şükela:  tümü | bugün
 • deli kral olarak da adlandırılan targaryen hanedanının demir tahtta oturan son üyesi... daenerys ve viserys targaryen'in babası... karakter olarak, gençliğinde; çabuk öfkelenen bir yapısı olmasına rağmen, kararlı, sevimli, cömert bir yapısı varmış... ama yaşlandıkça; daha manyak ve zalim bir kişi olmaya başlamış... hayatının son dönemlerinde iyice zayıflayıp, saçı sakalı birbirine katmıştır... bu herife dair en ilginç bilgilerden biride; tırnaklarını hiç kesmemesidir... ölümü de herkesin bildiği gibi jaime lannister'in elinden olmuştur (ki kingslayer lakabı da buradan gelir..)
  game of thrones dizisinde aslında flashback olarak ilk sezonda bir aktör tarafından canlandırılmış ama sahneleri zaman ve dizinin ilerleyişi nedeniyle kesilmiştir.
 • aerys'in umut vaad eden karakterine rağmen delirmesine yol açan sebepler sırasıyla şöyledir:

  aile içi evlilik: dedesi, aşk evliliği yapmıştır ve çocuklarına da bu konuda izin vermiştir. targaryen ailesinde kızkardeş ile evlenme geleneği bitti gibi düşünülürken dedesi sonra vaadedilen prens kehanetini duyunca çocuklarına yasaklamış ve aerys kardeşi ile evlendirilmiştir. aerys bu duruma çok üzülmüştür. hiç mutlu bir evlilik hayatı yaşamamıştır.

  summerhale faciası: aerys'in oğlu rhaegar'ın doğduğu gün, summerhale'da çıkan bir yangın sonucu kral olan dedesi ölmüştür. yangının ejderhaları yeniden yumurtadan çıkarabilme adına yapılan bir ayin sonucu çıktığı düşünülmektedir fakat aerys ve karısı bunun oğullarının doğumuyla ilgili olduğuna inanıp bu durumdan çok sarsılmışlardır.

  duskendale olayı: özgür şehirlerden birisi olan myr'li bir kadınla evlenen duskendale lordu, karısının da etkisi altında kalarak, vergilerin yüksek olduğunu öne sürüp vergi ödemeyi reddeder. kral aerys de o sıralar king's hand olan tywin lannister'ın şöhretinin büyümesini kıskanıp ve korkup, kendisi durumla başa çıkmak için küçük bir birlikle duskendale'e yola çıkar. kralı karşısında gören duskendale lordu bir anda panikleyip kralı zindanlara attırır. 6 ay boyunca zindanda tutuklu kalan kral aerys bu durumdan dolayı daha da sarsılır ve deliliği baş gösterir.

  krallığının ilk zamanında inanılmaz zekasıyla krallığa çok büyük bolluk yaşatan aerys, daha sonra yaşadığı olayların etkisiyle, kıskanç, aksi, paranoyak birisi olur çıkar ve delirir.
 • demir tahtta oturmayı beceremeyen bir kralmış ayrıca kendisi. jaime hakkında aptal herif tahtta sürekli sivri yerlere takılıyordu üstünü çiziyordu, der.