlanırlarken. çünkü biraz beklemek, sıra vermek insanlık suçudur. az medeni olun lan.
  • asansörler bebek arabası ve engellilerin öncelikli kullanacağı araçlardır. normal bir insan yürüyen merdivene binebilirken pusetli insanların alternatifi yoktur.

beklenen özellikle kalabalık günlerde birkaç saniye değildir. bebek arabası isteseniz de istemeseniz de bu alternatifsizlikten ötürü öncelik sağlamaktadır...

öte yandan burada yazılanlar türkiye'ye olan inancımı yerle bir etmiştir. pusetli bir anne olarak ne çirkefliğim kalmış ne şirretliğm. o öncelik bekleyen anne benim.

bir kaç saniye bekle ne olacak diyorsunuz ya, o işler öyle olmuyor güzel kardeşim. genellikle haftasonları avemeye gitmemeye çalışırım. hele pusetli zamanlarda hiç gitmemeye çalıştım. asansörler ağzına kadar dolu. bir sebepten üst kata çıkacağım, asansörden başka seçenek yok. ama asansör ağzına kadar dolu.

sıra bende, zaten oraya yarım saat önce gelmişim, gelen 3-4 asansöre binememişim...
    arkamda bekleyen de biniyor tabii haliyle. bir zaman sonra asfalyalar atıyor güzel kardeşim. ben ne zaman bineceğim. bu nasıl bir sıra...

burada sorun nedir biliyor musunuz?

1. sorun yürüyen merdivenleri vatandaşa maraton yaptırma mantığıyla inşa eden, buna mukabil asansörleri de düdük kadar inşa eden orospu çocuğu mimarlardır.
    evet bu 1. sorundur. yürüyen merdivene git desem, mesela panora, kızılay aveme vs. bunlarda valla ben de asansörü tercih ederim. ya da hiç gitmem.

2. sorun da sizsiniz. o an asansörde olduğu için (son derece medenice sıraya girmiş ve binmiş olsa bile) hangar gibi asansörü doldurmayı başarabilen herkes...

çocuk sahibi olunca hayatın altüst olduğunu söylüyorduk ya, o zaman anne romantizmi, olur mu öyle şey diyordu.
    işte oluyormuş di mi?

10 yıl arayla iki kez anne oldum. pusetli yaşam her geçen gün daha zor daha sıkıntılı.

sadece asansör için değil, yolda bile yol vermenin hesabını yapacak kadar alçalmışsa bir toplum, bu konuda biraz jest beklemek çirkeflik olmuşsa, ümidim kalmamıştır artık...
  • gün geçmiyor ki yeni bir rezaletle karşı karşıya kalmayalım sözlük.
  • okuduğunu anlamamaktan kaynaklanır. hadi yanlış anlamak diyelim.

başlık ve ilk entry'de "yol vermek" deniyor, arkadaşlar da "yer vermek", "sırasını vermek" diye anlayıp açıklama getiriyor. gülüp geçmek lazım aslında.

bebek arabası hareket kısıtlayıcı olduğu için küçük hareket alanlarında doğal olarak gelişen bir nezaket davranışının olmaması durumuna dair değerlendirmeyi yanlış anlamışlardır.

edit: "olay sırayla alakalı" diye bir mesaj alınca tekrar bakıp, editleme gereği duydum. bu noktada yol vermek zaten sıra vermek ile aynı kapıya çıkabilir. burası doğru... karmaşada türkçe'nin yanlış kullanımının katkısı ise olduğu gibi durmakla birlikte basit inceliklere dair bu denli tartışarak zaman kaybetmek ise asıl rezalet olarak kendini göstermektedir.
  • cidden, beni de ekleyin demek istediğim debe rezaleti olduğu iddia edilendir. size şunu söyleyeyim ki, asıl rezalet sırf bebek arabasıyla gezdiği için ayrıcalıklı olduğuna inanıp, milletin önünü kesmeye kendinde hak görenlerin var olmasıdır.

parkta bisiklet yolunu bile bilmeyen bilinçsizlerin kullandığı bebek arabalarının normal vatandaşlara yaşattığı zorluklar küçümsenecek bir durum değil, ben cidden bu işin de ehliyeti olması gerektiğini savunanlardanım. bebek arabasını kalabalık bir avm'de milletin yolunu kesmeden ya da bindirmeden yürütemeyenlere çocuk yapma izni verilmesin. hele de o bebek arabasını yürüyen merdivenlere enine park edenler için lütfen özel bir semt ve avm yapılsın. şehrin yarısı şantiye alanıyken hazır, aradan çıkarıverilsin.

sırf çocuk yaptın diye sana nezaket göstermek zorunda değilim, önünden çekilmek zorunda da değilim, sıramı vermek zorunda hiç değilim, ve hayır, yarın öbür gün çocuk yaparsam sırf üreme organlarımın çalıştığını somut bir şekilde ispat ettiğim için karşımdakinden ekstra saygı beklemeyeceğim. bu benim yükümlülüğüm olacak, başkasının değil. çünkü biliyorum ki, benim bu tür davranışlarım en çok çocuğuma zarar verecek. çocuk başka insanlara nasıl davranması gerektiğini, herkesin her şeye en az kendisi kadar hakkı olduğunu anlamayacak, sorumluluk almak nedir öğrenemeyecek, tercihlerinin sonuçlarına katlanmak nedir hiç bilmeyecek, dünyaya ve insanlığa katkısı oksijen israf olmaktan öteye gidemeyecek.

artık şunu anlayın. çocuk yapmak sizin tercihiniz olabilir. ama bizim değil. ekstra zorluklarına katlanma sorumluluğu altına siz girdiniz, biz değil. on ebeveynden ikisi dahi bunu anlasa, şu ülke çok daha güzel bir yer olacak. madame coco gibi yerlerden alış veriş yapıp da benzemeye çalıştığınız avrupalı kadınlar asla böyle beklentilere girmez.

hümanist arkadaşlar da artık şunu anlasınlar: birinin içinden gelip de bebek arabalı bir başkasına yol vermesi son derece insancadır, sözsüz görgü kuralıdır, nezakettir. ama bunun, sırf evlendiler diye, sırf ebeveyn oldular diye toplumda statü kazandığını zannedenler tarafından dikte edilmesi başka bir şeydir.
hesabın var mı? giriş yap