• ters yönlerde ilerleyen trenlerin birbirleriyle çarpışmadan raylar üzerinde geçiş yapabilmesini sağlayan makas türü. rakkas. *
  • gerzek bir kuaforun elinden, saclari seyrelmis bir insan evladina uygulanmasi durumunda zavalliyi kel ordege cevirebilecek aygit.
  • bir bıçağı normal, diğer bıçağı tarak şeklinde olan bir makas türüdür. beceriksiz berberlerin ellerinde tehlikeli bir silaha dönüşebilir.
  • ağzı tırtıklı bir makas yardımıyla yapılır, elektrik çarpmış saçlar için hayat damarıdır
  • saçları kesmek yerine çeke çeke alan şey.. ya da sadece bende bu etkiyi yapıyo..

(bkz: 0.12 gitar teli kalınlığında saç)
  • gerek yapılan işlemin, gerek bu işlemi yaparken kullanılan aletin ismidir. yapılan işlem, saçların boyunu kısaltmadan hacmini azaltmak, normal makasla kısaltılan saçlardaki makas izini yok etmek, saç kesimine katlı bir görünüm vermek için alınan tutamı belli bir uzunluktan makaslamaktır. kullanılan alet, bir tarafı düz, diğer tarafı tarak biçiminde olan, tarak kısımları ince yada kalın olarak değişebilen makaslardır.
  • bu makasla yapılan kesim kafadaki saç teli sayısını azaltmaksızın aralarından kısalı uzunlu boylarda rastgele keserek daha az görünmesini sağlar.saçınızdaki bir telin boyu diğerine eşit olmaz ara makas kesiminde.
    ve bu makasla yapılan kesimde saç çekilerek kesildiği için insanın canı saçından çıkan sesi duydukça yanar....(hiç bir zaman anlamıyorum o kadar saç benim saçım azalmadan nasıl çıkıyor aradan yaratık mıyım ben diye....)
  • ince telli saçlara uygulandığında 10 yıldır saçınızı kestirmemişsinizde pürçek pürçek dolaşıyormuşsunuz havası verir. saçı kesen kuaför dışında sizi gören herkes, 'saçının kesimi gelmiş' der, bir uçan tekme atasınız gelir 'kaç para verdim ben bu kesime dün senin haberin var mı?' diye bağırırken...
  • berberlerin nedense çok sevdikleri enstürman. canınız yandığı için her ne kadar uyarsanız da, kullanmamasını isteseniz de yine de kullanıcaktır sizde onu, yemin etmiştir. 'abi neye yarıyor bu?' şeklindeki sorunuza yarım saatlik bir brifing ile cevap almanız işten bile değildir.
  • muhteşem bir alettir, ancak her berberde yoktur. saçının bir yeri ergenlikteymişçesine gür, bir yeri yaşlılıktaymışçasına kel olan benim gibi yaratıkları adama benzetmek için idealdir. bulunduran berber iyi berberdir.
hesabın var mı? giriş yap