• milyonlarca nitelikli üniversite mezunu vatandaşın işsiz dururken sen git ülkesini satan sözde nitelikli araplara vatandaşlık ver iş ver.
    senin kendi insanın yine aç kalsın.
    bu arada mazot 5 lirayı geçti.
    edit; 40 favlayan arkadaş sende mi işsizlikle boğuşuyorsun?
  • nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürü sinan güner'in beyanatıdır.

böyle bir başlık göremedim,gözden kaçmasına da şaşırdım açıkçası. habere tesadüfen rastladım.pasaportla ilgili bir şeyler araştırırken denk geldim.
    anadolu ajansı'nın haberini sonuna kadar okumasam muhtemelen fark etmeyecektim.
    çünkü;haber başlığı yeni pasaportlarla ilgili, son kısımdaki suriyelilere vatandaşlık muhabbeti de
    " nitelikli suriyelilere ve ahıska türklerine kimlik kartı" üst başlığı ile verilmiş.

nitelikli suriyeliler " en az 4 yıllık eğitimi olan, meslek sahibi" şeklinde tanımlanmış.

şimdi:

-her şeyi yamuk yapan insanımızın bu işi doğru yapacağına kim inanıyor ? şahsen ben inancımı yitirdim.

- bizler aynı durumda olsak ve herhangi bir ülkeye sığınsak, 4 yıllık fakülte mezunu olarak " kimlik kartı" alabilir miyiz?

- nitelikli derken hangi 4 yıllık okullar bu kapsama giriyor ?

- kendimizle ilgili bu kadar sıkıntımız varken,50 bin suriyeli'ye vatandaşlık vermek biraz zamansız olmuyor mu?

vatandaşlık verilmesine karşı değilim, sadece bizlerin de vatandaşlığa alımların nasıl gerçekleştiğine dair bilgimiz olsun,olup-olmaması hakkında da fikrimiz sorulsun istiyorum.

birkaç avrupa ülkesinde sığınmacı alınıp alınmaması konusunda halk oylaması yapıldığına dair haberler okumuştum.
    bizim ülkemiz sığınmacı alımı konusunda halkının fikrini almadı. en azından vatandaşlık vermek konusunda fikrimiz sorulabilirdi.

nyse sz ck msglsnuz glba.ss

kaynak :

http://aa.com.tr/…rin-test-basimina-baslandi/951566

https://www.yenialanya.com/…atandaslik-h292040.html
  • 50.000 adet , 4 yıllık mezunu , meslek sahibi suriyeli ülkemizde yok. o kişiler avrupaya açıldı bile. bizdekiler fakir halk hala anlamadılar herhalde. geçenlerde bir haber vardı , adam 80 lirayla gelmiş ve iş kurup zengin olmuş. ben cebimde sadece 80 lirayla şehir değiştirmeye korkarım, başıma birşey gelir acil bir durum olur paraya ihtiyacım olur diye , adam ülke değiştirmiş hayatını değiştirmiş gelmiş. neyse bizimkilerin açtığı kontenjan dolmayınca puanları düşüren üniversiteler gibi , 50.000 kişi bulamayınca ilk olarak "oldu o zaman bari lise mezunu olsun" gene dolmadı madem "ortaokul olsun" diye diye , "nefes alsın yeter" sınıfına getirecekler belli ki... şimdi bu söylemleri sadece türk halkına sus payı.
  • değil elli bin, beş yüz bin suriyeliye vatandaşlık verilsin akp yandaşlarının sesi soluğu çıkmayacaktır. hatta birisine* daha çok yaranabilmek adına olmayan yararlarından bile bahsederler.
    ayrıca bu suriyeli meselesi türkiye'nin önümüzdeki 20-30 yılının birçok alanda sıkıntılı olmasına neden olacak. 20-30 yıl sonra bu iktidar olmayacaktır ama ülkenin başına açtıkları sorunlar hep var olacaktır. dilimiz diyecekler, okulumuz diyecekler, milletvekilliği istiyoruz diyecekler, azınlık olarak hak talep ediyoruz diyecekler...
    ülkenin geleceği ile oynuyor iktidar sahipleri ve biz çaresizce izliyoruz tüm bunları.
  • 50 bin taksitle 3-5 milyon suriyeliye vatandaşlık dağıtacaklar, görünen bu. durmak yok yola devam!..

türkiye'de demografik yapıyı bozup iç karışıklık çıkarma projesinin bir parçasıdır. hiç öyle ahıska mahıska deyip de ihanet projelerine kılıf yapmasınlar.
  • bu ne lan babane sorusu gibi, 4 yıllık mı?

farkettiyseniz lisans eğitimi denmemiş, özellikle 4 yıllık eğitim denmiş. 4 yıllık ne eğitimi? lise, ilkokul?

ilginç bir beyan.
  • hangi avrupa devleti,hangi gelişmiş ülke acaba kendi vatandaşlığını bu kadar kolay veriyordur?
    git bak bakalım,ingiliz vatandaşı,isveç,norveç,isviçre vs. vatandaşı olmak için neler neler neler gerekiyormuş.yatırımcı değilsen,bilmem kaç milyon doların yoksa,adam seni vatandaş olarak alana kadar bir tarafından kan getiriyor.bu kadar kolayca verilen vatandaşlığın,malum kişilerin ve dünyanın gözünde itibarından ne kadar söz edilebilir?
    ayrıca siz kime soruyorsunuz,ne haddinize böyle bir karar alabiliyorsunuz?ben akpli çoğu kişinin de bu kararı desteklemeyeceğini düşünüyorum.
    hangi akpli,sağda solda karı kız kesip,plajlarda milleti rahatsız edip,türkiye için kılını dahi kıpırdatmadan bankadan bilmem ne kadar maaş çekenleri savunabilir?
    hangi akpli asgari ücret kazanmak için kıçından terler akıtan kesimle,hiçbir şey yapmayıp,üstelik insanlarımızı rahatsız edip,kendi ülkelerindeymiş gibi rahat rahat hareket eden araplara aynı parayı kazandıran sistemin adaletinden bahsedebilir?
  • bugün tc kimlik belgeli (eski cüzdan), tek kelime türkçe konuşamayan bir suriyeliye denk geldim. b1 seviyesinde türkçe şartı arasaydınız hiç olmazsa diyor insan.
  • bircok nokta var tartisilacak fakat bu "nitelikli" kelimesi beni rahatsiz etti...

suriye universiteleri arastirirsaniz, egitim siztemini vs. goruslrsunuz ki okullar bu derece niteliksizken ve açıköğretim seklinde sadece diploma dağıtım merkeziyken oradan mezun birini %34'u issiz olan "nitelikli" nüfûsuna eşit statüye getirmek icin kriter olarak sunmasi sacma geldi...

denklik verilse açıköğretim fakültesi denkliğinde bence suriye okulları... neyse bu önemli bir niteliksizlik açıkçası ama hiç okumayanından elbette ustun kılıyor...

hissedilen su ki üc buçuk milyon yabancı boşuna ülkeye sokulmadi, ne olacağıdı yavrum, nüfus politikasi ve diger planlar cok belirgin... ilk etapta oy deposu olacağı da kesin en azından, kriteri mriteri ve gerisini karistirmazlar herhalde, sayi da 50binden fazla olur...
  • bildiğim on beş-yirmi gerçekten nitelikli suriyeli var. yüksek lisans arkadaşlarım mesela.
    ve aaa: hiçbiri turkiye' ye gelmedi.
    (bkz: 2019 ne zamandı?)
hesabın var mı? giriş yap