• fiziksel olarak aşağıda olmayı değil ruhen aşağı olma durumunu ifade eder.
  • bir çocuk kayboldu. 3.5 yasinda
    pamir adi. melek gibi birsey fotoğraflarda goruluyor.
    (bkz: pamir dikdik)
    millet elinden geldiğince cocugu aramalara cikmis. seferber olmuş kendince. askeriye bilmemne adam göndermiş. herkes dağda tasta çocuk ariyor. ortam gerilmiş.
    biri diyor ki: kemalistler kacirdi, ortaya cikaracak, kemalizm iyi birsey gibi yansıtacak.
    biri de demiş ki: he bulun da buyuynce gezide kafaniza tas atsin.
    birisi de demiş ki: toplumsal vicdan mastürbasyonu yapıyorlar...
    biri de demiş ki: aksama kadar bir suru çocuk kayboluyor, bu zengin diye böyle oldu araniyor..
    simdi ben yazacagim yazmasina da, gecen badilerimden kinama aldim. kufurlu yazıyorsun diye. utaniyorum da.
    ama kusura bakmayin yazacagim; e be pezevenk herifler, e be alçaklar, e be vicdansız, insafsiz, asagilik, kepaze rezil pislik.
    millet ne bilsin cocugun ailesi zengin mi ne anlasin ornegin ben orta anadolu göbeğinde ne bileyim o mahalle zengin mi fakir mi. fakir olsa ne zengin olsa ne pustoglu pust.
    ula millet siz kinayacaksiniz diye salsin da bebeler ölsün mü len? nedir demek istediğiniz, ne anladiniz kemalisti bilmemneyi de hakaretlere basladiniz? ulan omurgasiz yavsaklar, sizin hic insanliginiz yok mu? bazen savaş bayraklarini indirmez misiniz? hic mi mola vermezsiniz godosluga?
    allahin belalari sizi. ulan bi elime geçirsem var ya sizi, yemişim mahkemesini iyi insan olmayi. iki vurur bir sayarim len. adi vidansizlar len. cocugun ne alakasi var o konularla len. elleriniz dilleriniz kurusun inşallah.
    iste ben bu yorumlari yapanlari en hafif tabiriyle alçak, bu durumu da alcaklik olarak tanimliyorum.
  • seçimde hile yapmaktır.
  • (os. denaet, fr. lâchete)

törece çok kötü sayılan işlemleri yapanın durumu...

bu işlemleri yapana da alçak (os. denî, fr. lâche) denir. törebilim ve toplumbilim deyimidir. dilimizdeki dünya sözcüğü de arapça danaet sözcüğünden gelir, tanrıbilimsel anlamda dünya aşağılık bir yer sayılır.

edit: düzeltme.
  • sahane bir tanimi icin... #77240125 son satir.
  • içerisinde özgürce yaşadığın ülkenin kurucularına mahlaslar ardına saklanarak sövmektir.
  • arkadaşının iyi gününde haset ederken, kötü gününde destek oluyor gibi yapıp, içinden gerdan kırmaktır mesela... haset için ruh sirkesi derler. ne kadar güzel tanımlanmış... haset öyle zararlı şey ki, ''bende yoksa onda niye var?'', ''ben mutsuzsam o neden mutlu?'' ''onda olan bende olmayan ne?'' ''neden ben değil de o?'' vb şekilde sorgulatır insanı...

en fenası ise hasedin objesi olmak. o çok zor. hele de sevdiğin, inandığın bir insandan gördüğünde... artık nasıl güvenebilirsin? mutluluğunu paylaştığında, yanında gülümsediğinde nasıl emin olabilirsin senle birlikte sevindiğine? acını paylaştığında içinden ''oh olsun'' demeyeceğine...
  • "tembellik neredeyse yaşam kadar güçlüdür. oynamanız gereken yeni kaba güldürünün sıradanlığı sizi ezer ve sonuçta yeniden başlayabilmek için cesaretten çok alçaklığa gereksinim duyarsınız." louis-ferdinand celine - voyage au bout de la nuit

(bkz: alçak/@ibisile)
    (bkz: duniyet)
  • yüksekliğin zıttıdır.
  • "miladi takvim isa'nın doğumuyla başladı, alçaklığın evrensel tarihi ise yehuda'nın ihaneti ve isa'nın ölümüyle..."**
hesabın var mı? giriş yap