şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bilim dünyasını yaya bırakan insan. arkadaş, arkeologlar yıllarca okuyor tarih dersleri görüyor işin ilmini öğreniyor ama bu ilkokul mezunu defineci köyünden kazmasını küreğini alıyor; kalkıp izmir'e, manisa'ya, trabzon'a geliyor tarihi eserleri eliyle koymuş gibi buluyor. üstelik dağların tepelerin arasında kuş uçmaz kervan geçmez yerlerde buluyor. arkeologlar onca eğitime, devlet desteğine, ekip çalışmalarına rağmen anca üç beş tane tarihi eser buluyor bunların da yarısı zaten defineciler tarafından kaçak kazı ile ortaya çıkarılmış eserler.

  kim öğretiyor lan bunlara tarihi eserlerin yerini?
 • mesele daha fazla tarihî eser çıkarmak değil. arkeolojik kazıların amacı hazine bulmak ve bunu paraya tahvil etmek değil, belli bir bilimsel konsept içinde tarihi ortaya çıkarmak. arkeoloji üzerine çalışanlar daha iyi açıklayacaktır ama bir yerde kazı yaparken aslında oranın bugüne dek gelen orijinal hâlini değiştirmiş oluyorsunuz. bunu en az zararla yapmak, hem geçmişe hem de geleceğe karşı sorumluluğumuz. arkeloji ekipleri boşuna çalışmıyor ufacık fırçalar, ufacık küreklerle... şöyle fail'ler olmaması için: https://giphy.com/…/fail-skull-breaks-asmx4gr3xadpu
 • arkeologlar da bilir nerde neyin olduğunu ama herşeyi resmi olarak yaptıkları için bu işe izin almaları, fon bulmaları gibi sıkıntılı durumlar vardır. öyle ben burayı buldum hadi kazmayı getirin kazalım gibi bir durum yoktur arkeolog için.
 • prensip 1:
  koruyamayacaksanız gün ışığına çıkartmayın.
  toprak daha iyi korur.

  prensip 2:
  bir buluntu değerli olmak için altın, gümüş, bronz olmak zorunda değildir.

  prensip 3:
  buluntuyu anlamlı kılan yalnızca malzemesi, şekli, boyutu değildir. hangi katmanda bulunduğu, yerleşimi ve etkileşimi bazen çok daha fazla bilgi taşır.

  prensip 4:
  arkeolojinin çıktısı para değildir. uygarlık tarihine getirilecek aydınlıktır.

  bir de beddua:
  bulacağı üç beş gram altın için rölyefli lahitleri, köprü ayaklarını patlatan vahşileri define cinleri yamultsun.
 • bir işi severek yapmanın daha verimli olduğunu gösterir.
 • bir işin gerçekleşme başarısını o işin ucunda yatan motivasyon belirler.
 • kim öğretiyor?

  rum dedesi, atası. macır ise yunanistan'daki akrabalarının etrafındaki eşi dostu komşusu...
  bazen oraya eser ya da para gömen adamın torunu gelip burada bu bu var, çıkart kırılaşım diyor...

  arkeologla bu iş yapılmaz. neden? adam akademik kariyer yapacağım diye işin kitabına uydurma derdinde. rum ile bizim türk ise haklı olarak bu işten max kazanç sağlama peşinde...
 • galiba entry anlaşılmadı ya da anlamak birilerinin işine gelmedi. kaçakçılar yıkıyor parçalıyor ama anlatmak istediğim bu değil. kaçakçıların arkeologlardan çok daha fazla eser bulması. nasıl çıkardıkları irdelenmiyor.
 • (bkz: centilmenden daha çok kızla ilişkisi olan tecavüzcü)