şükela:  tümü | bugün
 • geniş zaman, boş kafayla okunması gereken kitaplardan.

  her cümle alabildiğine bilgi, her tasvir hayalgücünü zorlayan unsurlar içerir. dur ulan arada şunu da okuyayım diye alıp da vincinin şifresi muamelesi yaparsanız her paragrafın üstünden en az 3 kere geçer, açık ağızın kenarından akan salyayla sayfalarda lekeler yaparsınız o olur.
 • "...gerçek oyunbozanlık, evrenin bir anlamı olduğunu ancak biz "zavallı ölümlüler"in bu anlamı bilmekten aciz olduğumuzu söylemekmiş gibi geliyor bana. gizem, doğanın üslubunun bir parçası, hepsi bu. sonsuz yanılgı. hiçbir anlamı olmayan anlam. bu paradoks, anlamın anlamının anahtarı. birtakım şeylerde anlam - ya da anlam yokluğu - aramak, sınırlı bilince sahip insanlar tarafından oynanan bir oyun. hayat içerisindeki her şeyin ardında, anlamın ötesinde olan bir süreç var. dikkatini çekerim, anlamanın ötesinde değil, anlamın ötesinde."
 • "özgürlük. bence siz, diğer şeylerin yanı sıra, yitik bir varoluş modelini, nesneyle özne arasında, doğal olanla doğaüstü olan arasında, uyanmakla rüyalara dalmak arasında hiçbir sınırın olmadığı bütünlüklü bir yaşam tarzını yeniden yakalamaya takmışsınız kafayı. bir şekilde yaşam ve sanatın, yaşam ve doğanın, yaşam ve dinin yeniden soydaş olmalarıyla ilgili - bir zamanlar tüm toplumların ortaklaşa yaşadıkları, ritüel, efsanevi düzeyde bir yaşam bu. ritüellerinizin amacı, bence, insanoğlunu birtakım klişe imgelere ve tahmin edilebilir tepkilere köle etmiş, yaşantı yelpazesini acınası bir biçimde - en azından sizin görüşlerinize göre - daraltmış uzlaşımlardan kurtulmak."
 • bu kitaptaki isa ile tarzan'in arasinda gecen tartisma felsefe tarihine gecebilecek turdendir. isa'nin kendini mesih olarak ilan etmeden once ortadan kayboldugu yillarda (muhtemelen yeni getirecegi din icin malzeme toplarken) oturup dusundugu bir sirada karsisina bir keciye binmis tarzan cikar ve olaylar gelisir...
  mutlaka okuyun ve meaning of meaning arayisindan kurtulun.
 • tom robbins'in aynı parfümün dansı ve ağaçkakan isimli kitaplarında da olduğu gibi inanılmaz eğlenceli ve sürükleyici bir şekilde felsefe yaptığı kitap. alışılmış 'filozof yazar' kitaplarının dışında insanı acayip güldüren, şaşırtan ve ayrıntılı ama sıkıcı olmayan betimlemeleriyle kitap okuduğunun farkına vardıran kitap.
 • yamulmuyorsam tom robbins in ilk kitabi. pan, piramit, okulte, din vb. konulara dokunuslari ile gelecekte yazacaklarina ait buyuk bir referans olmasına karsin, hikayeye anlatici kimligi ile bence gereginden fazla mudahelesi ile digerlerinden sanirim biraz daha zorlamakta okuru. ama hikaye, uslup ve tarz acisindan tam bir tom robbins kitabı oldugu asikar. yetmislerin basinda kapitalizm ve komunizm icin "ekonomik totalitarizm" tanimini yapması donemin ruzaglarına karsı koymayı becerebildiginin ve daha 30 larında iken ogretisini yeserttiginin kanıtı.
 • "arabayla nehir yolundan yukarı doğru giderken görüp de dokunmadığım altmış bin ağaç var. tıpkı benim gibi, amanda da süratle giden cipin içine hapis, ama o, her ağaca dokunuyor"
 • özgeçmişlerde yer alan bilgilerle ilgili eleştiri kısmı ve ziller'ın kendini rock and roll'a sattığını düşünmelerine neden olan şu sözler kitabın en güzel noktalarıdır.

  --- spoiler ---
  ''caz anahtar deliğine tıpatıp uyduğu için geçti kapıdan; blues sıska ve çile çekmeye şartlanmış olduğu için kaçıverdi aradan; lakin rock, sosis kadar kocaman olduğundan ortakulakta tıkandı kaldı.''
  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---
  "burma'da" dedi amanda "ruhun kelebek olduğuna inanılır."
  --- spoiler ---

  ve evet "kelebeğin ömrü tam da olması gereken kadardır"...
 • tom robbins in bir doors konserinden sonra yazmaya başladığı söylenen ilk romanı. kaynağı aramak, ritm duygusu, doğaya karışmak, mutluluk, aşk, kelebekler ve kokularla bezenmiş, dine ve siyasete göndermeler yapan, keyifli, eğlenceli, tatlı bir hikaye. kült olabilecek kadar iyi olduğunu düşündüğüm ve tom robbins in ne kadar şahsına münhasır bir yazar olduğunu ilk romanıyla göstermesini sağlayan kitap. bir de kral kelebeklerinden bahsettiği bölümden çok etkilenmiştim.
hesabın var mı? giriş yap