• çok çok iyi fiyata çıkmış platform. 1 sene bedava üyelik, netflix'in çok abartı altında bir fiyatla en azından birkaç ay dener bayağı bir kişi. 6 kişi 4.99'a kullanıyor. kişi başı 83 cent'e cihaz sınırlaması olmadan 4k izliyor. 83 cent'e su ancak alırsın abd'de. o da marketten. dolayısıyla birçok kişi basacak üyeliği. buna 1 yıl bedava kullanacak insanların sevmesi halinde devam etmesi de eklenirse, amazon ve netflix karşılarında çok ciddi bir rakip buldu demektir. ama 4.99'a nasıl olacak bu iş, bu değirmenin suyu nereden gelecek bilemiyorum altan. şu aşamada bence bayağı zararına atıldılar işe diğer sistemleri yakalamak için.
  • yine her zaman olduğu gibi türkiye’ye büyük ihtimalle gelmeyecek ya da küçük bir ihtimal geç gelecek hizmettir. apple türkiye sayfasında tv bölümüne baktığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız.
  • paranın bu tip uygulamalarda olduğunu fark eden apple milyarlarca dolar yatırıp bu işe girdi. dünyaca ünlü yapımcılarına kendine ortak yaptı. ayfon alana bir sene bedava dedi. 5 dolar aylık dedi. yakında yeni fırsatlarda illa ki sunacaktır ki bu da piyasayı domine edecek oyuncu olacağının göstergesi.
  • görünen o ki fiyatı ülkeden ülkeye farklılık gösterecek. örneğin hindistan’a 99 rupi’den (1.4 dolar) sunuluyor. bu durumda türkiye’ye de 5 doların altında bir fiyatla girmesi beni şaşırtmaz.

içerik konusuna gelirsek, açılışı 9-10 diziyle yapacakları söyleniyor. ancak sürekli olarak yeni film ve diziler eklemeye devam edecekler. zaten bazı festivallere gidip filmlerin tv yayın haklarını aldıkları da sır değil. kendi dizilerinin kalitesi konusunda ince eleyip sık dokuyorlar. birden fazla dizi için bölüm başına 15 milyon dolar harcadıkları biliniyor. ürettikleri içerik seks ve şiddet arayan gençleri ilk anda kendisine çekmese de çocuklu aileler için güvenli bir ortam sunacak. örneğin eşim ve ben hbo üyeliğimiz olmasına rağmen ilkokul çağındaki oğlumuzun çoğunlukla yanımızda olmasından dolayı kolay kolay hbo içeriklerini izleyemiyoruz. apple tv+ ile kaliteli yapımları endişe duymadan onun yanında izleyebileceğimizi düşünüyorum.

apple’ın yılda aşağı yukarı 280 - 300 milyon civarı iphone, ipad, mac, apple tv ve ipod sattığını düşünürsek, en az bir 200 milyon kullanıcının bir yıl boyunca ücretsiz apple tv+ deneyeceğini öngörebiliriz. eğer o bir yıl boyunca apple içeriği 30’un üstünde kaliteli diziye sahip olacak şekilde genişletirse, ve bu dizilerin çeyreği popüler olursa, deneyenlerin azımsanmayacak bir kısmı ayda 5 dolar, veya ülkesine göre bunun altında bir rakamı ödemekten çekinmeyecektir. şöyle söyleyeyim. deneyen her 10 kişinin biri bile bir yılın sonunda devam ederse bu yılda 20 milyon ücretli kullanıcı anlamına gelir. disney’in 2024 için abone sayısı hedefi 12 milyon dersem apple’ın elindeki müşteri sayısı ve şişkin banka hesabı işe uzun vadede ciddi başarı potansiyelinin olduğu açık şekilde görülebilir. kısa vadede para harcamaktan kaçınmayıp, uzun vadeli başarıyı hedefleyen apple büyüklüğünde bir şirketin potansiyelini hafife almayın.
  • (bkz: turkcell tv+) ile isim haklarında davalık olmasını beklediğim apple uygulaması
  • fiyatının 4.99 dolar olması birşeyi değiştirmeyecek, kendilerini kullanmak için apple cihaz yada apple tv almak gerekiyor.
    bu devirde yeni geliştirdiğin streaming servis için donanım satmak neyin kafası anlamış değilim. netflix i tüm anroid, apple tablet ve telefonlardan, ios, windows, linux bilgisayarlardan, tüm oyun konsollarından ve tüm akıllı televizyonlardan izliyorken yaptıkları hamle çok yanlış.
    web sitelerinde ileride bazı akıllı tv lere gelebileceği notu düşmüş.. peki android markete? çünkü yeni nesil akıllı tv ler andoid ile geliyor...

