• iki adet anneanne iş arkadaşları olan annelerimiz vesilesi ile yeni tanışmaktadır. her ikisi de 80 yaşlarındadır. aralarında geçen tanışma faslından sonraki ilk muhabbet:

-zeynep hanım, gocan var mı?
    -geberdi. senin var mı?
    -benimki sadece öldü.

(herhalde böylece kocalara olan kızgınlık oranı karşı tarafa anlatılmış olunuyor)
  • anneannem: guzumm.. yapma öyle. üzme ananu.

ben: ben anemi üzmüyorum.

anneannem: üzeyisun.

ben: üzmüyorum yaa..

anneannem: üzeyisun işte. üzme dedum. anan çikardu seni kiçundan, baban değül. üzme ananu.
  • televizyonda orkid reklamı çıkar:
    -yakında takarken göstericek utanmazlar!
  • sinüzit şikayetiyle doktora giden pamuk anneannem, doktorun "bir şeyin yok teyze" demesi üzerine sinirlenir;

anane: aa, nasıl bişeyim yok evladım, senelerdir sinüzit var bende, hep kullanırım ilaç, teşhisli, belli bir şey bu, bu aralar azdı.
    doktor: hımm, ben bir şey göremedim valla teyze.
    anane: e evladım bi rontgen istesene..
    doktor: ben rontgen isteyemem teyze, hem istesem de bakamam, anlamam ben... (??!!)
    anane: hı? ne? vayy!!! o ne demekmiş!!!! sakın kimseye söyleme, çok ayıptır, kocaman doktor olmuşsun, sen hiç utanmıyor musun, cık cık cık....
    doktor: ehehee...
    anane: bak gülüyo hala!
    anane: evladım kursa mursa git öğren bari, duymasın kimse...
  • "erkegin killisi hz. ali soyundandir. kadinin killisii.... ayi!"
    bir de ilacini icerken herkese ikram etmesi vardir ki replik sayilmasa da yazmama engel olamadim.
  • anneannemin üzerine inek düşerek ağır yaralandığı yıldan sadece 4 yıl sonra (evet böyle birşey gerçekten oldu) salça yaparken kaynar su kazanına düşerek vücudunun dörtte birini yakmasının ardından acılar içinde yatakta yatarken sanki rekorlar kitabına giriyormuşçasına sarf ettiği ve anneanne repliklerimizin liste başına oturmayı hak eden cümlesi aynen şöyleydi :

-kimsenin yapamadığını yaptım!
  • anane artik yoksa butun komikligine ragmen animsandiginda huzunlendiren repliklerdir.

bursa'dan mustafakemalpasa'ya gidilmektedir. yol sagli sollu fabrikalarla doludur, tat konserve olsun sutas olsun penguen olsun. velhasil penguenin onunden gecerken arka koltuktan ananem canim soruverir:

- sahi, penguen mi yetistiriyorlar burda?

(bkz: cok sevmek)
    (bkz: hic gelmeyecek birisini ozlemek)
    (bkz: canimin ici)
  • anneanne kafa kadındır, dertleşmek istersin...

-annane canım sıkkın bu aralar yaa

-amaaan ne sıkıyosun canını be kızanım önüne geleni ısır arkana geleni tep gitsin.

-hö!
  • kendi anneannemden geliyor..

-anneanne en sevdiğin torunun geldiii..
    -hassiktir oradan deyuz en sevdiğimmiş kadriye'ninkileri daha çok seviyom ben..

canımsın anneanne..
  • dedeme yeni don aldığını anlatır:

a: eski donlarına baktım hepsi delik. sanki götünde diş var kemiriyo!
hesabın var mı? giriş yap