• son dort senedir kullaniyorum galiba bunu. bugun alman bir arkada$ "ama onlar iki haftalik!!" deyince aklima geldi, baktim, hakikaten iki haftalikmi$ lan :/ (alman oldugu icin sagligini tehlikeye atmiyor ve iki haftada bir degi$tiriyor resmen ya)
    ben kullaniyorum uc ay. tirsss tirssss.
  • johnson & johnson'dan allah razı olsun diyeceğim sadece. 1 hafta gözümde kalıyor, aklıma bile gelmiyor. duşa girerken bile çıkarmaya gerek yok. sadece sabahları uyandığımda çapaklanma olayında artış oldu, o da sanırım gözdeki yabancı maddeye gözün vermiş olduğu bir tepki. ne batma ne yanma ne kuruluk hiçbir şey yok şeytan kulağına. senelerdir bausch & lomb kullanıyordum ve baya tereddüt etmiştim alırken, lakin geçen zamana kahrediyorum şimdilerde. tüm övgüleri hakediyor meret.

(bkz: reklam tadında entry girmek)
  • uzun süredir lens takarım. soflens 38, optix ve uzun süre acuvue advance kullandım. değişiklik olsun dedim geçen bundan aldım. ilk tepkim "bugüne kadar laylon takmışım lan ben" oldu. şimdilik oldukça başarılı. ama fiyatının advance'den fazla (lensmarkette 60tl) ve ömrünün yarı yarıya daha kısa olması kötü tarafı.
  • başta biomedics, daha sonra air optix kullanan biri olarak söyleyebilirim ki bu acuvue oasys lens ise ötekiler değildir arkadaş. biomedics ile aram fena değildi aslında ama çok da rahat değildim. dedim bi de acuvue oasys deneyeyim. ancak lenslerin bc değerleri uymadığından air optix deneyeyim dedim geçirgenliği meçirgenliği fazlaymış ayağına. ama o lensler tüm gün bilgisayar başında olan bana işkenceden başka bişi olmadı resmen. heralde gözler iflas etti artık lens mens kabul etmiyo bari zorlamayayım diyerekten gözlük-lens karışık kullandım bi süre. tabi lensler sürekli batmaya, yerinden oynamaya devam ederekten. en sonunda air optix'leri bitirdim dedim 0.1 bc farkından bişey olmaz bi de şu acuvue oasysleri deneyeyim artık. şimdi bunu yeni kullanmaya başlayan biri olarak ilk izlenimlerimi ileteyim.

öncelikle söyleyim bu yazdıklarımın hepsi torik lensler. denildiği gibi bu acuvue oasysler ötekilere göre daha yumuşak, böyle kımıl kımıl. her neyse efenim lensler elime ulaştıktan sora uygun bi deneme zamanı bularak kullanımıma başladım. uygun deneme zamanı derken yorgun, az uyumuş, akşamdan kalma, hasta bir vaziyette sabahın köründe kalkarak tüm gün bilgisayar başında oturacağım işime bunları takarak gittim. bu haldeyken rahatsız etmeyen bi lens görmemiştim ben o vakte kadar ama bu lensler resmen mucizevi bi şekilde akşama kadar o pırıl pırıl görüntülerini koruyarak beni kendilerine hayran bıraktılar. çok da umutlu değildim açıkçası ama bu performansı görünce sürekli takmaya başladım lenslerimi. umarım ilerleyen zaman zarfında da bu performanslarından bir şey kaybetmezler.

başta da dediğim gibi acuvue oasys lens ise ben cam parçası sokuyomuşum gözüme bunca yıldır*
  • yaklaşık 13-14 yıllık bir lens kullanıcısı olarak şu ana dek denediğim en başarılı lenstir, evet. ama bir daha kullanmamama neden olacak bazı kötü taraflarını da söylemek isterim.

öncelikle lensmarket.com muhteşem bir site. gidip hiiiiç optiklerden falan kazıklanmayın, gidin doktordan numaranızı alın, lens reçetesi yazsın size, çapı kaçtır diğer teknik bilgileri kaçtır vs. iyice öğrenin. hatta hatta varsa doktorunuzdan deneme lensi falan alın farklı çaplarda farklı markalarda, ki hangisi gözünüze daha iyi uydu öğrenin. bu kadar senedir lens kullanmaktayım ama hala "işte bu mükemmel !!" dediğim bir lense denk gelemedim maalesef. hala arayış içindeyim.