bilmiyorum apple bilmiyourm..
  • netflix fırtınası ile tüm baba şirketlerin uyanıp bu pazardan pay alması ile, apple'ın kafası dank etti.

ulan dedi ben hâlâ milletin 3-4 kişi bir araya gelip sınırsız içerik izlediği yerde 5-6 liraya film kirala izle diyorum bu böyle gitmez ben bu oyunu bozarım diyerek oyuna girmesi olarak okuyorum bu apple tv plus zamazingosunu.

her ne kadar smart tv'lerde netflix, amazon prime video vb gibi apple tv plus uygulamaları gözükmekte ve bir apple cihazını zorunlu tutmasa da ben apple'ın burada zirveye kolay kolay çıkacağını sanmıyorum.

bir kere kurulduğu günden beri pahalı teknoloji üreten bir şirket pazar payı almak için* rekabetçi neredeyse zararına fiyatla giriyor buna uzun süre dayanamaz.

halihazırda sektörün oyuncularının da oldukça gerisinde olduğunu düşünüyorum.
  • türkiye hariç, 107 ülkede (kamboçya’dan bile) izlenebilen servis.
  • türkiye'de gerçekten kullanıma sunulmayacak mı?

e tabii apple da haklı. şaşırılacak bir durum yok. netflix'in bile türkiye'de çok fazla kar yaptığı söylenemez. 1. döviz kuru. 2. hükümet baskısı, saçma sapan vergiler. 3. korsana karşı verilen savaş (torrent serbest + bir sürü korsan dizi siteleri). bonus olarakta insanların alım gücü düşük. apple tv+ daha neden gelsin?

bide son rtük düzenlemeleri var tabii.

ben olsam bende girmem gider kamboçya'da çatır çatır yayın veririm özgürce.
  • ilk dizileri the morning show, see, dickinson'la ilgili eleştiriler yayınlandı. hepsi de ortalama bulunmuş. özellikle the morning show için (ki apple'ın en pahalı dizisi -300m$-) "amaçsız, klişe, ne yöne götürülmek istendiği bilinmeyen bir dizi" denmiş. dickinson içinse "1800'lerde geçse de dickinson o dönemin kıyafetlerini çıkarıp üstünde feminist yazan bir tişört giyse sırıtmazdı", "dickinson'ın zekâsından eser yok, onu azgın bir feministe dönüştürmüşler" deniyor. tabii eleştirmenlerin dizileri sadece 3 bölüm üzerinden yargıladıklarını da belirtmek gerek. bu 3 bölüm sonrasında diziler vasat bulunmuş ama kalan 5-7 bölümde diziler toparlanır mı, puanlar yükselir mi zaman gösterecek ama en azından şimdilik apple tv+'ın elinde bi "house of cards" yok gibi görünüyor. bilindiği üzere house of cards, netflix'in lansman projesiydi, yani ilk dizilerindendi, netflix'i daha da ünlendirmişti.

velhasıl ilerisi bilinmez de şimdilik apple tv+ vasat dizilerden ibaret. bakalım film projeleri nasıl olacak...
hesabın var mı? giriş yap