şükela:  tümü | bugün
 • george r r martin'in a song of ice and fire isimli fantezi serisinin dördüncü kitabı.
 • --- spoiler ---

  "how much can a crown be worth, when a crow can dine upon a king?"
  sanırım bütün serinin özeti...

  --- spoiler ---
 • adının hakkını veren bir kitap.
 • a song of ice and fireserisinin dördüncü kitabıdır. george r r martin bu kitabı bir kitaba sığdıramamış, mamafih kitap a dance with dragons ile tamamlanmıştır.
 • george r. r. martin'in lafı uzatmanın, dolandırmanın en güzel örneklerinden birini verdiği kitap.hikayenin durağanlığını filan geçtim, zaten ille de kılıçlar çekilsin kan dökülsün gibi bir isteğim de yok. ama sen takriben 20 sayfa süren bi bölümde, 10 sayfa boyunca insanların yedikleri yemeğin tarifini, 5 sayfada hikayeye katkısı minimum olan karakterlerin soyunu sopunu sayıp, diyaloğu da son 5 sayfada sürükleyip, tam birazcık ilgi çekici hale geldiği yerde kesip, 100 sayfa sonra kaldığı yerden yine aynı şekilde uzata uzata devam edersen, bu kitap bende yazlığın taksidini ödemek için yazılmış izlenimi uyandırır. hikayede anlatılan her şeyin genel örgüye bir katkısı olması lazım, ben mi yanlış biliyorum? böyle böyle az gidip uz giderek, dere tepe düz giderek bir arpa boyu bile ilerleyemiyor hikaye. aslına bakarsınız çok derin bir edebi güzelliği de yok kitabın, yazarın american tolkien lakabını haksız çıkarırcasına.

  neyse ki a dance with dragons'un başlangıcı bile a feast for crows'un durgunluğunu telafi eder nitelikte.
 • tanım: asoiaf serisinin dördüncü kitabı
  206'ncı sayfa itibarıyla yorum: şu ana kadar olan bitene bakılırsa bir harlequin serisi, bir beyaz dizi, o da olmadı bir ay yapım usulü yerli dizi kıvamındaki kitap. aşk-ı memnu halt etmiş yanında.

  --- spoiler ---

  cersei bihter ile jaime behlül'ün (haha jaime lannisterkıvanç tatlıtuğ canlandırsa, cuk oturmaz, şahane olmaz mıydı?) birbirlerinin arkalarından çevirdikleri dolaplardan ibaret şu ana kadar okuduğum kısımlar. ulan loyal freak brienne bile jaime'nin aşkından renly baratheon'ı unuttu be!!

  ha lannister sever bir insan olarak şikayetçi değilim. (tabii tyrion bölümleri de olsa fena olmazdı.) ama özellikle stark'ları çok seven erkek okurların bu kitabı neden sıkıcı bulduğunu da anlayabiliyorum. arya stark faceless men'e falan katılsa, beric dondarrion stark'ların intikamını almaya falan başlasa da biraz da o taraftan gelişme olsa bari. uğursuz daenerys ise hiç gelmese de olur, dert değil bana.

  --- spoiler ---
 • babalar gibi kalın olan ikinci ve üçüncü kitabı, yemeyip içmeyip su gibi okuduktan sonra aynı beklentiyle başına oturduğum kitap. ancak diğerlerinin gölgesinde kalmış ve favori karakterlere yer verilmemiş ki kitap hala daha aynı yerde kaç aydır duruyor, hatırlamıyorum.
 • insan neden diye isyan etmek istiyor. sen 3 kitap boyunca ortalığın amına koy. bütün tansiyonu istediğin gibi ayarla. gizemi ver, romansı ver, macerayı ver, coşkuyu hüznü hepsini ver, ver allah var, sonra birden bişey olsun. eseri fantastik edebiyattan al, resmi tarih romanı yazar gibi yazmaya başla. bana ne amına koyayım sand snakesden, drowned goddan. yarrağımın kurma kolu gibi nerden çıkarttın 3000 sayfa sonra zart diye bi dünya karakter. bu kafayla 28 ciltte yazarsın abi yazmak için. aç 2. kitaptan bi sayfa, bak bakayım ordan laf arasında bahsedilen bi beylik lordluk falan. hop al onu, 7. kitabın yarısında o lordun anasından bacısından başla anlatmaya. çok sinirliyim. 5. kitabın bitmesine de az kaldı. komple bi bitirsin eşşoğlu da, sonra yazıcam gene.

  8 sene sonra gelen edit : komple bi bitirsin dememin uzerinden sekkiz sene gecti bu got hala yazicak. milleti sikmenin boylesi gorulmesi yemin ediyorum. yavsak.
 • şu an yarısındayım ve bana hiç bitmeyecek gibi gelen kitap. okumadan önce burada yazılanlara baktım bütün yorumlar olumsuz. aman dedim sonuçta martin yazmış ne kadar kötü olabilirki. ama hakikaten çok bunaltıcı bir kitap. a dance with dragons'un hatırına okuyorum bakam. allahım lütfen bitsin.
 • diğer yorumları da okuduktan sonra bir kere daha anladım ki peygamber gibi adammışım sabır konusunda. hakkaten kendimi kesecektim bir yerden sonra sıkıntıdan. arkadaş bu kadar gazı verdin bu kadar dikkatle tane tane okutturdun 3 kitabı, bu kadar mı anlamsız, gereksiz, uzun, sıkıcı bi kitap yazılır. sayfalarca kılık kıyafet anlat, vedat milor tadında yemek tarifi ver, okut okut okut sonunda hiçbirşey olmasın. tanım: sırf seriyi tamamlamak adına okunan kitaptır.
hesabın var mı? giriş yap