• şaka zannedilen bu durum telafisi olmayacak sonuçlara yol açacak. asgari ücretin biraz fazlasına doktor çalışmaz, çalış dersen de böyle çeker gider. acı ama gerçek. kimseyi de daha düşük hayat standartlarına razı gelmiyor diye boşa suçlamayın.
  • bu fotoğrafa iyi bakın. bu fotoğrafta görünen şey sadece doktorların gitmesi değil. pırıl pırıl gençlerimize bakın. bunlar sizi yolda taciz etmezler, trafikte kavga etmezler, adam öldürmezler, görgü kuralı bilirler. bir de bunların yerine ülkemize sokulan tiplere bakın ve korkunçluğu hissedin.

yarın bu ülke sadece ekonomik olarak değil, adalet, eğitim, güvenlik konularında düzeldiğinde bu gençler koşarak geri de gelirler.

hangi meslekten olursa olsun böyle pırıl pırıl beyinlerin göçmesine ülkem adına üzülüyor ama gidenleri de tebrik ediyorum. az çok avrupa'da kabul gören bir işiniz olsa fırsatınız da olsa gitmez misiniz gerçekten?
  • rte "giderlerse gitsinler" demişti, "giderlerse gittik" diyerek ona gönderme yapmışlar.
  • doktor
    göçü tüm zamanların zirvesine ulaştı.

son 5 ayda 491'i uzman, 445'i pratisyen 936 hekim yurtdışına çıktı.

türkiye için kritik olan branşlardan gidenlerin sayısı artıyor.

uzman doktor kolay yetişmiyor.

yakın zamanda almanya'ya giden türk hekimleri düsseldorf'ta buluştu ve “giderlerse gittik” mesajı ile bu kareyi paylaştı.

kaynak
  • adamlar tıp fakültesi okumuş, yani öss'de filan türkçe dilbilgisini tama yakın yapmış.
    üstüne almanca öğrenmiş, denkliğini almış, almanya'da hekim olarak çalışıyor. yani bilfiil yabancı bir dilde hekimlik yapıyor.

bizim çomar gelmiş "giderlerse gittik" diye grammer hatası mı olur diyor. sence grammer mi ordaki mevzu? doğru grammer kullanmak mıydı sence bunu söyleyenin niyeti?

biri diyor ki "orda toz pembe mi hayat, çok zorluk çekeceksiniz, oranın afganı olacaksınız". orada yaşamakta olan adama diyor bunu.

başka bir çomar da gelmiş "çok zor orda almanca hasta bakmak, diyalektik konuşacak hasta, acaba hangi seviyeyle çalışıyorlar" diyor. e çalışıyorlar? alman hastalarla ingilizce mi anlaşıyorlar sence? çok ilginç bir çekemezlik şu yorumlar.

ev yanıyor, perdeyi çekeyim de komşu görmesin diyorsunuz.

gittiler, gittik, gidiyoruz. sadece hekim de değil, ülkeye katkısı olacak mühendisi de, girişimcisi de, akademisyeni de gidiyor.

bundan memnun olan kadar kayıtsız kalan da çekecek ceremesini.

insanın içi sızlıyor.
  • kendilerini hiç tanımasam da gidebildikleri için mutluyum. gelmeyin abi. en azından onurunuzla yaşayın insanca muamele görün.
  • "bilim ve sanat itibar görmediği toplumları terk eder." (ibn-i sina)
  • adamların mutlu fotoğrafına bile bizim insanımız öfke kusarak yorum yapıyor. bir grup insanın gülerek fotoğraf çekilmesi kimin neden zoruna gider ki? bizim halkımızda böyle kıskanç, kin ve nefret dolu insanlar varken gitmek için başka bir sebebe gerek var mı gerçekten?
  • başlık altındaki bazı entryler var ki gülsem mi ağlasam mı bilemedim

1. ırkçılık yaşayınca ağlayarak geri dönmeyin:
    yaşadığımız ülkede her gün hakaret işitiyor, şiddet görüyor, öldürülüyoruz. adam hala ırkçılıktan bahsediyor. türkiye’nin okumuş insana zulmünden, doktora şiddetinden âlâ ırkçılık mı olur?

2. orada hastaya it gibi davranamazsınız:
    doktorların büyük çoğunluğunun kimseye it gibi davrandığı yok. günde 100 hasta bakıp saçma sapan tiplerle muhattap olmak zorunda kalınmadığında mis gibi güleryüzle, maddi ve manevi tatminle çalışacaklarına eminim gidenlerin.

3. vatana ihanet:
    ben tamamen ailemin ve kendi çabamla yıllarca ders çalışarak üniversite sınavını kazanmışım, üniversitede deli gibi çalışarak fakülteyi bitirmişim. bütün bu süreçler içerisinde vergimi vermişim, hasta bakmışım, mecburi hizmet yapmışım. devletin bana uygun gördüğü 8000 tl maaş + günde 80-90 hasta + doktora şiddetse kim kime ihanet ediyor acaba?

4. zafer partisi seçimi kazanınca ab ile anlaşıp beyin göçü yapanları gerekirse zorla geri getirtecek:
    o kadar güldüm ki buna… sen kimsin? zafer partisi kim? bizler sizin köleniz miyiz de zorla geri getirecekmişsin. dünyanın her yerinde geçerli olan bir mesleğe sahibim, istediğim dili oturup öğrenir, iş bulur o ülkede yaşarım. hangi güçle beni geri getirecekmişsin? sen ona “doktorsuz kalınca yalvar yakar doktorlarımızı geri çağırmak için uğraşacağız” de en iyisi.

5. suriyeliden ne farkınız var?
    mesleğimi bileğimin hakkıyla yaparak para kazanıyor, gittiğim ülkenin hizmet sektörüne ve ekonomisine katkıda bulunuyorum. gittiğim ülkenin kültürüne, toplumsal kurallarına uygun yaşıyorum. kafalar pırıl pırıl.
  • tweet sahibi doğru bir noktaya değinmiş. nitelikli insanların yurt dışına göçünü sadece maddi sebeplere bağlamak da yanlış. haklar, özgürlükler, adalet, demokrasi, siyasi iklim... hepsi fireli.
hesabın var mı? giriş yap