• para içindir, dünyadaki neredeyse her şeyde olduğu gibi.
    uzun uzun yıllar önce bir adam "ben olsam ben de paylaşmam" dememiş milyarlarca dolarlık patenti elinin tersiyle itmiş ve şu an birçoğumuzun annesinin, babasının ve hatta bizlerin sakat olma ihtimalini önlemiştir. "neden?" diye sorduklarında da "güneşin patentini alabilir misiniz?" demiştir. adamın adını yazmayacağım isteyen araştırıp bulsun.
  • bunu normal karşılamak hayvanlıktır, insanlıktan nasibini almamışlıktır.
  • (bkz: o ney kardaş yarısını bana ver)

ucuz bile veriyorlar. düşünsenize bu fırsat bir “temiz anadolu insanı”ın eline geçseydi?
  • tartışmaya girmek istemiyorum ama, üretilmesini imkanı olup olmamasını geçtim durumu kapitalizme neden son dakikada bağlıyoruz? aşının gelişme sürecindeki bütün insanlar ve kurumlar kapitalizm içinden gelirken sıkıntı yok ama son raddede mi kızıyoruz? aşıları kapitalist olmayan ülkelerden de görelim madem?
  • bugün bu aşı daha pandeminin yılı dolmadan bulunuyorsa bok attığınız kapitalizm sayesindedir. milyon dolarlık ar-ge, yılların birikimi var bu projelerin arkasında ve bunların hiçbirisi parasız olmuyor arkadaşlar. pembe rüyalar görmekten vazgeçin. kapitalizm yüzünden paylaşılmadığını düşündüğünüz teknolojiler zaten kapitalizm sayesinde var olabiliyor.. dolayısıyla bu konuda isyankarlık çok saçma gücün varsa sen yap aşıyı, bakalım sen dağıtacak mısın dünyaya.
  • sanırım kastedilen patentler.

kimse patentini paylaşmak zorunda değil, isterlerse paylaşabilirler tabi ama mecbur değiller.

o yüzden ne yapacaksın? pardon ne yapmayacaktın? hıfsızsıhayı kapatmaycaktın. geçmiş ola.
  • yemek yapar gibi aşı üretildiğini sanan safın beyanı. aşı üretmek için tesisin yoksa evinde reçeteyle üretemezsin. en basit aşı sinovac aşısı. nasıl yapıldığını bilirsin ama yapamazsın. biontec gibi aşıları bırak üretmek, saklamak için bile çoğu ülkede tesis yok. beleşçi mantıkla bu iş olmaz. ülkeler kendi vatandaşını aşıladıktan sonra diğer ülkelere zaten yardım edecektir. millet bizim gibi keriz mi dışardan aşı alıp başkasına bağışlasın.
  • pfizer ve moderna asilarinin mrna dizilimleri icin (bkz: https://github.com/…nt-162b2 and mrna-1273.docx.pdf)
  • ben sosyal bilimciyim, anlamam bu işten lakin bizim 2 türkün aşısı* için şu açıklamanın yapıldığını anımsıyorum birinci ağızdan :

kansere tedavi için yıllardır çalışılan bir tedavi aslında biontech aşısının kökeni. yılların bilgi birikimi, birdenbire peydah olan corona virüs için biraz dönüştürülmüş ve kullanıma sürülmüş.

kadın/adam bunu nasıl paylaşsın? fizibıl değil yani. istese de paylaşamaz.

diğerleri neden paylaşmıyor? bilemem.
  • bu tür iyilikler nedense hep karşı taraftan beklenir. burada bile ilaç şirketlerine sövenler kendi işi ile ilgili en ufak bir sırrı vermez.
hesabın var mı? giriş yap