• yakın bir arkadaşımın abisidir. adam 15 bin lirayla başladı bir kaç yıl önce. şimdi 70-80 bin liralık arabaya biniyor. al-sat yöntemiyle baya yol katetti. ben uğraşmam şahsen ama türkiye'de bu işin hastaları var. bu hızla giderse bir 4-5 seneye 200-300k ya çıkar diye düşünüyorum. kumardan daha garanti. sürekli farklı arabalara biniyorsun, keyifli gibi de duruyor. bedavadan insan sarrafı oluyorsun, ekonomiye dair sürekli güncel kalarak piyasanın nabzını tutabilen biri haline geliyorsun vs vs.

piyasanın anasını falan sikmiyor. neyi, nerede alacağını, kaça satacağını aşağı yukarı biliyor. fiyatlar düşüncede gidip gözüne kestirdiği aracı alıyor.

halk arasında bu tarz operasyonlara kısaca ''ticaret'' deniyor. tavsiyem türkiye gibi bir ülkede malınıza mülkünüze sahip çıkın. kendinizi asla o malın değerine bağımlı hale getirmeyin. çünkü bunu kullanıp er yada geç birileri 10k altına arabanızı, 50k altına evinizi de alır.
  • insanlar eskiden ev alıp satarak para döndürüyordu fiyatlar o yüzden birden artmıştı şu an çoğu kimsede ev alacak maddi güç kalmadı o nedenle 2. en lüks sayılan şeye yanş otomotive kaydı piyasa e hali ile aynı adamlar al sat yaptığından konuttaki gibi fiyatların artması normal bir durum. 2. el otolarda genelde ihaleden alınan araçlar satılıyor hükümet buralarda satılan araçlara kota koyarsa mesela 1 araç alan 4 ay boyunca aynı yerden 2. bir araç alamasın gibi açık arttırmalardaki galerici baskınlığını azaltarak ucuz araca ulaşımı binici kişiler için kolaylaştırabilir.
  • piyasada çokça bulunan insan türü.

fakat aklımda bir soru var. bu insanlar üstüne arabayı aldıkları zaman -galerici olmadıklarından- senede yanlış hatırlamıyorsam 3 araçtan fazla araç al-sat yapamıyorlar.

sürekli eşinin dostunun üstüne araba alıp satarak mı yollarını buluyorlar? bilgisi olanlar yeşillendirsin pls.

ben çünkü taşıt alcağım zaman araba amcamın üstünde vs dediği zaman satıcı direk iletişimi kesiyorum.

0 vergi, üstüne bol kâr. oh paşam.
  • siktiriboktan arabaların 80-90bin tl bandına çıkmasına yol açan leş kargalarıdır. artık bir kanun çıkmalı ve bu al-satçıların eli kolu bağlanmalı gerekirse ikince el alım satıma vergi gelsin edevlet üzerinden alımsatım olsun ama bu al-satçılar dursun vallahi daha ucuza alırız arabaları.
    şu an bir kişi 3 araç alım satım yapabiliyor ama karısı anası babası emmisi teyzesi derken 20-25 araç çevirebiliyorlar senede bu kota arabaya konulsa çok daha iyi olur.
  • ticaret yapan kişidir. piyasayı mahvetiği filan yok. kendi malınızın değerini bieceksiniz. bilmezseniz biri piyasa altı fiyata alır, piyasa fiyatına satar.
  • inşaat sektörünün anasını sikenler şimdi bu sektöre çullandı. 150bin’e anca sattığım bmw falan 200binlerden ilana girilmiş.
  • devlet ikinci el piyasasina el atmamali devletin elini attigi her yer kurumuyor mu zaten. asil devlet elini cekmeli. serbest birakin kardesim yurtdisindan ikinci el araba alisverisini gorun ondan sonra fiyatlar nerelere geliyor.

diger bir diyecegim de alan var ki satiyor? madem o kadar yuksek adam illaki fiyat dusurecek? sonucta bu isi kari icin yapiyor yuksek fiyatta satmadan elinde ne kadar tutabilir ki bir arabayi?

serbest piyasada ticaretine bakan al-satcidir. hile hurda yapmiyorsa kimsenin kendisine soz soyleme hakki yoktur.
  • ticaretten anlamayan ılık götlü ekşicileri rahatsız eden al satçıdır,madem bu kadar kolay siz de yapın tutan yok.madem bu kadar pahalı fiyat yazıyorlar kimse size silah zoruyla mal satmıyor,almayın.
  • bir berberim var. adamın üzerinden rahat 300-400 araç geçmiştir. peynir ekmek gibi alıyor satıyor.

ne yapsın adam? sadece tıraş yaparak dükkanın kirasını anca ödüyorum diyor. insanlar alternatiflere yöneliyor. aç mı kalsın bu adamlar. taş mı yesin.

10 bin tl fazlaya sattığını sanmıyorum. daha çok düşük el araba piyasasında dolaşıyor. aynı anda 3-4 arabası oluyor. bir ayda o araçları elden çıkarıyor. toplamda aylık 3-4 bin karı ancak vardır.
  • sahibinde bir uygulama koydu kendi uygulamasının içine orada bir değer biçiyor arabaya uygulama onun gibi bir sey referans alınabilinir. yoksa her zaman piyasaya belirler bir aracın fiyatını , tabi o piyasa aynı aracın sıfır km sinden daha pahali ikinci el araba satıyorsa bir gariplik var demek abest olmaz.
80 entry daha
hesabın var mı? giriş yap