• 2 sene önce 27.000 tl vererek ikinci el satın aldığım aracımın piyasasının* bugün ortalama 29.000 tl'ye yükseldiğini görünce, haklı olduğunu düşündüğüm önermedir.

bu fiyatlara, bu otomobilleri satın alıp, deposunu dünyanın en pahalı benziniyle doldurup bir de ekönömi çogh eyi maaşallah diyenlerin ağzına kürekle vurasım geliyor.
  • adam akıllı bir vergi kanunu ile düzeltilebilir durumdur veya durumdu diyelim. eskiden sanayiciden,cebine büyük paralar giren adamlardan vergi alınırdı artık o vergi yükü vatandaş ve kısmen küçük esnafın sırtında. öncelikle insanların fiş alması gerekiyor, bakkaldan 1 liralık alışverişte bile fiş alınması gerektiğini insanımızın anlaması gerekiyor. senin o 1 lira dediğin şey 76 milyonda 76 milyon lira yapıyor. nufusun büyüklüğü sebebiyle katlanarak gidiyor.

devletin vergi yükünü gene çok kazanan adama yönlendirmesi, dilimli vergi uygulamasına gidilmesi(çok kazanandan çok az kazanandan az vergi, herkese eşit dilim uygularsan eşitliği sağlarsın ancak adaleti sağlamazsın) gerekiyor. bunlar olurken biz vatandaşların 3 liralık çiğköfte için, 50 kuruşluk su için, 10 liralık köfte ekmek için hatta 10 kuruşluk sakız için bile fiş almamız gerekiyor.

eğer bu düzenlenemeler yapılır ağır yaptırım ve sıkı denetim ile desteklenirse ve toplum duyarlılaşırsa ekonomik denge bozulmadan devlet aynı miktar gelir elde ederken vatandaşın sırtındaki vergi yükü kalkar. tabi bunlar olurken adam akıllı sanayi kurulması ve ihracat yapılırken döviz elde edilip türk lirasının değer kazanmasıda sağlanmalı ki türkiyede üretmeyip dışardan aldığımız kalemlerde patlamayalım. akp hükümeti istese bunların tamamını başarabilirdi, satıp savmak yerine devlet kurumlarını işlevsel hale getirip kar elde edebilirdi, sanayi atılımı yaparak ülkeyi dünyanın sömürgesi olmaktan kurtarabilirdi, arge yatırımı ve adam akıllı eğitim vererek kendi elemanını yetiştirebilirdi. arkasına aldığı halk desteği ile bunların tamamını başarıp aldığı desteği arttırabilirdi. ancak hiçbirini yapmadı, bilerek ve isteyerek akp tarafından bu hale getirildik şimdiki yandı canım keten helva modu bu yüzden.
  • özellikle lüks araç fiyatlarındaki artış,maliyenin grey market gelip ötv düşük yatırılmış araçlara el koyma furyası sonrası,galericilerin ithal araç yerine bayilere kısıtlı kota ile gelen araçlara saldırması ve aldıkları araçları bayilerin liste fiyatlarının çok çok üstünde satmalarındandır.
    benim halkım götüm kadar arabaya 50 bin tl sikim kadar 35m2 eve 350bin tl verir,yeter ki kredi veren yabancı menşeli bir banka olsun.
  • öyle muhteşem yönetilen bir ülkede yaşıyoruz ki,
    eskiden babalarımız maaşlarıyla para biriktirip ev alabiliyordu, biz alamıyoruz.
    biz yakın zamana kadar maaşımızdan para biriktirip en azından araba alabiliyorduk, artık onu da alamıyoruz.
    böyle gidersek,
    yeni nesiller herhalde bir on sene sonra, para biriktirip ancak 1 kilo kıyma falan alabilecek.
  • yurdum insanının araba almasını veya değiştirmesini engellemeyecek artıştır. biraz daha tadını çıkarsınlar bakalım...
  • aman aman da buyuk bir olay degildir. otomobil fiyatini doviz kuru belirler. 2001'den once kur her sene 2'ye katlaniyordu; araba fiyatlari da oyle. son 5-6 yildir kurlar belirli bantta kaliyor; araba fiyatlari (ve diger tum ithal agirlikli urunlerin fiyatlari) da oyle.

enerji fiyatlari ise fazla hareket etmeyen kurlara ragmen yukseliyor cunku hem dunyada enerji artik daha pahali; hem de uzerine eklenen vergiler daha fazla.
  • dövizin seyrine bakıldığında normaldir.

yine ithal ağırlıklı ürünler olan elektronik eşya fiyatlarıyla karşılaştırmamak lazım tabi ki. bugün aldığınız cep telefonunun 6 ay sonra yarı fiyata satılmasının sebebi 6 ay içinde o cep telefonunun üzerine aynı segmentte 3 yeni model daha çıkmış olmasıdır. aldığınız cep telefonunun teknolojisinin artık eski olmasıdır kısaca. ki bu da üretici/dağıtıcı ve son kullanıcı açısından incelendiğinde win-win den ziyade win-yine bize kaçtı durumudur.
  • hiç bir boka yaramayacak, arkadaşımın olsa içine bile binmeyeceğim 10-14 senelik arabaların ikinci el fiyatını 20 bin liranın üzerine çıkarmıştır.

düşün abi arabaların donanım seviyeleri yok gibi, tavan harici boyalı, 200 bin kilometreyi aşmış ama fiyatı yukarıda bahsettiğim rakam.

sıfır kompakt sınıf dizel motorlu arabalar da 70 bin lira civarlarında geziniyor. onlara da erişmek hem zor, hem de paralarının karşılığı değiller.

iyi ki zamanında dayanıklı araba almışım, 5 sene daha kullanırım astra'yı... kendim eskittim 100 bine getirdim en azından.
  • geçen 204 bin tl teklif verdiğim müşteri aracı pahalı bulduğu için almaktan vazgeçti. bugün tekrar gelip aynı aracı sordu 253 bin tl teklif verdik şuan test sürüşünde. bence herkes mutlu durumdan . zevk almaya başladı insanlar.
  • tek araba olsa keşke. para kazanmaya başladım başlayalı ay sonunu rahat görmedim...
hesabın var mı? giriş yap