• her şey tamam da

devletin kanalında 1milyon ödüllü bir yarışma nasıl yapabiliyorsun? kazanılan parayı kim ödüyor?
  • tarihe çok büyük ilgi besleyen biri olarak konseptini beğendiğim yarışma fakat akp güdümünde bir program olduğu çok belli.
  • ikinci dünya savaşı’nı başlatan polonya istilası’nın hangi kod cümle ile başladığı sorusu ilginçti. cevap “büyükanne öldü” imiş. sonra “ayşe tatile çıksın” örneği verilip konu kıbrıs’a geldi. kıbrıs’ın önemi falan derken doğu akdeniz politikası, oradan libya’nın eski osmanlı toprağı olduğuna geçildi. en son tarihçi olduğunu umduğum eleman, işte bakın tarih bizi çağırdı libya’ya gidiyoruz, göreceğiz mevlam ne eyler dedi. pelin double ne eylerse güzel eyler diyerek tasdikledi ve diğer soruya geçildi.

bunlar tartışma programlarında konuşulması gereken ve analiz isteyen konular. ülkenin belki de gelecek 50 yılını direkt olarak etkileyecek kararların, bizzat icracıları ve muhalefeti tarafından kamuoyunun gözü önünde değerlendirilmesi yerine bu tip basit yarışmalarda satır arasına sıkıştırılması ne derece mantıklı? algı yönetimi desek küplere binilir ama böyle yapılınca gerçekten algı yönetimi gibi oluyor maalesef. bu kadar ciddi bir kararı karşıt görüşlerin fikrine hiç danışmadan, oldu bittiyle mi alacağız? 10 yıl önce suriye politikasının ana hatlarını çizen bıdıkoğlu, şu an istenmeyen adam değil mi?

tanım: üstüne vazife olmayan konulara giren tarih bilgi yarışması
  • ortadaki hocanın varlığının saçma olduğu ama son 5 senedir gördüğüm en iyi soruları soran yarışma.

bir de engin altan düzyatan canlı para'da ne kadar ukala ve kendini beğenmişse burada yarışmaya o kadar hakim. murat yıldırım denen gevşek yerine kim milyoner olmak ister'e geçse daha iyi olur.
  • türkçe öğretmeni olarak yıllardır öğrenciler öz türkçe kullansın, diline sahip çıksın diye uğraşıyorum.
    adam yarışmacıya “mutabık mıyız?” diye soruyor!
    (bkz: nasıl delirdim?)
  • ortada duran hocanın çok antipatik olduğu yarışma programı.
  • ilk defa bu akşam izliyorum. her şey bir yana, farkettiğim bir şey var: okumuş veya okuyan, bilgili gibi gözüken ve hatta şöyle söyleyeyim, insanda "bu kişi kesinlikle akp seçmeni değildir" imajı veren insanlar çok aptalca yarışıyorlar ya da bize o şekilde yansıtılmaya çalışılıyor. türbanlı bir ev hanımı sorulara çatır çatır cevap verirken, tıp ögrencisi ilk üç soruyu koruma alarak cevapladı, kendine güven 0. keza şu anda yarışmakta olan orman mühendisi kadın! 30 ağustos'u cumhuriyet'in ilanı sanıyor. olamaz ya, gerçek olamaz. gerçekse de yazıklar olsun!

tarihle ilgili bilgi alma açısından fena değil fakat diğer herşey insanı sinir etmek için yapılmış veya yapılıyor gibi duruyor şu an.

edit: kastım kesinlikle türbanlılara değildir. o günkü yarışmaya katılan hanımefendi türbanlı olduğu için isminin önüne eklenmiş, aslında gereksiz bir sıfattır "türbanlı". türbansız olsaydı da yine kendisini örnek gösterirdim. dikkat çekmek istediğim katılan kişilerin eğitim durumu ve yarışmada gösterdikleri performansın ters doğrultuda oluşuydu. sanki bu bana bilerek yapılmış gibi geldi o gün. tamamıyla yarışmaya dikkat çekmek için bir trolleme denemesi de olmuş olabilir. yok ama gerçekten halleri böyleyse okumuşlarımızın vay halimize...
  • ipucu joker hakkını kullanıp soru bilen yok neredeyse yarışmada , neden çünkü ipuçlarını veren hoca soruyu bilemeyip ipucu isteyene sorudan daha zor ipucu veriyor.*

soru hangisi anadolu selçuklularda tahta geçmemiştir. yarışmacı ipucu istiyor , ipucu bu şahıs altın orda devletinin hükümdarı. aman ne güzel ipucu bu, arkadaş anadolu selçukluyu bilmeyen altın ordayı nerden bilsin. kesin içinden nihahahaha diye gülüyordur.
    taktım adama kafayı kolay soruları bilemeyenlere de tüh senin kalıbına diyecek gibi duruyor*
  • tutunamayanlar'dan sonra çıktı, merak ettim bir bakayım dedim. sorular aceleye gelmiş sanırım.

soru: hangi ünlü besteci'nin "türk marşı" adında eseri yoktur?

a)mozart b)beethoven c)schopenhauer

schopenhauer? ünlü besteci? bu nasıl bir sorudur? filozof arthur schopenhauer ile müzisyen frédéric chopin'i karıştırmışlar evet.

yarışmanın hızlı akması güzel ama şıklar hep alakasız oluyor. mesela soruda bir doktor soruluyorsa şıklarda doktorların olması gerekiyor değil mi? hayır, sadece bir doktor oluyor diğer şıklar siyasetçi ya da edebiyatçı vs.

daha kaliteli sorular olmalı. ama hızlı akışı çok beğendim.
hesabın var mı? giriş yap