• senfonilerin canli ama kisa bolumleri. adagio lar nedense daha uzundurlar
  • hız terimi olarak parçanın "hızlı" okunacağını göstermek için kullanılır. metronom'a göre, dakikada 120'den 168'e kadar olan birim vuruşları, hız terimi olarak "allegro" sözcüğü ile karşılanır. (d=120-168)
  • reconstruction ne kadar soğuk idiyse bu film de o kadar sıcak; birbirlerinin bir çok açıdan zıttı olsalar da bir o kadar da benzeşiyorlar. ister zıt olsunlar ister benzer, ister birbirlerinden bağımsız olsunlar ister aynı üçlemeye, dörtlemeye dahil birbirlerini tamamladıkları aşikar. hatta bu filmle reconstruction benim için daha bir anlamlı oldu. istanbullara kadar gelen yönetmeninin dediğine göre senaryosu yakın bir arkadaşının komedi dizisi olacak diye yola çıkılan bir taslağından devşirilmiş. başrol karakterleri festenin unutulmaz ikilisi ulrich thomsen ve henning moritzen düşünülerek şekillendirilmiş. yönetmenin dediğine göre de helena christensen hüzünlü bir güzelliğe sahip olduğu için tercih edilmiş. bir de kız arkadaşıyla emek sinemasına gelirken yolda rehine alma olayı gördüğünü bu olayın istanbul'un ne kadar "exciting" olduğunu gösterdiğini kopenhagen'in istanbul'un onda biri olsaydı allegro gibi filmler çekmeye gerek kalmayacağını söyledi. bu filmden sonra umumi tuvaletlere, bar tuvaletlerine girerken daha dikkatli olmanız gerekecek; alice'in tavşan çukurları gibi hangi geçmişinize çıkacağınız belli olmaz sonra.
  • andrei tarkovsky seyretse, seveceği film.
    christoffer boe 'nin "zone"u alıp çok başka bir yere, insan zihnine yerleştirdiği;
    sinema dünyasında kendi "zone"u olduğunu kanıtladığı;
    bir buçuk saatte dünyayı alıp başka bir yer, başka bir şey yaptığı tuhaf filmi.

tenha ve hoş görüntülerin arkasına atıp kendimizce rahatladığımız anıları hapsettiğimiz kendi "bölge"lerimizi keşif kışkırtıcısı.

boe, bir de kalkmış istanbul'a gelmiş, seyircisini önceden görmüştür.
  • battlestar galactica 2.sezon soundtrack albümüne ait muhteşem parça. (bkz: bear mccreary)

http://www.youtube.com/watch?v=pztmcnh8t2g
  • metronoma göre dakikada 120'den 168'e kadar olan birim vuruşlar*..
  • tunuslu general.(1906-?) joseph allegro.tunus'ta fransa'nın yerleşmesini savundu.mandacı lavuk
  • şahsımın bu yılki film festivalinde izlediği en iyi film.
    reconstruction'a tapmış bünyem yine hayran kaldı görüntülere, karakterlere, olay örgüsüne. sağlam bir bilinçaltı filmi. rüya yorumlarından öte bir içeriği olan psikolojik ve sağlam bir film.
    zone'un kurgulanması hoştu da asıl hoş detaylardan biri de başındaki 'çizgi' filmdi kağıttaki.
    "pişmanlık da gelse sonunda hafızadaki kutulardan çıkarmalı anıları, insanları. geç kalmış haykırışlara da sebep olsa, uzun ve acılı bir süreç de alsa hatırlamalı derinlere gömülü olanı. müziğe ruhunu katan parçalanmışlığınızı hatırlamaktır." dedi bana yönetmen... daha neler neler dedi... öylece bakakalıp dinledim ben de...karanlığına çekildim, çarptım. kutudan bebeği çıkarıp seven çizgi karakteri aldım en çok bu filmden. öyle sevdim saçlarını hafızamdaki kutusundan çıkarıp. ama üşümedim.
    mutlaka gidilesi çok hoş bir film.
  • ilk 30 dakika boyunca ne oluyor, sevdigim yonetmen nereye gidiyor diye korkuyla beklerken, salondan cıkarken kendini astıgı, kendine has sinema dilini olusturdugu ve gercekten belki 1000 farklı sekilde anlatılabilecek bir konuyu, en sasırtıcı sekilde anlatmıs boe..
    reconstructionda melankolik yapısına, konuya bakısına, isleyisine hayran kalmıstım, bu filmle ilerde derslerde okutulabilecek bir noktaya geldigine inanıyorum boe'nun. 3. filmini merakla bekliyorum. yukarda da gorulecegi uzere ya hic sevilmeyecek ya da cok sevilecek bir film. psikolojik masal. bilimkurgu filmi... butcesel zorluklardan teknik olarak satavatsız ama yeterli... tarkovski, kafka tadı var... vizyona girecek ve umarım dvdsi cıkar...

meraklısı icin film sonrası soyleşisinden notlar;
    tarkovski taklit edilmez o kilise gibidir ibadet edilip cıkılır yorumunu yaptı.
    izleyicilerden gelen bu film ne anlatıyor sorusuna da "size ne anlattıgı onemli!" cevabını verdi.
    o gun beyoglunda olan silahlı rehin alma olayının icinden gecmis ki, istanbulda yasasam bu filmi cekemezdim dedi..
    neden helena christensen sorusunu, cunku guzel goruntu veriyordu diye cevapladı.
  • reconstructionın yönetmeni christoffer boenun yeni filmi... 2005 venedik film festivali'nin merakla beklenen filmlerinden...
hesabın var mı? giriş yap