şükela:  tümü | bugün
  • uyarı: madem ironi hiciv ayağına vatanımıza türkiyemize istediklerini söylemelerine göz yumabiliyoruz, o zaman bu entryi eleştirenlere gelsin: bu entry ve başlık da ironi, hiciv veya trollemedir; buna da göz yumun lütfen.

neyse bunları def ettikten sonra devam edelim:

yayınladığı uygulamanın tanıtım videosundan görülebilecek büyük saygısızlıktır, sana verdiğim paralar zıkkım olsun !

cevirisi: (bkz: #63285220)

https://www.youtube.com/watch?v=uxrb7y6gvn8

kardeslerim, su tweet linkine tiklayip siz de apple'i boykot edebilirsiniz:

https://twitter.com/…zluk&related=sozluk,eksiseyler

videoyu anlamayip bunu sadece basit bir parodi olarak gorenlere gelsin. apple'in telif hakki sozlesmesine gore ticari amac guden hicbir gorsel/video'da apple'in izni olmadan apple urunleri yer alamaz. ilgili madde:

1. endorsement or sponsorship: apple does not support the use of its logos, company names, product names, or images of apple products by other parties in marketing, promotional or advertising materials as their use may create the perception that apple endorses or sponsors the product, service or promotion.

http://www.apple.com/…/guidelinesfor3rdparties.html

yani, apple turkiye'yi 3. dünya ülkesi gösteren bu videoyu isterse durdurabilirdi ama durdurmamis. iste bu yuzden boykot etmeliyiz ve bunun icin de yukaridaki tweet i atmaliyiz diyorum.

yok apple yok, atalarimizin bir karis topragi icin yuzbinlerce sehit verdigi ulkemizi bu tur reklamlarla kucumseyip, yok goremezsin, biz artik masa basinda sekil verebildigin eski piyon turkiye degiliz ! ayrıca terör saldırılarının olduğu onlarca ülkeden birisini söylemek yerine, türkiye'yi göstererek izleyicilere en fazla terör saldırısının olduğu ülke bizmişiz imajı vermişler. böyle düşünsünler ki, turistler ülkemize gelmesin. daha geçen ay isveç "türkiye'de çocuk istismarı var, buraya gitmeyin" diyerek nasıl turizmi baltalamaya çalıştıysa, bu gibi türkiye'yi terör ülkesi göstermeye çalışan reklamlar da aynı amaca hizmet etmektedir. bu tuzağa düşmeyelim lütfen.

amerikalılar sizi terör ülkesi olarak gösteriyor, siz ise gülüyorsunuz, bunun nesi komik?

hadi bu parodi ve bunu komik buldunuz diyelim. eğer parodi olduğu için ülkemizi önemsiz bir terör ülkesi gibi gösterebilme hakkına sahiplerse, onlarca insan bu başlık altında güldüğüne göre, benim bu entryim de başlı başına bir hiciv, yani ben de apple'a laf çakabilme hakkına sahibim.

arkadaslar, vatanimizi kucumseyen ve dunya kamuoyunda adeta şamaroğlanı gibi gösteren bu reklama dur demek için lütfen aşağıdaki tweet linkine tıklayın. tıklayın ki, "bunlar parodi ya hehe, şaka şuka yapmışlar" diyenler gibi vatanımızı sahipsiz bırakmadığımızı gösterelim :

https://twitter.com/…zluk&related=sozluk,eksiseyler
  • (bkz: ince görmek)
  • türkiye'ye saygısızlık falan yapmamış, tam aksine batının sadece kendine hıristiyanlığıyla dalga geçmiştir.

ilk şoku atlatıp komedi olduğunu anlayınca insan gülüyor bile.

tanım: apple'la alakası bile olmayan, komedi amaçlı yapılmış video.
  • gerçek sanıp kendinize haksızlık yapmayın.
  • her ne kadar parodi olsa da, gerçeği tokat gibi yüzümüze vurmuştur.

nasıl yani şimdi bırakın dünya liderimizi tanımayı, ülke olarak nerede olduğumuzu bile bilmiyorlar mı? yani şimdi türkiye de o küçümsediğimiz, her gün ayrı patlama, bombalama, terörist etkinliklerin olduğu, ne bileyim, somali, afganistan falan gibi bir yer mi?

evet, aynen öyle sayın milli ve yerli (ve muhafazakar, ve dindar, ve de kindar) türk milleti, gele gele geldiğimiz yer bok çukuru.. neyse cehape zihniyeti belediyeleri ele geçirmesin, biz yine de melih'e oy verelim, reis'i yalayalım.

edit: girizgah
  • çok güzel sokmuşlar.

stuff like that happens all the time in these countries.

edit: ayrıca ne apple'ı lan?
  • apple ile ilgisi olmayan reklamın tamamı ironi üzerine kurulu zaten.
    "bir sonraki okul katliamını sabırsızlıkla bekliyorum" diyen kıza da tepki göstersinler mi?
  • (bkz: ironiden anlamayan nesile aşina değilim)

ama ironi değil bu, ironi olsa duramazsın.
  • başlık trolleme mi değil mi anlamak için çaba harcıyorum ama bir yandan umarım trollemedir diye düşünüyorum, çünkü birinin ciddi ciddi böyle bir başlık açıp bu videoya böyle tepki gösterdiğine inanmak istemiyorum.

şimdi gerçekler;
    1-böyle bir uygulama zaten yok, tamamen bir parodi.
    2-böyle bir uygulama olsaydı da bunun apple ile ne alakası var? app store'a yüklenen bir uygulamanın reklamı ile apple nasıl saygısızlık yapmış oluyor?
    3-adamlar türkiye ile değil, sosyal medyada duyar kasan ortalama bir amerikalı ile dalga geçiyorlar.
  • adamlar reklamiyla acik acik "böyle bir ulke mi var ya, aman cok da umrumdaydi, beter olsunlar" diyor ama bizimkiler "yav saka yapmislar, he he" diyerek omurgasizlasiyor. gidin batiyi yalamaya devam edin siz.

size de yaziklar olsun !