• mert başaran'ın şu örneğine rastladım.

doların enflasyonuna fatih terim örneği: "1974 te fatih terim gs ye rekor bir ücretle 1.4milyon liraya transfer oldu. dolar o gün 14 lira yani 100 bin dolara gelmiş. bizim ekonomistleri dinleyip dolarda kalsa bugün esenyurtta anca 1+0 alabilirdi. ama doları dolar olarak değilde altın olarak tutsaydı 5.000.000 doları olacaktı." (netflix fatih terim belgeselinden)
  • yatırım konusunda yılların vazgeçilmez versusudur. ancak altın her zaman kazandırır.
  • doların kendi ülkesinde her yıl yüzde 1 lik enflasyon yaşadığını düşünürsek altındır.
  • ikisi de
  • paranın patronu her zaman altındır
    kuyumcuspor
  • altın, dolar ile beraber artarken kendi değeriyle de ayrıca artar. dolar çöp olduğunda bile altın çöp olmaz. ha dünyaya altından bi meteor çarpar ama dünya'da çizik bile olmaz o başka :)

özetle: tabii ki altın. ama alım satım makası çok fazla olduğu için uzun vadeli bir birikim aracıdır. bakım yatırım demiyorum birikim.

benim gözümde yatırım demek parayı aktif ticarette çalıştırmaktır. borsacılık oynamak değil.
  • dolar değer kaybeder enflasyon oranında ama altın telafisini her zaman geri yapar
  • uzun vadede * altının, doları 5'e katladığı karşılaştırma.

şimdi size gerçek bir örnek vereyim: bundan tam 20 sene önce, temmuz 2003'te babam 19 milyara (19 bin tl) bir arsa alıyor.

arsa almak yerine, o dönem 19 milyarlık dolar almış olsaydı: 1 dolar = 1 milyon 400 bin tl (1 lira 40 kuruş) 13 bin 571 dolar alabilecekti.

arsa almak yerine, o dönem 19 milyarlık altın almış olsaydı: 1 gram altın = 16 milyon tl (16 lira) 1187 gram altın alabilecekti.

20 sene önce aldığımız doları veya altını bugün bozdurmak istersek;

18 temmuz 2023 dolar kuru: 27 tl
    18 temmuz 2023 gram altın: 1700 tl

13 bin 571 dolarımız vardı: 13571 x 27 = 366 bin 417 tl
    1187 gram altınımız vardı: 1187 x 1700 = 2 milyon 17 bin 900 tl

tam 5,5 katı fark var.

ayrıca;
    (bkz: #130269593)
  • bir bakayım dedim google amcadan; 2015 senesinden bu yana yaklaşık olarak altın tl karşısında 16 kat, dolar ise 11 kat değer kazanmış.
  • abd merkez bankası açıklamasına göre bu yıl dolar'da %7 enflasyon vardır. dolar basılır, altın mineraldir ve maden olarak çıkarılır. dolar sınırsız basılabilir, altın'ın çıktığı yerler bellidir. salgın dolayısıyla dolardaki enflasyon hissedildiğinde yatırımını dolara yapanlar dizlerini döver. bazı kamiller %7 enflasyonlu dolar ile altın fiyatının aynı çizgide olduğunu söylemiş. örneğin 2003 yılında gram altın 15 tl iken dolar 1.3 tl idi. altın şu an 778 tl, dolar 13,5 tl. yani altın 52 kat artarken dolar yalnızda 10 kat artmıştır. ağustos 2018'e bakarsak altın 250 tl iken dolar 7 tl civarı olmuştu yani altın 3 kat artarken dolar 2 kat artmıştı. bunlar dahi doların enflasyonu hakkında fikir verebilir.
hesabın var mı? giriş yap