• nba tarihinin hak ettiği değeri en az görmüş (underrated) oyuncularından birisi. 1998 draft'ında 3. sırada toronto tarafından seçilip vince carter mukabilinde golden state warriors'a takaslanan ncaa'den north carolina tar heels çıkışlı 2.03'lük bu kısa forvet (yer yer uzun forvet de oynamıştır), 20.000 sayı barajını aşmış 50'den az sayıda oyuncudan birisidir. 16 sezonluk nba kariyerinde biraz da dönemin tırt veya böyle bir adım ileri atamamış takımlarında (golden state, washington..) rol almış olmasından ve pek playoff görmemesinden olacak, adı çok anılmaz. buna karşın, 2005 ve 2008'de 2 kez all-star olmuş, dallas mavericks'te geçirdiği tek sezon olan 2003-2004'te de en iyi altıncı adam ödülü almıştır. kariyerinin ilerleyen kısımlarını biraz da şampiyonluk yüzüğü peşinde, cleveland, lakers ve clippers'ta geçirdiyse de şampiyon olamadan emekli olmuştur.

bu elemanın üst düzey bir şutör olmasa da başarılı bir skorer, müthiş bir defans adamı olmasa da sağlam ribaundçu, azimli bir kazanan veya bir süperstar olmasa da takıma sıkı katkı veren bir yarı-star olduğundan bahsedebiliriz. maç başına sayı ortalaması nba kariyeri boyunca 18.5 (bazı sezonlar 25'e kadar çıkmıştır), ribaund ortalaması ise 7.5 (bazı sezonlar 10'a kadar çıkmıştır) olmuş bir adamdan bahsediyoruz. ki bu adam %45 şut yüzdesi ile oynamış, kimi zaman üçlük atabilen de bir zat.

sadece kıyaslayın:

98 draftından vinsanity, paul pierce, dirk nowitzki, rashard lewis, mike bibby, jason williams, larry hughes, ricky davis, cuttino mobley, bonzi wells vb.bir çok adam çıktı. beraber seçildiği adamlarla sıralandığında sayı ortalamasında nowitzki (20.7 ppg) ve pierce'in (19.7 ppg) hemen arkasında , ribaund ortalamasında nowitzki ile beraber en üstte; diğerlerinin tümünün üstünde. kariyer sayıları stockton, parker, pippen, isiah thomas, dwight howard, mullin, kidd gibi bir çok efsanenin önünde. mitch richmond, pau gasol, david robinson, joe johnson gibi adamlarla başabaş, drexler, payton, bird gibi efsanelere yakın..ama kahpe kader, bu adamı duymuyorsunuz işte..
  • çaylak sezonu hariç nba'de forma giydiği bu sezonla birlikte (35 yaşındaki oyuncu sezona maç başına 17 sayıyla devam ediyor) 14 sezonda da normal sezonu 15 sayı ortalamanın üzerinde bitirmiştir. çaylak sezonu dahil forma giydiği 15 sezonda da maç başına +6 ribaundla sezonu tamamlamıştır. ne yüzüğü ne de mvp ödülü bulunmamasına rağmen şu onur listesine girebilecek denli büyük bir oyuncudur.

(bkz: #26871746)
  • keraneci üç sayı daha bulmuş bir ara. 19.983 olmuş. az önce de 11 sayı attı memphis'e. 19.994 etti.

önümüzdeki maç bu iş biter.

edit: cleveland'a bir sayı atmış..19.995

bu gece de philadelphia'ya iki sayı..19.997 oldu. sergei bubka'yı götünden anlamış bu.
  • north carolina takımında oynadığı zamanlarda 35 sayı 12 rebound ve 7 asist yaptığı maçtan sonra bir istatistiğiyle beni şaşırtan oyuncu. possession time denilen, oyuncunun topu elinde tuttuğu saniyeleri gösteren bu istatistiğe göre jamison bu sayıları reboundu ve assistler topu 52 saniye elinde tutarak yapmıştı. bu bana o zamanlar oyuncunun ne kadar etkin oynadığını anlatmıştı ancak daha sonra anladım ki jamison top elindeyken çok etkili bir oyuncu değil ve nba'de dönen topları ncaa'deki kadar kolay attırmıyorlar. avantajı olarak görünen bu istatistiğin, aslında dezavantajı olduğunu şimdi anlıyorum. olsun ben o takımdan ed cota 'nın da çok büyük bir playmaker olacağını düşünmüştüm o maçta... cota şimdi kaunas'ta oynuyor.
  • bir senelik mavs yedekliğinin kendisine sixth man awards'ı kazandırmasının ardından washington wizards ile yapılan takasla artık bu takımın formasını giyecek ve doğuda artık all-star mertebesine erişecek oyuncu. wizards kendisi için jerry stackhouse, christian laettner ve 5. sıra draft hakkını verdi.
  • az önce boston'a attığı üçlükle işi bitirdi reyiz. hayırlara vesile olsun.

sonra da çıkmış oyundan. 20.000'de bıraktı galiba:)

elvin hayes de 50.000 dakika sahada kalıp bırakmıştı galiba. iyi taktik.
  • cleveland cavaliers formasıyla çıktığı ilk maçın * ilk yarısını 0/8 şut isabetiyle tamamladı. lebron james'in, kendisini soyunma odasında tartaklıyor olduğunu tahmin ediyorum.

edit: 26 dakikada 0/12'yle sadece 2 sayı atarak bitirebildi, o sayılar da garbage timeda serbest atışlardan geldi. bobcats'in yeni transferleri tyrus thomas ve theo ratliff kendisini motor etti, cavs fark yedi.. daha kötü başlayamazdı sanırım. 7 ribaundu var neyse ki.

everlong'un uyarısı üzerine bir edit daha: nba tarihinin en kötü debut'ıymış bu. bundan önce 2001 yılında corie blount *, 83 yılında da kevin mckenna * yeni takımlarıyla ilk maçlarında 0/10 atmışlar.
  • los angeles lakers ile 1 senelik sözleşme imzalamış. sevindirdi.
  • basketbolcu fabrikası north carolinamezunu ... vince carter ile aynı dönemde oynamış hatta o zamanlar takımın yıldızı konumunda yer almış bir isim ... erken profesyonel olma kararını yine vince carter ile aynı zamanda vermiş, nba draftında 5. sıradan toronto raptorstarafından seçilip 6. sırada golden state warriorstarafından seçilen yine vince carterile takas edilmiştir...
  • bu aksam son zamanlardaki cikan gilbert arenas skandaliyla ilgili cikip mactan once guzel bir konusma yapmis, az biraz seyircisinden de takim arkadaslarina adina ozur dilemis oyuncu,helal olsun herseye ragmen orlando'yu da yendiler.
hesabın var mı? giriş yap