şükela:  tümü | bugün
 • en güzel filmlerinden birisi de 1975 yapımı vaatler ülkesi'dir.

  ayrıca (bkz: lodz film okulu).
 • katyn katliamını beyazperdeye uyarlayacağını açıklamış usta yönetmen.
 • sekizinci uluslararasi sinema tarih bulusmasi ustalara saygı bölümünde; beş filmi gösterilecektir.

  (bkz: kuller ve elmaslar)
  (bkz: czlowiek z marmuru)*
  (bkz: vaatler ülkesi)

  ve; sinekleri avlamak, wilkolu kızlar
 • muhteşem sinema / yönetmenlik deneyimini,
  samimi ve akıcı bir dille kaleme aldığı "sinema ve ben" adlı kitabında, kendi gençlik haline anlatan yönetmen, düşünür.

  (bkz: http://www.kitapyurdu.com/…ap/default.asp?id=107525)
 • polonya'nın en başta gelen yönetmenidir, pek çok polonyalı ve avrupalı yönetmen de kendisinden ilham almıştır ya da eğitim. geçen yıl polonya başkanından ödül alırken bir anda karmaşaya düşen orkestra ve tören yönetimini ele alıp yönetmenliğini her an her yerde konuşturabileceğini fiziken yaşlı olsa da gönül ve iş aşkı olarak genç olduğunu kanıtlamıştır aynı zamanda. kendisi hakkında yazılmamış, ama dünyanın en şükela tiyatro yönetmenlerinden biridir aynı zamanda.
 • öncelikle andrzej wajda'ı bir yönetmen olarak sevmem,takındığı\etiketlendiği politik tavrı sevmem,(ki sırf bu nedenle bir yönetmenin değerlendirilemeyeceğini düşünmeme ramen wajda'ın bu vasıfları dışında orjinal bir yanı olmadığından sevmem vs...)mesela lars von trier'i de filmlerindeki düşünsel yapı dolayısıyla sevmesem de wajda gibi iki yüzlü bulmam.ve evet wajda'ı iki yüzlü bulurum.89 öncesi çektiği filmlere belirli ölçüde değer versem de bu yalnızca politik bir muhalifin eserlerinin ilgi çekiciliğinden öteye gitmezdi.sonraları o da gitti.şimdi örneğin mermer adam filmini reel sosyalizm eleştirisi olarak mı görmek yoksa döneminin realitesine örtük bir övgü mü saymak gerektiğini düşünmek gerek sakin bir kafayla.her şeyden öte 2007'de çektiği ısmarlama katin filmi midemi bulandırır.sinema tarihi açısından özellikle incelenmesi-belki de tekrar incelenmesi- gereken polonya sineması içerisinde en vasat adamdır.tüm bunlar benim yorumlarımdır-ben yazdığıma göre başka kimin olabilir zaten-tartışmaya açıktır yani,katin filmini yeniden seyrettiğim şu saatlerde yazdığım bu satırlar belki biraz da ağır olabilir lakin üzerinde fiyat etiketi vardır,sanatçıda sevmem etiketi.
 • kitapçı dergisinin bu ay ki sayısında kemal sivaslıoğlu tarafından kendisi hakkında oldukça detaylı bir yazı yazılmıştır. ilgilenen herkesin okuması gerekir.
 • ikinci dünya savaşı'nda hayatını kaybeden bir süvari subayının oğludur.