ikinci olarak, toric yani astigmatlı lens kullanmaktayım son bi 6-7 senedir falan. bausch&lomb, johnson&johnson; biri gitti biri geldi. soflens toric mi ararsın, purevision mı ararsın, hala zorda kalsam evdeki açılmamış lens çiftleriyle bir kaç ay geçirebilirim. sonra lensmarket.com 'daki yorumlara şöyle bir bakayım dedim. aha bilgisayar başında uzun süre geçirenlere, araba kullananlara, lens kaymasıyla uğraşamayacak durumda olanlara, vs vs hepsi uyuyor, her şey mükemmel. attım bir e-mail ilgili siteye, hemen telefonla geri döndüler, 2 gün sonra ücretsiz deneme lensim elimdeydi.

taktım bir heyecan, öncelikle azıcık büyük geldi. şimdi teknik bilgi verecek kadar kendime güvenmediğim için yazmıyorum rakam falan, rezil olmayalım sonra. ama 4 yıl önce kullandığım lensin çapı da aynıydı ki aynı markayı uzunca bir süre kullandım ben, dedim alışırım salla. bu göz neler gördü. görüntü mükemmel, tek kelimeyle hd, bir anda renkler daha bir parlak, güneş daha bir ışıltılı, yeşil desen tam yeşil, kırmızı desen kan kırmızı. 2 hafta boyunca her şey mükemmeldi. ta ki 3. haftaya gelene kadar. internette gece gündüz çıkarmadan kullanılırsa 15 günlük falan denmiş. ben sadece uyanık olduğum vakitlerde taktığım için 1 ay gider bu bana, iyi de kullanırsam 1.5-2 ay idare ederim nolcak, daha öncelensleri ilk taktığım tarihi unutup da 5-6 ay kullanıp sonra hafif batmayla aydığım olmuştu, hala sağ ve salimim. neyse 3. haftada görüntüde bir bozulmalar, renklerin solması vs. bu kadar çabuk bozulacağını tahmin etmedim böyle kaliteli bir lensin. o konuda çok hayal kırıklığına uğradığımı belirtmeden geçemem. ama sonra bausch&lomb'un evdeki eski partiden kalan bir çiftiyle değiştirdim de o zaman acuvue oasys'in ne kadar yüksek bir oksijen geçirgenliğine sahip olduğunu, kısa ömrüne rağmen aslında gayet kaliteli ve sağlıklı (bana göre) bir lens olduğunun farkına vardım. ama azıcık ömrü de uzun olsaydı gözüme büyük gelmesine rağmen kesinlikle kullanmaya devam ederdim. şimdi gözüm batıyor, göz alerjim azdı. araba kullanırken güneşe doğru giderken istemsizce ağlıyorum biliyor musun.

son olarak; eğer imkanınız varsa kesinlikle deneyin bu lensi. belki benim göz bir acayip, fazla protein ürettiği için lensi erken bozuyor, belki lens solüsyonum problemli; her şey olabilir. ayrıca oldukça ince olduğunu da unutmadan ekleyeyim; purevision'a geçtikten sonra gözüme naylon poşet takmış gibi hissettim. deneyin, memnun kalırsanız ne ala, kalmazsanız pekala diyerek yeni lens arayışlarına girebilirsiniz.
  • bc eğrisi 8.7 olan gözlere uyum sağlar mı diye merak ettiğim lens. alt tarafı bir çift lens almak istiyorum ulan! doktoru ayrı optikçisi ayrı şey söylüyor, kullananları apayrı. adamlar yüz bin tane parametreyle çalışıp hadron çarpıştırıyor, ben burda 3 tane kritere göre sağlıklı veri toplayıp lens seçemiyorum. bu lensin hangi bc radius modelleri var, büyük bc leri tolore edebiliyor mu (ediyor diyen var etmedi diyen var) koskoca google da arayıp bulamadım. hayır bu lens en iyisi deniyor, ben kullanamayacaksam gözlerim anormal olmalı heralde. nasıl iştir anlamış değilim.
  • 21 yıllık gözlük kullanıcısıyım, astigatım 2.0 civarında olduğu için bu zamana değin lensten hep uzak durdum, ayrıca eli devamlı gözünde ova ova kaşıyan biri olarak lens kullanamayacağıma karar vermiştim. bir de gözlük kullananlar bilir, titiz biri değilseniz (titiz derken psikopat anlamında) gözlüğünüzü etraf iyice puslanıp hiçbir şey seçemez olana kadar silmezsiniz, lens her gün çıkarılıp özenle solüsyona konulan hassas bir obje, gözlükte alıştığım pis hayatıma ters.
    fakat hep özendiğim bir şey vardı: güneş gözlüğü takmak. sakın bana numaralı güneş gözlükleri var demeyin, normal gözlük camlarımın fiyatı yaklaşık 700 lira, gerisin, siz düşünün.
    göz doktoru arkadaşıma danıştım, bana accuve oasys önerdi. deneme lensi bile kullanmadan 6 aylık lens satın aldım. gözümü bir kere kararttım ya.
    sonuç: 2-3 günde bir takıyorum, hele hava rüzgarlı ise hiç yanaşmıyorum, ayrıca gözlük en vefalı yârim, fakat saydığım tüm endişelerimi boşa çıkardı. günün sonunda ağırlaşması ve beni çıkar demesi dışında, kendisi ile çok iyi anlaştık. sadece bana güneş gözlüğü keyfi yaşattığı için bile sevebilirim.

