• biz çocukken tropikal meyve niyetine bir muzu bilirdik. onun da çikita olanı değil de anamur'da yetişeni makbuldü. pahalı ve zor bulunmasından mı yoksa hala çocuk olduğumuzdan mı bilinmez, tadına doyum olmazdı. yıllar geçti ananas ve kiwi hızlı bir giriş yaptı yurdum topraklarına. yine de tropikal meyve denilince sayabildiklerimiz bir elin parmaklarını geçmiyordu. hala bulunması zor ve pahalı meyvelerdi bunlar. her giriş yapan meyvenin el yakmayacak fiyatlara düşmesi birkaç yılımızı aldı ve her daim ulaşılamaz olana duyulan meraktan nasiplerini almayı ihmal etmediler.

altın çilekle ilk tanışıklığımız da bu meraktan oldu. kuzen yurtdışından gelirken ne kadar acayip tropikal meyve varsa toplayıp getirmişti. bir akşam oturup hepsinin tadına baktık. içlerinden bir bu altın çilek denen zımbırtıyı, bir de yıldız meyvesini bir halta benzetememiştik. işin komik tarafı annemin ve teyzemin altın çileğin karadeniz ormanlarında yetiştiğini söylemesi oldu.

aradan yıllar geçti ve birkaç gün önce ben bu meretin altın çilek adı altında ve kilosu 70 kağıda millete kakalandığını öğrendim. görünüşe göre pazarlayanlar da tadı kötü olan faydalıdır düsturunu şiar edinmişler.

ecnebilerin blueberry bizim yaban mersini dediğimiz meyveye karadeniz'de likarba dendiğini bildiğimden anneme altın çileğin bizim oralardaki adını sordum. sonunda öğrendim ki karadeniz insanı buna bir isim vermeye tenezzül bile etmemiş.

demem o ki birkaç kilo altın çilek parasına sonbaharda karadeniz ormanlarına gidip kendisini dalından yiyebilirsiniz. üstelik yanında temiz hava ve su bedava.
  • yeni moda meyve. yani öyleymiş. pek bi süpermiş, faydaları say say bitmezmiş. fiyatı da altı üstü yetmiş liracık. kilosu yani. hiçbişey değil canım n'olacak.
    yahu müşterinin alnında enayi mi yazıyor sandınız behey esnaf! ben o paranın dörtte birine bütün mevsim meyvelerinden bi yanar dönerli tabak yaptırır koyarım ortaya, hem kendimi tek bir lezzete mahkum etmem, hem de o faydalardan aynen nasiplenmiş olurum.
  • altın çilek ismini hangi gerizekalı buldu bilmem ama bu meyvenin çilekle alakası yok. sarı kiraz gorunumunde, içi ve tadı domates gibi. kilosuna 70 lira vermek ahmaklık, cunku yerli uretimi de bulunuyor, hem de 10'da bir fiyatina... ayrica yok zayiflatiyormus, sekeri dusuruyormus gibi sahtekarca aciklamalarla pazarlanmasi da hlak disi. senede bir, tas catlasin iki kere yiyecegin seyin ne faydasi olur? birileri milyon dolarlari goturuyor iste insanlari aldatarak.
  • lif oranının çok yüksek olduğu söyleniyor. göt kadar meyve her tarafı lif olsa urgan olsa ne değişecek merak ediyorum..

mesela bir kayısının liflerini bariz şekilde görebilirsiniz. bu altın çilekte bir kabuk, bolca da cıvık su var, nerde lifi göremiyorum..

az bulunan meyveler şifalı zannedilir.. mesela kayısı türkiyede bolca yetişiyor.. ya yetişemeseydi, dışardan taneyle gelseydi?

bu durumda forward maillerde güneş çileği* ismiyle şifaları, lifi, kalsiyumu her boku sayfa sayfa anlatılacaktı..

ne kayısılarımız, üzümlerimiz, dutlarımız var bizim.. mis gibi.. ama bol olduklarından kıymeti bilinmiyor işte..
  • hakikaten mucizevi bir şey. götünüze soktuğunuz vakit, duruma göre hem ishale hem kabıza derman olabiliyor. hemen alıp sokun, müthiş!
  • altınlığının renginden kaynaklandığını düşünmüştüm, meğersem fiyatındanmış.
  • altın çilek diye zayıflatan bir meyve çıkmış. hatta başbakan da yiyormuş. gidip al o zaman. tadı ekşi mi? aa haplarını çıkarmışlar ne güzel. iç o zaman. ama yemek yemeye eskisi gibi devam et. o hap yağlarını yakacak senin. evet, yağlar kendiliğinden yakılıyor, biliyorsun değil mi?

5 günde 10 kilo zayıflatan diyet varmış. hemen uygula. diyeti uygulamadan önce doktor kontrolünde yapın demişler ama ne önemi var ki. kulak asma.

incir kürü varmış kabızlığa iyi geliyormuş. çok mu kabızsın daya inciri. cır cır mı oldun, bol muz ye. kabız mı oldun, daya inciri ...

alıç çayı varmış, damarlardaki tıkanıklığı açıyormuş. iç o zaman. bardak bardak iç, daha çok açılırsın.

her şeye bir çare var. hiç birinin dozu önemli değil. sende ne gibi sağlık sorunlarına yol açabileceği umurunda bile değil. vücudunu biri ile bozar diğeri ile tamir edersin.
    ancak bazen tamiratı olmuyor. en azından bu bulunsun aklında, e mi?
  • yer kirazı diye bildiğim yediğim nedense adı sonradan altın çileğe dönüşen meyve. en güzeli portakal lan mis gibi.
  • bu meyveye bu ismi veren şahıs, en son "bacasız sanayi"*, "kara elmas"* ve "yeşil mucize"* gibi deyimleri halk arasında anılır hale getirmişti.
  • anneannemin şekeri düşürüyormuş diye alıp tomarıyla yediği ve şeker ibresini 300 de gördüğü hiper meyve.
hesabın var mı? giriş yap