• islam yeni yahudiliktir?

inanmayanları saygı ile kenarıya uğurladım,tüm dinler sümer’den gelirleri de saygıyla kenarıya uğurladım.

kaldık baş başa.

ilk insan,ilk peygamber hz. adem’den son peygamber hz. muhammed’e kadar gelen tüm sahife,kitap,nebi ve resullere anlatılması emredilen tek din islam’dır.

tüm sahife ya da kitap indirilen tüm resullerin sadece şeriatları farklıdır.nebiler şeriati devam eden peygamberin şeriatı ile amel etmiş ve ümmetine ettirmiştir.

adem’den günümüze iman/amentü hiç değişmemiştir.sadece her resul ve kitap ile bir önceki resul ve kitabın hükmü ve şeriati ortadan kalkmıştır.biz tüm peygamber ve kitaplara iman ederiz lakin onlar tahrif edildikleri için muharref kelimesini ekleriz.

hz.muhammed,kuran ve onun şeriatı ile de bu kapı da kapanmış ve sur’a üfürülecek ana kadar kur’an ve şeriat-ı garra tüm dünyada son hüküm olarak bırakılmıştır.

insanların uzmanı olduğu konuların dışında toplara girmemeleri dileğiyle.
  • hocanın celal şengör ile beraber katıldığı bir teke tek programına mesaj yoluyla salça olup kepaze olmuş biri vardı zamanında. evet evet, şimdi hatırladım, caner taslaman.

islam sancağını sicilya'nın böğrüne dikmek maksadıyla arşimet ile ibn-i heysem'i aynı kefeye koymuş fakat hemen akabinde kapak üstüne kapak yemiş, dayanamamış ve ikinci kez mesaj atmıştı yayına. hocalar bu kez siklemeyip yav he he modunda savuşturmuşlardı bu arkadaşı. belli ki o yayın içine oturmuş, acısı da hiç dinmemiş olacak, kendini sözlükte ifşa etmeye kadar vardırmış işin sonunu.

buyursunlar (bkz: #129632322)

t: tanışma şerefine nail olduğum, bir kare fotoğrafımı ömür boyu saklayacağım muhteşem bir insan. yaşayan hazine.

edit: imla.
  • kendisini canlı gördüğüm ve derslerini dinlediğim felsefe profesörü, kendisini tanıyanlar bilir komik biridir aynı zamanda hayatından örnekler vererek anlatır, yalın bir dil kullanmaya özen gösterir, alttan alttan seni iğneler...

