• düşünce sistemleri içinde en kaypak olanıdır. ne şiş ne kebap, en güzeli portakallı ördek.
  • agnostisizm ile en büyük yanlış anlaşılma meselenin dinin varlığı değilidir. agnostisizme göre din zaten yoktur. mesele, tanrı var mıdır yok mudur meselesidir. olmayan şeyliğin olmadığı kanıtlanamadığı için yokluğu kanıtlanamaz ve zaten varlığını kanıtlayamıyoruz. bu iş bitmiştir, mantıken en doğrusu da budur.
  • yetmez ama evet'çiler akımıdır.

"şüphelerim var ama tırsıyorum."
    "sonuçta inananların seçmen kitlesi çok fazla. alternatif bir oluşum çıkaramadılar abiii" diyerek kıvıranına agnostik denir.

"yoksa yok de!" şeklinde daha delikanlı bir yaklaşım olan ateizm daha makuldur.
  • yaptığı davranışlardan suçluluk duygusu çekip, sonrasında kendisine ait bir kılıf bulabilen insanların, sığındığı son durak.
  • "saf su deniz seviyesinde bir atmosfer basınç altında yüz santigrad derecede kaynar."

gibi öznel bi' yargı içermeyen bi' önermeyi dahi, "su ısındığı için suçluluk duygusu çekmeseydi yüz derecede kaynamazdı" diye yorumlamaya çalışanlarca eleştirilen "mantıksal bi' çıkarım"dır.
  • en mantıklı olandır.
    tanrının var olduğu veya olmadığı kanıtlanana kadar da öyle kalacaktır.

varsa kanıtla.
    sen de yoksa kanıtla.

edit: yakın zamana kadar bu tezi savunuyordum ama anladım ki olumsuzluk kanıtlanamaz. yokluğun kanıtı olmaz. bir şeyin olmadığını kanıtlayamazsınız.
    ama tabii ki bu teistlerin tanrının varlığını kanıtlaması gerektiğini değiştirmiyor. değişen şey, varlık kanıtlanana kadar yok kabul edileceğidir. agnostikler aslında ateisttir.
  • "ya tanrı varsa öbür tarafta bok yoluna gitmeyelim, en iyisi mi inanalım biz." mantığına sahip sahtekar dindarlarca kötülenmesi pek abes olan düşünce sistemi.
  • 00.00 akımı sahibi kişiler anlamaz tabii*. yay lan o zaman. bana bir tane mantıklı kanıt sun dinin varlığı ile ilgili. sonra gelip bok atmanın kolay olduğu felsefedir agnostisizm*.
  • ben elhamdülillah müslümanım yani allah'a inanıırım. buna kesin olarak bildiğim için inanmıyorum. daha çok hisle alakalıdır bu. yaşadığım bir çok şey var ki allah'ın hikmeti demekten başka bir açıklama yapamıyorum. zaten allah'ın varlığı kesinliikle ispatlanabilse herkes inanırdı, en azından deiist olurdu. aynı şekiilde olmadığı da kesin olarak ispatlansa milyarlarca insan (ki bunların içiinde azımsanmayacak kadar zekiler var) boşu boşuna inanıyor olmazdı. kısacası ben agnostik olana değil de ateist olana şaşarım. mantıklı biir düşünce yanii.
  • uçan spagetti canavarı hakkinda da agnostik olup olmadiklarini merak ettigim insanlarin dahil oldugu inanc grubu.
hesabın var mı? giriş yap