şükela:  tümü | bugün soru sor
 • önden not: okumaya vakti/durumu olmayanlar, yalnızca linklere tıklayabilir.

  dünden beri tartışılıyor, 21 nisan 2018 alanyaspor galatasaray maçında alanyaspor'un gerçekleştirdiği bir "nizami" atağın ve sonrasında gelen penaltının, ofsayt kararı verilerek engellendiği/iptal edildiği konuşuluyor.

  yalan olmasın, maç sonrası piero yorumlarına ben epey güvenirim. dolayısıyla aşağıdaki videoda ofsayt pozisyonu konuşulduğunda, bülent korkmaz'ın da tümer metin'in de pozisyonun nizami olduğunu söylemeleri beni neredeyse ikna etti. "neredeyse" diyorum çünkü neredeyse 45 derece öne eğilmiş bir şekilde hareket eden douglas'ın ayağına göre karar verilmesi biraz garibime gitti. onun da ötesinde, sanki piero çizgisi yanlış çizilmiş gibi geldi. piero'nun hikmetinden sual olmaz ve hatta "şüphesiz piero her şeyi bilendir" diye ayet var, biliyorum, ama içime sinmedi işte.

  o yüzden açtım photoshop'u. hop, durun, görüntü manipülasyonu için değil, perspektif hesabını yapabilmek için açtım. piero çizgisinin yerleştirildiği görüntüyü yapıştırdım ve sahanın çizgilerine göre perspektif hesabını yaptım.

  (ara not: "işsiz" yorumlarınızı heyecanla bekliyorum; ancak esprinizi yapmadan önce "barisunver" veya "barış ünver" adını araştırmanızı hiç önermiyorum; zira araştırdığınızda mesleğimi, sahibi olduğum işletmeyi vb. öğrenmeniz hevesinizi kaçırabilir.)

  hesabı yapınca ne gördüm biliyor musunuz? piero çizgisinin perspektifinin kesin olarak hatalı olduğunu gördüm:

  https://i.hizliresim.com/epkwqd.gif

  pembe çizgilerin kesiştiği noktada mavi çizginin (piero çizgisinin) de kesişmesi gerekiyor. ama kesişmiyor, piero çizgisinin orta saha çizgisiyle kesiştiği nokta arkada kalıyor. dolayısıyla denayer daha öndeymiş gibi gözüküyor. peki pembe çizgilerin kesişimiyle denayer'ın ayağı üzerinden bir çizgi çeksek ne oluyor? şu oluyor:

  https://i.hizliresim.com/1jqa31.gif

  douglas çizginin yine arkasında, ama omzunun çizgiyi geçtiğini iddia edebiliriz. belki ofsayt, belki değil.

  dün bu düşünceyle yattım uyudum. yalnız bugün kalktıktan sonra şu tweet'e rastladım ve pozisyonun farklı bir açıdan incelemesini gördüm:

  https://twitter.com/…sson/status/987824534496731137

  (bu arada görüntü, maç özetinin 4. dakikasının 39. saniyesinden alınmış.)

  bu görüntü beni, pozisyonun ofsayt olduğuna ikna etti zaten; ama burada da perspektif hesabı yapmak gerekiyor çünkü orta saha çizgisi burada dümdüzken denayer'ın mevkiine de dümdüz bir çizgi çekemeyiz. o yüzden buraya da perspektif çizgilerimi çektim, bu sefer çizgileri çekerken saha çimlerinin desenine de (artık ne deniyorsa) dikkat ettim, hatta o desen netleşsin diye görüntünün kontrastını arttırdım. sonuç, pozisyonun ofsayt olduğunu kesin bir şekilde gözler önüne seriyor:

  https://i.hizliresim.com/ronnyb.gif

  burada douglas kadrajda bile yok. pozisyonun nizami olması için, douglas'ın, en sağda kalan pembe çizginin tamamen gerisinde olması gerekiyor.

  diğer açıdan çekilen görüntüyle bu görüntüyü beraber incelersek:

  - denayer'ın arkada kalan ayağıyla douglas'ın arkada kalan ayağı neredeyse aynı hizada, douglas'ın arkada kalan ayağı çok az önde.
  - bu bilgiyi akılda tutarak ikinci görüntüye baktığımızda, douglas'ın arkada kalan ayağının denayer'ın arkada kalan ayağından çok az önde olduğunu düşünebiliriz. kaldı ki bağlantısını verdiğim tweet'te de, topun ayaktan çıkışından bir-iki kare sonra douglas da kadraja giriyor.
  - ilk görüntüde douglas'ın öne ne kadar eğildiği rahatlıkla görülüyor. ikinci görüntünün içinde aynı eğimle koşan douglas'ı hayal etmek çok zor değil.
  - bu bilgiler ışığında net bir biçimde şu anlaşılıyor: douglas'ın ayakları denayer'ın gerisinde, ama vücudu belki bir bütün olarak denayer'ın öndeki ayağının ilerisinde kalıyor.

  özetle, pozisyon kesinlikle ofsayt.

