• ingilizce'de, 1. ve 2. dünya savaşlarındaki itilaf devletlerine/müttefik devletlere verilen ad.

batı iki savaştaki bu devletlere de allies, yani müttefik devletler der.

allies'ın karşısında 1. dünya savaşında central powers, yani merkez devletler, 2. dünya savaşında axis powers, yani mihver devletler yer alır. böyle adlandırılır.

bizde 1. dünya savaşı'ndaki allies devletlere, itilaf devletleri, 2. dünya savaşı'ndaki allies devletlere müttefik devletler, 1. dünya savaşındaki central powers'a ittifak devletleri, 2. dünya savaşındaki axis powers'a mihver devletleri denir.

aslında tüm bu kelimeler, ingilizce'de de türkçe'de de aynı anlama gelir: ittifak yapan devletler.
  • mahmut orhan'ın efsane parçası. tık

“arkadaş!

arkadaş!

arkadaş!

arkadaş!

gidicek yerim yok arkadaş.
    benim senden farkım ne?
    ikimiz de serseriyiz.
    ne demek serseri?
    başı boş, aklına eseni yapan, istediği yere giden, kimseye bağlanmayan demek.
    sen de ben de serseriyiz.
    ha! affedersin.
    artık ben serseri bile değilim.
    çünkü birine bağlandım.

arkadaş
    benim dostum şu kaldırımlar.
    kimsesizlerin dostu.
    beni bu kaldırımlar anlar arkadaş.
    öyle dost olduk ki ne o beni bırakır ne de ben onu.
    bir dalgaya düştük, kendimizi kurtaralım dedik.
    ama bırakmadılar.

bırak ulan
    ulan! af dile benim arkadaşımdan.
    af mı dileyim? köpekten mi?
    beğenemedin mi?
    alt tarafı bir köpek.
    bırak altını üstünü de af dile arkadaşımdan.
    hakaret ettin, özür dile.
    özür dilerim köpek arkadaş.
    bağışla kusurumu. bir daha yaparsam gözüm kör olsun.
    hadi oradan!
    bu dersi üniversite mektebinde bile öğrenemezsin.
    sokak köpeklerine selam vermek adam olmaya çeyrek var demektir.”

--- spoiler ---

parçanın belirli bölümlerinde duyduğumuz konuşma sesleri, hem bizler için çok tanıdık, hem de son günlerdeki ülke gündemi akla geldiğinde içerdiği mesaj bakımından oldukça net. 1964 yapımı avare filminde sadri alışık'a ait replik kayıtlarını içeren “allies”ın mesajı çok net olsa da, mahmut orhan'ın sosyal medya hesabından yaptığı şu yorumla daha da pekişiyor: “üstad sadri alışık, insan olmak isteyene evrensel bir mesaj bırakıyor; 'sokak köpeklerine selam vermek, adam olmaya çeyrek var demektir!'... üzerinden yarım asırdan fazla zaman geçiyor... henüz insan olamamış bir vicdansız adamlığa hala çeyreği kadar yaklaşamıyor... sevgili can dostum, o vicdansızlığı hak eden sen değil, sokakta iki ayak üzerinde gezen kötü tohumdur…”
    --- spoiler ---

edit: imla
  • (bkz: hoi4) müziklerinden en güzel olanı (kişisel düşüncem)

allies
  • mahmut orhanin şahane parcasıdır
  • crosby stills and nash'in 1983 albümü.
  • karşısındaki güç için

(bkz: axis) yani (bkz: mihver devletleri)
  • (müttefikler) ikinci dünya savaşı'nda ingiltere ve ingiliz milletler cemiyeti üyesi ülkeler (avusturya, yeni zelanda, güney afrika), fransa, amerika birleşik devletleri'nden oluşan güçbirliğidir. savaşın ilerleyen yıllarında; 1943'ten itibaren italya, 1944'ten itibaren finlandiya bu birliğe katılmıştır.
  • stargate atlantis dizisinin 2. sezon 20. bölümünün adı. içinde michael'in de olduğu 2 tane wraith kovan gemisi atlantis üssüyle iletişim kurar ve kendilerine bir anlaşma önerirler.
hesabın var mı? giriş yap