• klibi nescafe reklami gibi olan sarki.
  • bazı şarkılar hayat yolumuzun mihenk taşlarına otururlar hani. o taşın üzerinde, ayaklarını sallaya sallaya kendi hallerine takılırlarken, içimizdeki bir yere kanca taktıkları olur. o kanca şarkısına göre derine saplanır. misal orta sonda gitar solosunu ağzımla çaldığım "sweet child o mine" ben yaşadıkça kırmızı tuğla bir duvar önünde renkten renge girişimi hatırlatacak bana. cake'den "walk on by"ı ne zaman duysam, giden bir sevgilinin evi dolaylarında attığım turların ayaklarımdan ziyade, ruhuma verdiği sızıyı anımsayacağım.
    işte bu yaşım için de, şarkılar içinden "aman aman"ı seçtim. zaman beni ipe dizmiş, yazdığım çizdiğimle beni artık dönülmez bir yola sokmuş idi. eski sevdiklerim artık pek uzak, yeni bildiklerim de pek yenilir yutulur gibi değildi. işten eve gelmiştim, kulağımda onuncu defa haykırmıştı kaan, aman aman aman. hakikatten bir amanlık halim vardı; o kancaya geçmekte olan gençliğimi taktım.
  • 6 yıldır dinliyorum bu şarkıyı. tam 6 yıldır. bıkmadan. usanmadan.
    6 yıldır su gibi akıp geçiyor zaman. giderek de üzüyor. her geçen sene daha da fazla üzüyor.
    sanırım hayatımın fonunda çalan şarkı bu.

sıraya dizdin bizi zaman...
  • kasım 2005 roll röportajında ari barokas'ın söylediği üzre albümde* yer almayan bir takım dizeleri daha olan şarkı:

çok yakın birini uzak tutarken
    ne yazık kimine kucak açarken
    bilmeden birine tuzak kurarken
    su gibi akıp gider zaman

gençtin toydun aman aman aman
    açtın doydun aman aman aman
  • dostlarla bir araya gelinmiş, yenilmiş içilmiş, sevdiğimiz adamlar, kadınlar yanı başımızda. şöyle oldu böyle oldu diye anlatanlar, gülenler, birinin bir gülüşünden bin umut yakalamaya çalışanlar. yaz akşamı ritüeli işte, ne eksik ne fazla. içindeyken anlamadığımız, sonradan ‘’vay be ne genç, ne aptalmışız’’ denilecek zamanlar. ilerleyen saatler, kafaların bir dünya olması, gülmekten gözlerin yaşarması, yaşaran gözlerden istifade ağlanması, zırlanması, boğazları yakmayan, sanki bir sahneyi yaratmak için etrafımızı saran bir duman. inceden bir melodi, iç çeken bir adamın aman aman demesi. bir sessizlik.

yılların su gibi geçmesi…

yine bir yaz akşamı, bir eksik iki fazla dostlarla atılan kahkahalar. hesabın eskiye nazaran daha yüklü geleceği masaların dolması, bardakların birbirine defalarca çarpması. sevilen, gözlerinde umut aranan kadınlar, adamların değişmesi. yürekte yaranın baki kalması. soslu patlıcanın hep aynı güzellikte olması... gündüzün sıcağını ılık bir esintinin alması, gecenin ilerlemesi, yenilerden ayrılıp eskilerle cilaya başlanması… bin kere anlatılan anıların bir daha anlatılması. yine gülünmesi, gözlerin daha çabuk ıslanması. bizimle yaşlanmış gibi cızırtılarla renklenmiş, bu anı bekler gibi gürültüden sıyrılan bir ses. yeniden, aynı o günmüş gibi iç çeken adamın aman aman demesi. yarı dumanlı gözlerin birbirine bakıp aynı şeyin mırıldanılması ‘’bu şarkı bizim fon müziğimiz oldu arkadaş, bırakmıyor peşimizi.’’

bırakmasın.

(bkz: ana dilin türkçe olduğuna şükrettiren şarkılar)
  • duman'ın yeni albümünün* güzide parçalarındandır.

nereye gider başını alıp, sorarsın
    kim bilir, durmadan nasıl susarsın
    bilmeden boşuna atıp tutarsın
    su gibi akıp geçer zaman

gezdin tozdun aman aman aman
    sazdın sözdün aman aman aman
    giderek üzdün bizi zaman
    giderek üzdün bizi zaman
    yazdın çizdin aman aman aman
    incecik izdin aman aman aman
    sıraya dizdin bizi zaman
    sıraya dizdin bizi zaman

hep kaçıp, yeni bir adım atarken
    dibine kadar, çileye batıp çıkarken
    içine atıp atıp, yoluna basıp giderken
    su gibi akıp geçer zaman

gezdin tozdun aman aman aman
    sazdın sözdün aman aman aman
    giderek üzdün bizi zaman
    giderek üzdün bizi zaman
    yazdın çizdin aman aman aman
    incecik izdin aman aman aman
    sıraya dizdin bizi zaman
    sıraya dizdin bizi zaman
  • dumanin yeni albumunun cd'sini cd-rom'a yerlestirip, sarkilari winamp'te dinlemek uzere siraladigimda ilk dinledigim sarki oldu aman aman. kaan'in sarkinin sonuna dogru giderek uzdun bizi zaman deyisi var ki kaan sivesi nasil bir sey diye merak eden varsa dinlesin (bkz: zibidi). bakalim diger sarkilar nasil, dinlicez gorucez.
  • guzel gunlerin degerini bilmeyenlere adanmistir. aradigini bulamamislarin degil, aradigini elinden kacirmanin yogunlugunu yasayanlarin sarkisidir. suclanan zaman degildir, zamani kullanamayanlardir. zaman hep ayni hizla akip gecer oysa. zamanin icini dolduramayan sizsinizdir. sizin zamanla ilgili probleminiz vardir, zamanin sizinle bir problemi yoktur. zaman herkese esit davranir. siz zamani uzdunuz; siz zamanin kiymetini bilmediniz; zamandan dert yanmayin; giderek bizi uzdun zamansa; gitmesin o zaman, birakmayin o su gibi akip gecen zamanlari.
  • içine atıp atıp, yoluna basıp giderken su gibi geçen parça. canı sıkılınca dibe dalanlara, dipte yaşayanlardan küçük bir armağan...
  • zaman'a yenik düşmüş insanların, ilişkilerin şarkısı. beyninizden vurulduğunuzda, kalbiniz yerinden söküldüğünde ve siz yatağa yığılıp kaldığınızda tekrar tekrar boşlukta yankılanan şarkı.
hesabın var mı? giriş yap