  şu noktada rakiplerimizin taraftarlarını kesinlikle anlayışla karşılıyorum. bu pozisyon gerçekten nizami olsa, ofsayt kararı haksız olsa; hem bir penaltı kararı hem de muslera'ya bir sarı kart verilecek (kırmızı değil) ve galatasaray 3 puan kaybedecek, ligin kaderi değişecek. pozisyonun nizami olduğuna inanan/inandırılan arkadaşların isyan etmesi bu açıdan bakıldığında çok normal, aynı haksızlığı ben hissetsem ben de ortalığı ayağa kaldırırdım.

  ama haksızlık yok arkadaşlar, pozisyon ofsayt. hakkaniyetli bir şekilde bu görüntüleri inceleyen herkes, ofsayt kararının doğru olduğunu görecektir. burada asıl hata, yan hakemin bu kararı 3-4 saniye sonra vermiş olması. eğer bu karar hemen verilmiş olsa pozisyon başlamadan bitecek.

  bir futbolcu klasiğiyle bitirelim: artık önümüzdeki maçlara bakacağız. süper lig tarihinin belki de en heyecanlı son 4 haftasına giriyoruz, çerezlerimizi, biralarımızı/ayranlarımızı alalım ve keyfini çıkaralım.
 • ofsayt olmadığını düşünüyordum ama şuna baktıktan sonra aksini düşünmeye başladım. alanya forvetinin omzu daha önde gibi görünüyor. şu kamera açılarıyla şu pozisyonun içinden çıkmak için bu kadar uğraşmak gerekiyor. alanya stadında kamera açıları çok kötü, süper lige gelmesi beklenen rize'de de aynı durum var. seneye video hakem gelecek deniyor. bu gibi stadlarda video hakemin de doğru karar vermesi mümkün değil.
 • mesele ofsayt olup olmaması değildir.mesele ofsayt bayrağının her şey olup bittikten sonra kaldırılmış olmasıdır.alanyalı oyuncu topu dışarı vursaydı ofsayt bayrağı kalkmazdı muhtemelen.
 • pozisyon ofsayt değil sıkıntı o da değil, pasif durumda olsa, aktif duruma geçmesini bekledi deriz ama pozisyon içinde bir tane alanyasporlu oyuncu var, bayrak kaldırmak için neyi bekledin? maalesef fetö ölmedi, maalesef.
 • pozisyonun ofsayt olup olmaması değil, yan hakemin önce devam ettirip sonra muslera penaltı yapınca "eyvah" diyip bayrağı kaldırmasıdır burada önemli olan ve tartışılan. konuşulması gereken mevzu budur. sonuç olarak hatalı ve kasıtlı karardır ve gs yarista tutulmuştur yan hakem tarafından.
 • ofsayt olmayan pozisyon. dandik kamera açıları ile bu pozisyona ofsayt diyen trolldür. engelleyiniz.

  doğru karar.

  edit: beşiktaşlı troll taklidimi beğendiniz mi?
 • daha düne kadar piero sistemine allah gibi tapınanlar şimdi bu sistemi sorguluyor.
  ey taraftarlık sen nelere kadirsin.
  benim en çok anlayamadığım şu konu;
  diyelim hakemler herhangi bir maçta hatalı kararlar verdi.
  daha sonra futbol yorumcuları çıkıyor, pozisyonları; ileri-geri sardırarak saatlerce yorumluyor.
  sonuç ne? kaybedilen puanlar geri geliyor mu?
  koca bir sıfır. magazin programlarından farkı yok.
  yanlış karar veren hakeme bir yaptırım uygulanıyor mu?
  hakkı yenilen takımlar, haklarına kavuşuyor mu?
  kısacası; türkiye gibi bir ülkede, bu programları sadece ahmaklar takip eder.
  futbol; hakem hataları olduğu sürece güzel zaten. (sonucuna sirayet etmedikçe)
  tanıdığınız hakem varsa gidin sorun, hiçbiri maçı objektif olarak değil, maçı tamamlayabilmek adına yönetirler. yani, biraz da olsa eyyam yaparlar.
 • up'lamak istediğim başlık. açın ilk entry'yi, okumasanız bile sadece linklere tıklayın.

  belli ki belli bir takımın ekşi'deki taraftar grubu, her zamanki gibi whatsapp üzerinden örgütlenip "şampiyonluğun şaibeli olduğu algısını yayalım" demişler.

  yemezler canım. bu şampiyonluk anamızın ak sütü gibi helaldir, algı kasarken silah gibi kullanmaya çalıştığınız bu pozisyon da halis muhlis ofsayttır.

  işin acayibi alanyasporlu futbolcular, alanyaspor taraftarı bile bu kadar itiraz etmedi bu karara. ama belli bir takımın ekşi'deki belli bir taraftar grubu, twitter'da sahte haber görselleri paylaşıp küfürler eden ak-troll'ler gibi zıvanadan çıkmış bir biçimde "pozisyon ofsayt değildi, alanyaspor'un penaltısı yendi" diye iftira üstüne iftira atıyorlar.

  futbol konusunda kolay kolay öfkeli yorum yapmam. ama bu grup gerçekten pisliğe batmış durumda. yalan söylemeyi, iftira atmayı, pislik yapmayı kendine yedirebilen hiçbir insanı çevremde barındırmasam da, ekşi sözlük veya twitter gibi mecralarda mecburen karşıma çıktığında tam anlamıyla ifrit oluyorum. bir insan "bilinçli bir şekilde yalan söylemeliyim, sırf farklı takım tuttukları için tanımadığım kitleleri itham etmeliyim" zihniyetine nasıl girebilir, aklım almıyor.

  anamızın ak sütü gibi helal şampiyonluğumuzu istediğiniz kadar yalan uydurarak gölgelemeye çalışın, gerçekler her zamanki gibi kendini gösteriyor ve sizin yalancılığınız, pisliğiniz ortaya çıkıveriyor. o yüzden... normalde kullanmadığım, inşallah bir daha kullanmayacağım bir sözle bitireceğim: kudurun.
 • asıl hakeme düdük astırılması gereken, şampiyonluğu direkt etkileyen karardır.

  ezik gsliler nerdeeeeeeeeee?