şükela:  tümü | bugün
 • son dönemde sıkça karşılaştığım ilginç teorilerden bir tanesidir. teori şöyle buyuruyor;

  fiziksel olarak öldüğünüz zaman, beyniniz bir süre daha aktif olarak çalışmaya devam eder ve bu süre ortalama 7 saniye olarak kabul edilir. bu 7 saniyede, bilinçsizce bilinçli olduğunuz bir rüya evresi içindesinizdir ve rüyada iken zaman kavramının olmadığı bilinen bir gerçektir, bir gün bir dakika, bir saniye bir yıl gibi geçebilir.

  bu mantıkla, şu anda üç saniye önce ölmüş olabilirsiniz ve şu ana kadar yaşadığınızı sandığınız hayatınız, anılarınız bir rüya olabilir. bunun farkına vardığınız anda ise lucid dreaming durumuna girebilir, bir nevi matrix ortamında çevrenizi, hayatı kontrol edebilirsiniz.

  teori tamamen sallamasyon görünse de, the butterfly effect, matrix, inception vb. bir çok filmin esin kaynağı olarak değerlendirilebilir, bu çizgide sağlam yeni senaryolar üretilebilir.
 • rahmetli borges severdi böyle saçmalıkları. en çok harita-alan ilgisi bir de evrenin aslında her şeyiyle şimdiki haliyle sadece an önce oluşmuş olma ihtimalinin aksini ispat edemeyişimiz mevzusu sarar.
 • aslına bakarsanız şu cennet cehennem olayını da bu yedi saniye teorisi içinde varsayabiliriz. mutlu ve huzur içinde ölürseniz ölüm anınız içindeki o saniyeler size sonsuzmuş gibi gelebilir ve garip ferahlık, mutluluk hissediyor olabilirsiniz ya da tersi.

  belki de olayın temeli çeşitli hormanların bileşimi ya da ne bileyim nöronların aralarındaki karmaşık elektrik atımları vs. olabilir. o saliselik organik değişimler, normalden kat be kat daha uzun sürüyormuş gibi algılanan sanrılara yol açıyordur.
 • (bkz: seven seconds)