ve puslu gözlük camları sonrası dünyayı gerçek renkleri yakın bir şekilde görmek paha biçilemez.
  • tüm tersi düzü ayıramayanlara geliyor.
    http://www.youtube.com/watch?v=ekpldyishqo
  • yaklaşık 8 yıldır lens kullanıyorum. lens kullanmaya göz doktorunun "ille de lens kullanacaksan bari bunu kullan" tavsiyesi üzerine acuvue advance ile başlamıştım, 3 yıl sonra da oasys'e geçtim. o zamandan beri oasys kullanıyorum. yılların deneyimiyle gayet başarılı bir ürün olduğunu söylemeliyim.
    acuvue oasys bugün piyasada bulunan kontakt lensler arasında kullanabileceğiniz en rahat ürünlerden biridir.
    evet bu ürünün tanıtımında-reklamlarında kullanılan ifadeler ve bu başlıkta yazılanların büyük bölümü doğrudur.
    evet bu ürün gerçekten de size lens kullandığınızı unutturur, lens kullanmaktan keyif almanızı sağlar. gün içinde göz kurumasına sebep olmaz, öyle kolay kolay gözünüze batmaz, yapışmaz.

bu batma konusunda da şunu söylemek lazım, herkesin göz yapısı aynı değildir. bu yüzden lens kullanacaksanız önce göz doktorunuzdan onay ve tavsiye alıp sonra da gözleriniz için en uygun lensi deneyerek zamanla bulmanız gerekli. advance kullandığım zamanlar her yerde bulamadığımdan bir ara alternatif olsun diye bausch and lomb un purevision ürününü birkaç gün denemiştim ve batma yapınca tekrar advance 'a dönmüştüm mesela.

oasys' e dönersek; kanımca bu lensin en büyük dezavantajı yine rahatlığıdır efendim, size gözünüzde lens olduğunu unutturması ve tembelliğe alıştırmasıdır. zaten diğer kullanıcı problemleri de büyük oranla bundan kaynaklıdır.
    sırf rahatsız etmiyor diye bu lensi gözünden hiç çıkarmadan haftalarca kullanıp sonra da şikayet eden, kötüleyen dallamalar var. neymiş uyuyunca çapak yapıyormuş, bulanık gösteriyormuş, göz altı torbalarını şişiriyormuş.. vs*. insaf yahu. sen önce bir kullanım talimatına uygun kullan da, yine sorun çıkarırsa o zaman gel şikayet et.
    hayır bu şekilde gözlerini yıpratak en büyük kötülüğü yine kendilerine yaptıklarının da farkında değiller. bu davranış uzun vadede göz sağlığı açısından çok tehlikeli.
    (markası ismi ne olursa olsun) günlük lens denen şeyi gün sonunda uyumadan önce gözünüzden çıkarıp solüsyon içine bırakmanız gereklidir. bunu yapmadığınız sürece kullanım süresi 14 ila 21 gün olan lensler için bu süre daha da kısalır, lensiniz kısa sürede deforme olur ve size sorun çıkarmaya (bulanık göstermeye, batmaya, yapışmaya vs.) başlar. ondan sonra gelsin şikayetler.
    çok titiz kullansanız dahi yine de günlük bir lensi 30 günden fazla kullanmamamaya çalışın, bizahmet yenisini takın.
    ve lütfen burdaki en önemli şeyin göz sağlığınız olduğunu unutmayın.
  • düzenbaz optikçilerin aylık diye sattığı lens. halbuki 2 haftalıktır. oyuna gelmeyin.
hesabın var mı? giriş yap