ps.abi niye şaşırdınız buna ki.
  • konuş hocam, ağzına sağlık. umarım sağlıktan sıhhatten kesilmez, halil hoca gibi 100 yaşına kadar ilim üretmeye, cahil tokatlamaya devam edersin ahmet hocam. çünkü hocanın müthiş bilgisinin yanında en kıymetli özelliklerinden biri, lafı hiç çekinmeden laps diye yapıştırmak. e ülkede bu kadar mal varken, birilerinin —özellikle de hoca gibi bilgili insanların— taşı gediğine koyması gerekiyor.
  • bilmem anlatabildim mi
  • şöyle dedemiz olsa da evinden çıkmasak keşke..
  • iyi yere tezgah açmış cahil kere cahil 70'lik felsefe tilmizi.
    islam felsefesinde türkiye'de abdurrahman çelebi olmasının kaymağını yiyor hala. üç beş modernist ilahiyatçıdan ibn haldun atıfı al tamam. ateist türklerin ilgisi de buradan kaynaklanıyor. dücane gibi ahmet arslan'a da itirafçı muamelesi çekip kendi inandıklarını doğrulatmayı seviyorlar. arslan ve cündioğlu'nun ortak özelliği zaten bu. ikisi de ''ben vaktiyle bu dini kurtarmaya çok uğraştım'' şeklinde bir dönem kendilerinde vehmettikleri ex-apolojistliklerini şimdiki kindarlıklarına kefil yapıyorlar.
    bu arkadaşın bir sözü vardı. neydi, ha şöyle bir şey: ''ben bir kaldırımdayım tanrı başka bir kaldırımda''. aklınca uyduruk edebi bir üslupla bu din tartışmalarında apateist bir pozisyon aldığını ima ediyordu. dücane de self-proclaimed apateisttir hiç şaşmaz zaten. din aleyhtarı olduklarını kabul edecek medeni cesaretleri yok çünkü islam'la ilgili sözde eleştirilerinde principle of charity'yi ihlal ettiklerini ikisi de biliyor yani kabahatlerinin gayet farkında adamlar bunlar. bir de bu ikisinin islami camiada bile kredisi var, ilginçtir. ahmet emmi herhalde kırsal kökenli ve babacan tavırlı olmasıyla sempati toplamış. felsefe mezunu tarihselci görüşü benimsemiş olsa da dindar olan arkadaşım hiç toz kondurmuyordu bu elemana...
    bu arkadaş antik çağ'da yunan ve hint düşüncesinde, orta çağ'da araplarda yer bulmuş tekâmül ile günümüzün evrim teorisini bir sayıyor. epic fail! halbuki darwin'in teorisi ile modern sentetik teori arasında bile dağlar kadar fark var.
    islam'a ''yeni yahudilik'' diyecek kadar bomboş tespitlere bel bağlamış. islam'la ilk tanışan ehl-i salibin uleması da, erken dönem şarkiyatçılar da islam'ı hristiyan mezhebi olarak takdim ediyordu buna benzer şekilde. bunlar tamamen autocentrique tespitler. mircea eliade islam'ın teolojisinin özgünlüğü konusunda gereken noktayı koymuş açın okuyun. bernard lewis -ki kendisi yahudi kökenlidir- islam'ı kendi ifadesiyle triumphalist karakteri üzerinden müstesna tutar hakeza. islam'ın yahudi peygamberlere atıf yapması yakın referans olayıyla alakalıdır eğer çıkış noktası oysa. kaldı ki benzerlikleri aynılığa hamledeceksek her şey her şeye benzetilebilir ama böyle bir indirgemeciliğin hiçbir geçerli mantığı yok.
    hristiyanlıkla ilgili yorumları da fecaat. reza aslan'ın zealot eserine henüz doğru düzgün karşılık veren olmadı o kitap yeter de artar bunun cahilliğini faş etmeye.
  • eksisozlukte yazmanın laneti de vasattan azar isitmek.
    adam kendine guvenli bir sekilde ahmet arslan islamı bilmiyor diyor. yetmiyor
    "müslümanların evrim teorisine karşı olma sebebi" diye link vermis. (tabi link de kendinin low iq urunu kuramları)
    hemen dunyadaki tum universitelerdeki biyoloji bolumlerini kapasınlar. adamlar olumcul cehalet ile her isin uzmanına had bildiriyor.
    cehalet makinasi dunyanin yasi ile ilgili de yazi yazmis. neyse okuyup daha fazla baskasina adina utanamadim.
    ulkenin din felsefesi konusunda en buyuk uzmanina ,dini anlamamıs demek de eksiye yakısırdı.
    halbuki kelimenin besinci anlamından, mecazdan quantum,sicim teorisi, supernova bulanlar gibi isin ticaretini yapaydı, 70 sulalesine yetecek para kaldırırdı.
  • hocanın "islam yeni yahudiliktir" demesini anlamamıs ulemalara acıklayalım.
    hristiyanlık yayılırken, etraftaki buyuk medeniyetlerin dinlerine eklemlenmek icin , onların pagan tanrılarının ozelliklerini hz isa'ya eklemistir.
    mesela 3leme,bakireden dogma,(mitras, zerdust, horus,apollo, dionysus hepsi bakireden dogmustur). iran,mısır,yunan ulkelerine yayılırken, bakireden dogum,3kral, zodiac festivallerinin hepsi hristiyanlıga eklendi. (paskalya,hallowen,noel...)
    yahudilikte peygamber, tanrıyla iletisim halinde olan insan figuru vardı.(peygamber)
    pagan dinlerde dunyaya gelen tanrının oglu konsepti vardı.
    islam en basta bunlara reddiye olarak dogdu.(bu fikir ariuscu hristiyanların fikirleriyle paralel oldugu icin,islama basta ariusculuk da diyorlar)
    yani islam , hristiyanlıga eklenen pagan ogeleri reddedip(bakireden dogum haric), yahudi seriatına donusu savundugu, yeni yahudilik diyor.
    not:bakireden dogum hristiyanliga da sonradan eklenmistir.sinoptik incillerin ilk 2sinde olmayip, sonra ortaya cikmistir. sebebini de gene ahmet hoca muhtesem anlatmisti.
    greklere hristiyanlik anlatirken, grekler "isa figurunu" kutsal bulmuyor. "carmiha gerilen tanri mi olur" diye itiraz ediyor.
    sonunda bakireden dogma,grek,misir,iran tanrilari gibi bakireden dogma,3leme ile bu konu hallediliyor.
    sonuc olarak islam felsefesi profesorune bari had bildirmeyin. cehaletinizden dokulen seyleri okurken insan utaniyor.
hesabın var mı? giriş yap