• ceketini yağmurlara asan adam'ın ardından : http://esex2.tumblr.com/…rlara-asan-adamin-ardindan
  • kürtçe şarkı söyleyeceğini açıklamasının ardından yaşanan süreçte hakkında yapılan haberlerin başlıklarından bazıları şöyledir:

"yavşak ahmet'e bir dava daha"
    "şarkıcı değil, bölücü!"
    "bölücü yavşak duruşmada terledi"
    "fikirsiz adam fikir suçlusu"

daha fazlası için bkz.: http://vimeo.com/16145855

tema:
    (bkz: kürt sorunu/@derinsular)

ana tema:
    (bkz: türkiye politikaları/@derinsular)

diğer ilgili tema:
    (bkz: türk basını/@derinsular)
  • yıllarca kemalist rejimin kürtleri yoksayan damarından beslenmiş bir medyanın ve sanatçı (!) grubunun lincine uğramıştır. bakın herhangi bir grup insan demiyorum. halk demiyorum. sıradan vatandaş demiyorum. ne kadar acıklı değil mi, sanatçıların başlatması ve medyanın adice başlıklarla çanak tutması. bunun nasıl bir açıklaması olabilir? bir yandan çatal atıp bir yandan "kürt diye bir şey yok" diye bağırmak. laf anlatılacak bir durum yok utanın yeter!
  • keşke mgd gibi bir kurumdan ödül almasaydı da belki ölümüne neden olan süreç hiç yaşanmamış olsaydı dediğim içi dışı bir vicdanlı dürüst insan."onun bağımsız demokratk bir ülkenin dürüst yuttaşları" na olan inancı ve bu insanların az da olsa bir yerlerde var olduğunu bilmek bile acımı bir nebze hafifletiyor.
  • o değil de hâlâ; ahmet kaya ölmedi, deyip de (fotosentezden geçtim -zirâ çok karışık ve karmaşık gelebilir onlara-) beyin ve düşünceyi/düşünmeyi sentezleyemeyenler var ya; hiç bir şey demiyorum lan size.
  • bu coğrafyada doğmuş en iyi 10 yorumcu/besteciden biridir. 100 sene sonra her şey unutulur gidilir, hepimizi solucanlar yer. geriye taş gibi ağır şarkıları ve titreyen sesi kalır. hadi susalım artık. yeter sikecem ama ha. çok gürültü yapıyorsun insan. seni sevmiyorum.
  • sevilen büyük şahsiyetlerden biridir.
    hatta, tek mısrasından bile o parçanın hangi kasetinde ve hangi yüzünde olduğunu biliriz.
    ve çoğumuzun bildiği gibi kolay kolay bırakılmaz onu dinlemek.
    bir muhterem yazmıştı, "bu koca yürekli adam sadece 13 yılda bunları yaptı" diye.
    işte öyle büyük bir adamdır.

lakin, peşinen zaman ötesinde selam ederek söylemek zorundayım ki, artık için suyunu çıkardınız. yok çatal mevzusu. yok hak etmemişti vs.
    yav babam benim, bu aynı atatürk mevzusuna benziyor. nasıl ki her yerde gözümüze gözümüze soka soka adama karşı bünyelerde bir antipati oluşturdunuzsa,
    aynısını ahmet kaya için de yapıyorsunuz.

daha geçen gün biri aradı "abi ahmet kaya'nın belgeseli var. kesin izle" diye.
    "yeni bir şey var mı yoksa eski röportajlar falan mı" diyorum.
    ateşli ateşli "var var cenaze töreninden görüntüler bile var" diyor.
    e be hey amcık ağızlı! ben o günü yaşadım lan. yaşadığım şehirde elektrikleri kestiler de jeneratörü olan bir abinin evine doluşup izledik ve sen o zaman 7-8 yaşında sümüklü bir çocuktun!
    şimdi kalkmış, çoğumuzun hoşnut olmadığı bir eda ile "ah ahmet abi vah ahmet abi" diyorsun.

allah vekil, facebook'u her açışımda 3-5 klibine vb. rastlıyorum. tamam yapın, sevin, dinleyin hatta gidin tartışın.
    lakin öyle pek tartışacak bir bilgiye de sahip olduğunuzu sanmıyorum da yine çabalayın o yolda.
    sorsan "ahmet abinin vapuru nedir" diye. adamlar dalga geçiyorsun sanan.
    desen "hele anlat nedir bu 'uğurlar ola' türküsünün hikayesi" diyecek "abi işte uğur mumcu falan filan"

yav allah için bi rahat durun, tutturmuşsunuz bir çatal mevzusu gidiyorsunuz.
    sanırsın herkes bu cücükler gibi o'nu çatal atılan gecede tanımış.

ahmet abim, senin başımız üstünde yerin var ama bu pezevengler vallahi adamı dinden imandan ediyor.
  • şarkılarının toplam boyutu mp3 formatında bile neredeyse 1 gigabyte olan sanatçı.
  • kimi yavşakların ancak şimdi sahip çıktığı sanatçı.

ama onlar da haklı o zaman moda başkaydı şimdi başka.
  • az evvel palahniuk'un çarpışma partisi'nde karşılaştığım bir cümle ister istemez kendisini hatırlattı bana: "insanlar siz hayattayken size saldırarak, öldükten sonra ise sizi överek itibar kazanırlar."
hesabın var mı? giriş yap