şükela:  tümü | bugün
 • beter olun amk dediğim olaydır. beynimizi gözlerimizi s.ktiniz heryerden fırlayan reklamlarla

  adblock programlarının mobil cihazlarda kullanmaya başlamasıyla 2015 yılında zarar katlanmış

  kaynak: pagefair adobe araştırması

  edit: çok ilginçtir etrafımda adblock'tan habersiz bir dünya insan varmış. iş yerinde muhabbetini açtım. buradakilerin üçte ikisinin adblocktan haberi yok. reklamcıların daha bunlar iyi günleri sanırım
  "yaşasın açık kaynak tarayıcı ve yazılımlar".
  araştırma metninde mobile firefox kullanıcılarının henüz sadece %16sı adblock kullanıyormuş. ben de kendime misyon edindim. gördüğüm herkese anlatıyorum nasıl kullanılacağını.

  istek üzerine edit: . firefox için kurulum linki chrome için link
  mobil cihazlar için bildiğim sadece android cihazlarda firefox kurup üzerine yukarıda verdiğim aynı linki kullanarak kurabiliyorsunuz. ios'da henüz adblock yapabilen program görmedim (jailbreak ile mümkünmüş teşekkürler @melkorize)

  not: adblock'un en önemli faydası reklam içeriğinin download edilmesini engelleyerek veri kullanımını azaltması. yani direk cebinize katkısı var. hem 3g hem de adsl'de download'un bir ücreti var sonuçta.
  bir faydası da hareketli görüntü özellikle flash animasyon içeren reklamlar işlemci gücünü sömürüyor bazı siteler yavaş bilgisayarları bile kilitliyordu.

  debedit: reklamlar olmazsa yazılımcılar nasıl para kazanacak diye özelden ve entry olarak ağlayanlar. hepinizin amk. ben de yazılımcıyım. yıllardar .net ile kurumsal çözümler, ara çözümler geliştirerek hayatımı kazanıyorum. bir gün de durup "bir site açayım içini dikkat çeken kopya içerikle doldurayım, basayım reklamı, yattığım yerden kazanayım" diye düşünmedim. böyle yapmadığım için benle dalga geçen, gününün yarısını r10da "nasıl seo'yu daha geliştirip milleti siteme çekerim diye kasan arkadaşlarım var. onların da amk. yeter lan. nette aradığım bişeyi bulmak için geçirdiğim süre sizin sayenizde 3-4 katına çıktı. reklam yapacaksanız orjinal içerik üretin. topluma bi katkı sağlayın. bi hizmet verin. bunların arasında rahatsız etmeden reklam yapmanın yeni ve yaratıcı yollarını bulun. kimse yattığı yerden para kazanamıyor. siz de adam olun işe yarayan kod yazın. kopya scriptlerle yazılımcıyım diye dolaşmayın ortalıkta.
 • bu duruma öne ayak olmak için tüm giriş seviyesi kullanıcıların bilgisayarlarına adblock kurarak, haberine şimdiden sevindiğim olay. her ay millet bilgisizliği yüzünden reklamlarınızla/virüslerinizle mi uğraşacak amk. zaten milletin beynini yıkıyorsunuz tv başında nette bari rahat bırakın. lafa geldi mi 'internet özgürlük yaww', al sana özgürlük eksi bilmem kaç milyar dolarlık cici bir eklenti.
 • iyi haberdir.
  reklamin da bir adabi olmali, youtube'da video izlerken, facebook'ta scroll down yaparken, eksi'de entry girerken, metroba beklerken, tuvalette sicarkan, eah be.
  kizlarsoruyor.com'un "adblocker kullandigini fark ettik, onu kapatin da para kazanalim" tarzinda bir uyari mesaji ile adblocker'i kapattirmaya calismasi da ayri bir komik. (bkz: serbest cagrisim)
 • helal olsun dediğim olay. tam birşey okurken/izlerken şak diye tam ekran açılıp ana avrat o markaya küfür ettiren reklamları engellesin tabi. nasıl bir politika bu anlamıyorum, ulan kimin hoşuna gider böyle reklam yayınlayan bir marka?
  tabi adblock'a karşı spam firmaları yeni yöntemlerde geliştiriyor, bunu da görüyoruz.. ama kısa sürede buna karşı adblock güncelleniyor.
  yolun izin açık olsun yiğidim adblock'um!
 • fantastik olay. an itibariyle baktığımda ekşisözlük'te 3 tane reklam engellediğini görüyorum adblock'un. yayında ve yapımda emeği geçen herkese teşekkürler.
 • kendim de yıllardır adblock kullanmakla birlikte, bu haberden mutlu olmak için acele etmiyorum. kimi servisler ve programlar, reklamlar sayesinde ücretsiz oluyor. reklamlar geniş bir kitle tarafından engellenirse üreticiler için tek çıkar yol o servis/programları paralı hale getirmek olabilir.
 • beter olsunlar
 • (bkz: emeğe saygısızlık)

  şaka la şaka kurun rahat edin
 • maxthon taracıyısında otomatik yüklü gelir adblock. ayrıca bu tarayıcı ayrı güzel bir şeydir, akmaz kokmaz uçar. böyle reklam veren zihniyete çok bile daha beter olun.