• arap alevi halkının ğadir hum bayramını kutlarım. bayram bu sene büyük bir coşkuyla kutlanıyor. çünkü ışid faşizmi suriye topraklarından sökülüp atılıyor.. #gadirhum
  • (bkz: #71081742)
    (bkz: #71082031)
  • hatay alevileridir.
  • antakyalı ve samandağlı olanlarından birkaç arkadaşım var. kültürleri, inançları iç anadolu alevilerinden büyük oranda farklılık gösterir. mesela arap aleviler paskalya'da yumurta boyarlar, reenkarnasyona inanırlar, cemevine gitmezler, dişi hayvan eti yemezler, şıhları israilliler gibi giyinir, vesaire. alevi oldukları için otomatikman açık görüşlü olduklarını düşünürsünüz; ancak yobazları fenadır.
    dillerini sonraki nesillere aktarırlar, hatta yeni nesil kürtlerin kürtçe konuşmamasını eleştirerek, bizde arapça konuşulur diye övünürler. yaşlıları biraz fransızca da konuşur.
    düğünleri çok eğlencelidir, arapça müziklerle danslar edilir, trakya düğünlerinde bile bu kadar rakı tüketilmez.
  • insanoğlunun din, dil, ırk konusunda gruplaşmasına uç noktalardan güzel bir örnektir.

öyle ki din içinde bile ben öyle inanmıyorum kardeşim, benim kültürüm farklı kardeşim deyip ayrışmış.

iki insanın olduğu bir odaya üçüncüyü koy hemen ikisi üçüncüye karşı birleşir gruplaşır.

bu küçük gruplar büyük gruplara göre daha kapalı, daha kendinden olmayanı kabul etmeyen, daha yobaz ve faşist olurlar.
  • en büyük dini bayramları "3iyd el 3adir", yani;
    gadir-i hum olan halk.

(bkz: gadir-i hum/@kuntz 31)
    (bkz: #111173280)
  • böyle bir tanım yanlıştır. nusayriler'e alevi demek ilk kimin aklına geldi?
  • ülkenin aydınlık yüzlerindendirler. türkiye'de akdeniz bölgesine yaşarlar. suriye ve lübnan'da da sayıları bir hayli fazladır. arapçaları biraz kırıktır. eğitime önem verirler. yemek çeşitliliği ve lezzeti konusunda hatay mutfağına can vermektedirler.
  • kendilerini nusayri olarak değil de alevi olarak tanımlayan, çoğunlukla hatay, adana mersin, adana'da yaşayan toplum. gelenekleri tipik anadolu aleviliğinden farklılıklar gösterebilir, benzerlikleri de elbette vardır. hz.hızır türbesi, musa ağacı gibi kutsal mekanları bulunmaktadır. inanç önderleri şeyhler, ibadet yerleri evlerdir.

var olsunlar:)
hesabın var mı? giriş yap