• rinit aletji üzerinde de etkileri vardır. gözlük takmazsanız alerjiniz azabilir.
  • lens takınca bile görememektir. insanları tanımak için uzun uzun yüzlerine bakıp bir türlü çıkaramamak, dolayısıyla "aaaa görüyo da selam vermiyo, yabani!" şeklinde gıybetlere maruz kalmaktır.
  • ekseriyetle olumsuzdur.
    tek olumlu tarafı bir kadına annem diye plajda şaka yapmak. şaka kısmı olumlu yani gerisi yine değil..
  • gozluksuz araba kullanamamak
    insanları taniyamamak
    tabela okuyamamak
    yıldızları ufo gibi görmek
    güneş gözlüğünü normal gözlüğün üzerine takmak

gibi etkileri vardır. tahtayı, tvyi gorememeyi saymıyorum bile.

ayrıca o mavi led ışıklı tabelayı icat edenin ben taa amk. gözlükle bile okuyamıyorum

edit: imla. uyaran yazarlara teşekkürler gozluksuz yazmıştim.
  • sabah uyanınca yüzünüzü yıkama sebebinizin bi an önce gözlüğünüze kavuşmak olması
  • lisede dersanede bi arkadasima benzeterek goz kirptigim bi kiz olmustu. gozlerine baka baka yaklastikca o olmadigini farkedip yanindan gecip devam etmistim.

sene boyunca beni gorunce yolunu degistirdi o kiz. galiba baya korkuttum onu.*
  • gözünün bozuk olduğunu bilmeden önce bindiğin pavyon gibi ışıklandırılmış minibüslerde neden başının ağrıdığını bilmemek.
    gece dışarı çıkmanın kabus gibi olması, 50 mt. otedeki ışıklı tabelayı büyük bir ışık topu gibi görmek.
    sinema, tv, bilgisayar ekranlarını buğulu camın arkasından görmek.
    gözlük takana kadar o uzaktaki binaları herkesin öyle gördüğünü sanmak ve çok fena yanılmak.
    ilk gözlüğü aldığında her adımda önünde kaldırım var gibi görüp ayağı kaldırıp yürümek.
  • astigmat müthiş özgüven verir.
    çıkarsın gözlüğünü lensini, toplum önünde başarılı konuşmalar yapar, şarkı söyler, sahnede kimse yokmuşçasına rahat rahat hareket eder.
  • netleyebilmek icin gözler kısık dolaşmaktan oluşan kaz ayakları *
  • sabahları yatağımdan kalkmadan evvel, kitaplığımdaki kitaplara bakıp, isimlerini okumak gibi bir alışkanlığım var. yıllar öncesinden bugüne devam eden bir alışkanlık bu.

astigmat teşhisi konduğunda, büyük harflerle yazılmış kitap isimleri okuyabiliyor, küçük harflerle yazılı olanları okuyamıyordum. son zamanlarda ise büyük harfleri seçerken de zorlanıyorum. hatta bazılarını okuyabilmem için yaklaşmam gerekiyor.

bu gidişle gözlerime dürbün monte edeceğim. wall-e filmindeki robot gibi gezerim artık.*
hesabın var mı? giriş yap