şükela:  tümü | bugün
 • 2019 verilerine göre türkiye'de son yıllarda aşı karşıtı kampanyalar sonucunda ortaya çıkan durum. yedi yılda çocuklarına aşı yaptırmayan ailelerin sayısı 183'ten 23 bine çıkmış. bunun sonucu olarak da türkiye’de 2017 yılı itibariyle toplam kızamık vakalarının sayısı 69’dan 2018 yılında 510’a, 2019 yılının ilk dokuz ayında da önceki yılın aynı dönemine kıyasla maalesef 5.2 kat artarak, 2 bin 666’ya ulaşmış. aşı yaptırmayan gruplar: ‘günah’ sebebiyle dini gruplar, aşının güvenli olduğuna yönelik soru işaretleri olan post modernler olarak belirtilmiş. bakın size burada kanıta dayalı tıp muhabbeti yapmayacağım çünkü görünen o ki anlamıyorsunuz. mümin kardeşim abdülhamit var ya hani müthişli olan, heh o louis pasteur'e aşı üretsin diye tonla para gönderdi, yetmedi bir de ekip gönderip onlara da öğretmesini istedi, o da yetmedi getirdi burada aşı birimi kurdurdu yaaa. yoksa sen padişaha günahkar mı diyorsun?! post modernler, siz de gidiyorsunuz biraz pubmed falan okuyorsunuz. ingilizce yoksa yukarıdan makaleyi çevir diyorsunuz. hadi gülüm hadi paşam. çocuklarınıza aşı yaptırın yoksa en iyi ihtimal çocuklarınız nefret ettiğiniz doktorların eline düşer.

  (kaynak)
  edit: @baliksever adam, belki iflah olursunuz diye kurzgesagt'ın konuyla ilgili güzel bir videosunu gönderdi, paylaşalım
 • ne sebeple olursa olsun, salakça bulduğum eylem.
 • amına koyduğumun düşük zekalıları demek istiyorum. dünya üzerinde bir güruh var baştan aşağı şizofren yaşıyor. rockefeller goy goyları bitmiyor. modern tıp mükemmel bir noktada olmayabilir ama insan ömrünü uzattığı bir gerçek.

  canan karatay, soner yalçın gibi isimler insanları yanlış yönlendirip halk sağlığını tehdit ediyorlar.

  edit:birilerinin paralı köpekleri geldi bana özelden sövüyor. amk düşük zekalı amipleri sizi

  edit2: yoğun istek üzerine dünya düz diyen götten beyinlileri ve yeni doğan çocuğu vegan yapan malakları da ekliyorum.

  edit3: ya arkadaşlar bana mesaj atıp soner yalçın aslında boş biri değil diyip durmayın. soner yalçın'ın her kitabını okumuş biriyim. siyasi kitapları da dahil ufak bir gerçekliğin üzerine abartılmış bir kurguyla yazılmıştır hep. çünkü böyle ilgi çekici olabiliyor. sonra bunu bi içeri aldılar, çıktıktan sonra daha küresel komplo teorilerine kafayı yormaya başladı.

  edit4: ağzım zaten bozuk bi de gerizekalı çok olunca iyice bozuluyor. ilaç karşıtları çıktı bi de. kardeşim kullanmayın o zaman. sağınız solunuz yara alınca,yaranız mikrop kapıp iltihaplanınca antibiyotik almayın, götünüze başınıza zeytin yağı sürüp iyileşmeyi bekleyin o zaman. sizi gidi cahiller sizi. bu arada rockefeller beni tuttu hepinizi ilaç bağımlısı yapıcam.

  arkadaşlar şu hesabı da şikayet edelim lütfen. açık açık aşı karşıtı kampanya yürütüyor, ayrıca postlarında tamamen eksik ve yanıltıcı bilgi vererek insanları yanlış yönlendiriyor. he bu ve yönlendirdiği insanlarla ilgili sorunum yok. ancak kendileri topluma zararlı bireyler. 3.5 yaşında ufacık bebeği hacamat ettiren bile var
 • doğal seleksiyon demek istiyorum fakat o çocukların hiç suçu yok. bilinçsiz ebeveynlere ceza vermek şart.
 • ulan ülkede dolardan hızlı yükselen tek şey cehalet.

  geri zekalılar.
 • genlerini aktaramayarak doğal seleksiyona uğrayacakları için artmasını dilediğim sayıdır. toplumun iq ortalaması biraz yükselir en azından.
 • amerika kaynaklı bir akımın türkiye'ye sıçramasından dolayı oluşan durumdur. bilimin amerika'dan gelmesi gibi, gericilik gibi akımlar da amerika'dan gelir. aşı karşıtlığı, düz dünyacılar önce orada ortaya çıktı, sonra tüm dünyaya yayıldı.
 • sonra bu hastalıklar neden super canavar modunda ilerliyor. sizin aşısız çocuklarınız yuzunden.
 • https://www.klimik.org.tr/2019/11/22/81387/

  aşı karşıtlarının iddialarını buradaki gerçeklerle çürüterek bir nebze olsun katkı sağlayabileceğiniz, yakın geleceğin en büyük sorunlarından biri.
 • bir doktor, aşının bileşenlerinde domuz yağı olduğu söylentisinden dolayı türkiye'de ailelerin aşıdan kaçınmasının arttığını ama böyle bir şeyin olmadığını söylemişti.
  velev ki aşıda domuz yağı olsun, allah sağlıklı bir yaşam için istemeden aldığı domuz yağından dolayı kulunu cehennemlerde yakar mı bunu sorgulayalım önce.
  çok aşırı süper mükemmel bir müslümansındır hiçbir şekilde günah işlemiyosundur en ufak gıybetin, küfrün, namaz kaçırman yoktur tamam derim aşı olmayıp sürünerek erken bir yaşta ölmeye hakkın var. ama az çok biliyoruz birbirimizi, bir aşının içerisinde olduğu varsayılan domuz yağından çok daha büyük günahlar var kaçınmamız gereken hırsızlık, adam kayırma, yolsuzluk gibi.

  edit: birkaç arkadaş uyardı böyle bir durumda domuz yağının dinen sakıncası yokmuş.

  edit 2: ölürüm de domuz yağı kullanmam diye mesajlar geliyo. arkadaşlar doğal seleksiyon ben istesem de istemesem de gerçekleşiyo bana ne amk ne istiyosanız yapın.

  edit 3: bir başka yazar arkadaş dünyada bileşenlerinde domuz yağı olan tek bir aşı olduğunu onu da sağlık bakanlığının ülkeye ölsen de sokmadığını söyledi.
  bu durumda dini sebeplerden ötürü aşı olmayan kesim doğal seleksiyona gönüllü katılım sağlamış oluyo.