• tesadüf eseri youtube'da denk geldiğim güzel rihanna şarkısı. bazı insanlar amerikan milliyetçiliği görse de sanırım bir tek ben tersini gördüm.

gerek klip, gerek sözler bana "amerika'yı bir yerlere getiren biz göçmenler -belki de köleler-dir , siz bi' bok yapmadınız" mesajını veriyor. her görüntüde bir afro amerikan olması, bir yerde "a nation of immigrants," yazması, tren üzerinde toplu seyahat eden siyahiler, arada asyalılar, martin luther king, obama, 1968'de olimpiyatlarda siyahi atletlerin ırkçılığı protesto ettiği görüntü,"we sweat for a nickel and a dime, turn it into an empire" ve "young girl, hustlin'/on the other side of the ocean/you can be anything at all" sözleri...

sondaki "we are the new america" sözü bile bana "bizi kabullenin aq, siz değil biziz amerika" hissiyatını veriyor.

tabii klipte amerika'nın yediği diğer boklar da ayrıca gözler önüne serilmiş, amerika'nın iğrenç yüzü gösterilmiştir. ki bu görüntülerde siyahilere yapılan zulümlere de fazlaca yer verilmiştir. bence bu şarkının hiçbir yerinde amerikan milliyetçiliği yoktur. hatta aksine kendilerini asıl amerikalı gören sömürgecileri yeren bir şarkı+kliptir.
  • muhteşem klibi olan şarkıdır, rihanna'nın sesiyle o görüntüler insanın kalbine öyle işliyor ki tarifi imkansız. genelin beğenmediğinin aksine (bkz: four five seconds) şarkısına da bayılmıştım rihanna'nın, bence böyle four five seconds ve american oxygen gibi tarzdaki şarkılarda rihanna'nın ses tonunun gücü daha farklı ve özel çıkıyor.

ama şarkının sözlerinde de klipte de (bkz: they don't care about us) 'ın tadı ve kokusu var bunu da eklemeden geçemeyeceğim, jackson'ın yaptığı saygı değer işleri hatırlattı yine.

rihanna - american oxygen

michael jackson - they don't care about us

michael jackson - they don't care about us (prison version)

edit: link yenilendi.
  • rihanna'dan beklediğim tarzda işlerden biri olmuş. müzik açısından kıytırık pop aleminde hep farklı bir yerde olduğunu düşünüyorum.
  • klibin kime ait oldugunu falan gosteren alt yazilari soyle gorunuyor:

rihanna's nipples ft. rihanna
    american oxygen
    roc nation records
  • amerika milliyetçiliği değil de daha çok amerika'ya gömüş barındıran kliptir. klibin çoğu siyahilerin başarıları veya onlara yapılan haksızlıklar üzerine. ara sıra kahramanlık gösteriliyor gibi olsa da ondan sonra yenilen haltlar eklenince yerim sizin gücünüzü biz olmasak bi cacık değilsiniz, adam olun len mesajı alttan alttan verilmiş.
  • rihanna'nın r8 için farklı bir şeyler deneyeceğinin en büyük habercisi olmuş şarkı. fourfiveseconds'ı hiç sevmedim, bitch better have my money hiç fena değildi ama albüm için heyecanlanmamı sağlayan şarkı bu oldu.

(bkz: sözlerini de yazayım tam olsun)

[chorus]
    breathe out, breathe in
    american oxygen
    every breath ı breathe
    chasin' this american dream
    we sweat for a nickel and a dime
    turn it into an empire
    breathe in, this feeling
    american, american oxygen

[refrain]
    american oxygen
    breathe in, this feeling
    american, american oxygen

[verse 1]
    oh say can you see, this is the american dream
    young girl, hustlin'
    on the other side of the ocean
    you can be anything at all
    ın america, america
    ı say, can't see
    just close your eyes and breathe

[chorus] + [refrain] x2

[verse 2]
    oh say, you see, this is the american dream
    young boy, hustlin'
    tryna get the wheels in motion
    but he can be anything at all
    ın america, america
    ı say, can't see
    just close your eyes and breathe

[chorus]

[bridge] x4
    this is the new america
    we are the new america
  • klibi piyasadan kaldırılmamıştır. premier i tidal üzerinden yapıldığı için ve resmi olarak youtube'a yüklenmediği için tüm videolar telif hakkı nedeniyle silinmektedir.
  • rihanna'nın 9/11 ve ferguson olaylarına yer veren ve politik içeriğiyle dikkat çeken bir klibi olan olaylı şarkısı. izlemek için; https://www.youtube.com/watch?v=ao8cglimtvg
  • arkadaş kız kalkmış türkiye'de kimsenin götünün yemeyeceği böyle bir şarkı yapmış yetmemiş üstüne sansasyon bir klip çekmiş biz hala burda rihannanın meme uçlarından bahsediyoz.

savaş, özgürlük, bağımsızlık, göçler, nasa, aya çıkma, iç savaş, ikiz kuleler, ırkçılık, obama felan...
    yoo yoo yo (bkz: rihanna'nın meme uçları)
hesabın var mı? giriş yap