şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'deki dincilerin ideolojisi. ama baas arapçılığı değil, ilkçağ arapçılığı.
 • arap coğrafyasını iyi bilen ve o coğrafyada yaşayan, zenginini de fakirini de bürokratını da şeyhini de tanımış biri olarak söylüyorum ki yok öyle bir arap. hele sünnete bağlı yaşamak ibadet etmek hiç yok. suudi dışında kimse kimsenin namazina niyazina da karışmaz ama inanilmaz derecede düşük bir etik seviyeleri vardır. kimse kusura bakmasın türkiye iyi ki kanli manli devrim yaptı da kurtulduk bu zihniyetten. şimdi avrupa tarihi kilise ile nasıl hesaplastiysa biz de ıslam ve laiklik ile hesaplasip yine ikisini bir potada eritip yolumuza devam edeceğiz eğer bir gram aklımız varsa. ya da arap hayranlari 1 hafta yaaa çok değil bir hafta gelsin görsünler gerçek arap neymiş sonra tekrar konuşalım.
 • yeryuzunde o kadar millet varken gidip araplara ozenmek
 • ibrahim kiras tarafından yalın bir eleştirisi yapılan görüş.

  http://m.karar.com/…modernizm-ve-tarihselcilik-3824
 • dunyanin en sacma ozentiligi. lan oglum yeryuzunde millet mi kalmadi. git norvecliye ozen, danimarkaliya ozen, ısvicreli'ye falan ozen. araplarin kendine hayri yok ki gidip herifleri ornek aliyorsun.
 • türkiye'de siyasal islam üzerinden konuşuluyor tartışılıyor her şey ama meselenin ihvancılık kısmı yeterince konuşulmuyor. siyasal islam din temelli bir ideoloji gibi geliyor kulağa. oysa ortada çok net bir ihvancılık var. bu ihvancılık da içerik itibariyle müslümanlığı üst kimlik olarak gören cumhuriyetçi bir ideoloji gibi görünüyorsa da türkiye'deki uygulamaları bildiğin arapçılık. başka ulusların arap nasyonalizmine din üzerinden yardım etmesine yarıyor. kimse bu ideolojinin arap milletini merkeze almadığını kimlikler üstü olduğunu söyleyemez.

  düşünün ki 2020 yılında türkiye'yi yöneten siyasi yapı ihvancı. onların eski texruebdinden ders çıkarıp önce orduyu saf dışı bıraktılar. çünkü mısır da geçen yüzyılın ilk yarısında ihvancılarım başına gelenler siyasal islamcılar için en büyük engelin her zaman ordu olduğunu gösterdi. bunun birçok ülke için ortak olması da ilginç.
 • mhp'lilerin ve bahçeli'nin siyasi düşüncesi.
 • aslında kelime şekil itibarıyle arap milliyetçiliği * atıflı elbette... evet, içerik olarak arap milliyetçiliğine yoğun bir katkı sunan güncel küresel islamcılığın* arap gelenekleri, dili* , kültürüyle yoğrulmuş hurafi pratiklerini içermektedir.

  üstelik 21. asrın arapçılığını kesinlikle arap olmayan ancak teokratik kafaların çoğunlukta olduğu toplumsal grupların dindarlık adına ümmetçilik çarşafı altına yatmasıdır... günümüz güney batı asya ve kuzey afrika coğrafyasında, yani nam-ı diğer ortadoğu'da ümmetçilik adına yapılan ne varsa arapçılık ile özdeş bir değerde. yani ciddi bir anlam ve atıf kayması mevcut.

  bugün türkiye'de çokkültürlülük/ çokkültürcülük adına yapılan ne varsa komik bi şekilde neye dönüştü? ümmetçiliğe... türkiye'deki ümmetçilik* neye dönüştü, heh ayağını kaldır üstüne bastın, hakikaten de arapçılığa...