• google'ın çok yakında duyurulacağı iddia edilen set top box. özellikleri amazon fire tv'ye oldukça benziyor gibi.

http://www.theverge.com/…5584604/this-is-android-tv

(bkz: chromecast) (bkz: google tv) (bkz: apple tv)
  • ortak arama fonksiyonu uzerinden birden fazla uygulama icerisinde arama yapabilme yetenegiyle de modern ui'i android set top box. gokten basimiza set top box yagiyor.
  • oyun, film ve çevrimiçi video çözümü olacakmış. sesle aramanın mümkün olduğu sistemde popüler android uygulamarını kullanmanın da mümkün olacağı söyleniyor.
    ayrı bir kutu olarak değil de tv üzerinde standart işletim sistemi olarak gelmesi yaygınlaşmasını kolaylaştıracaktır.

http://www.android.com/tv/
  • ces 2015 etkinliğinde sony tarafından tanıtılan, en ince televizyonları olma özelliğine de sahip yeni nesil bravia serisi olan televizyonların özelliklerinden biridir.

japonların teknoloji çılgınlığı...

https://www.youtube.com/watch?v=x5iczt4f17q
  • akıllı televizyonların geleceğidir. bir kaç yıl sonra konsol, bilgisayar ve tv özelliklerini tek bir alette toplayacak teklenoji harikasıdır.

en büyük sıkıntısı ise (benim kullandığım philips modeli için) philips tarafından onaylanmış programlar hariç kapalı olmasıdır yani lg'nin webos undan farksız durumdadır şuan. sevdiginiz bir programı google play'den acıp direk yukleyemiyorsunuz eger ki philips izin vermediyse.ayrıca usb den veya harici hard disk'den de program yukleyemiyorsunuz. o yuzden cok kısıtlı bir magaza sunuyor tv miz.
  • kendiliğinden chromecast özelliği olan tv. (bkz: philips) kıymetini bilenler için büyük nimet.

diğer taraftan uygulama kısırlığı adamı deli ediyor. spotify olsaydı bari. android telefondaki esnekliği ne yazık ki tv'de göremiyoruz şimdilik.
  • bugünlerde açık açık kafamı kurcalayan bir cihaz. hali hazırda evdeki tv panasonic ve akıllı tv değil. hal böyle de olunca sürekli laptopu tak netflixi aç falan zor oluyor. geçen gün teknoseyirde denk geldiğim (bkz: xiaomi mi box) adında bir ürün var. bu bildiğin android tv. ama arayüz olsun cihaz olsun çok hoşuma gitti. yurtdışı fiyatıda 60 dolar civarında. türkiyede satan çok fazla yer yok ama denk geldiğim yerlerde 360 tl civarında. gearbest üzerinden her an sipariş verebilirim. eğer alırsam aldıktan sonrada deneyimlerimi aktarırım.
  • aldım ama henüz bişey anlamadım bundan.

şimdi ben android tv deyince beklediğim şuydu. hem antene ihtiyaç duymadan internet üzerinden (mesela tivibu, turkcell tv) tv izleyecektim hem de tv'den internet kullanmış olacaktım.

bu nedenle aliexpress'ten falan uğraşmak yerine kuponlarımı da kullanarak n11'den mi box 3 aldım. gel gör ki açtım baktım, anca youtube, netflix felan.

digiturk play'i bari izleyebilsem.

bilen anlayan yeşillendirsin lütfen....
  • eski televizyonu akıllı televizyona dönüştürebilen hede. kullanıcı yorumlarında en az iki gb'lık modelini alın diyorlardı ben de bangood'dan indirimdeyken gaza gelip hem iki gb'lık hem de dört k'lısını* yapıştırmıştım. şu ana kadar dört k'sını deneyemesem de genel olarak eski televizyonumu bana yeniden sevdirmiştir hınzır. ayrıca boyut olarakta cep telefonundan biraz hallicedir.
  • vanilla halinde browser bulunmayan, ekrana uzak mesafeden video ve oyun içeriklerini tüketebilme amacıyla özelleştirilmiş android platformu. chrome yüklenebiliyor ancak sadece d-pad bulunan bir uzaktan kumandayla kullanabilmek pek mümkün değil.

normal android arayüzü yerine leanback denilen bir arayüz ile geliyor ve google play üzerinden sadece bu arayüzü destekleyen uygulamalar indirilebiliyor, ki bu sayı çok az.

ayrıca google'ın kendi ad networkleri de bu platforma yönelik reklam türü sunmuyor. uygun olmayan bir reklam formatı kullanıldığında da kullanıcının reklam üzerinden bir etkileşime girmesi browser ya da normal google play olmadığı için çok zor.

dolayısıyla özellikle bağımsız uygulama geliştiricileri bu platformdan para kazanabilmeleri pek olası değil. sonuç olarak google play'de sadece içerik sağlayıcı bazı firmaların uygulamaları bulunuyor (türkiye'de kullanılabilir gördükleirm netflix, youtube, puhutv, blutv, google play movies).

özellikle bağımsız geliştiriclere bu platforma uygulama geliştirme için bir neden verilmezse yerini chromecast ya da sanırım yeni ismiyle google castile birlikte google assistant'a bırakacak gibi bir izlenim veriyor.
hesabın var mı? giriş yap