şükela:  tümü | bugün
 • içi diğer etrafındaki camilere nazaran*,*,* daha sade olan (klasik dönem camilerinden) son yıllarda yapılan restorasyonla kendini bulan, bahcesini kullanarak beyazıt-cemberlitas arasından kapalıcarsı'ya uzanabileceğiniz, oradan cağaloğlu'na varabileceğiniz, huzur dolu mekan.. bahcesinde bulunan dükkanlardan yükselen müzik sesleri ise maalesef tarihi eserlere ve çevresine verdiğimiz saygının küçük bir gösterisidir. gönül isterki orada kitapçılar olsun...
  "atik ali paşa camii plan açısından ilginçtir. bu yapının planı bir bakıma edirne’deki üç şerefeli cami’nin planına benzer. ortada kubbeli büyük bir mekan, yanlarda ikişer kubbe ile örtülü bölümler yer almaktadır. böylece enine gelişim gösteren bir dikdörtgen oluşturulmuştur. kubbeyi dört desteğin taşıması ve mihrap önündeki yarım kubbe ile örtülü bölüm, yapının üç şerefeli cami’den ayrılan yanlarıdır. eski fatih camii'nin kücültümüsü derler...
  sedefçiler camii, eski ali paşa camii, çemberlitaş camii, dikilitaş camii, vezirhanı camii, sandıkçılar camii adlarıyla da anılır...
 • cehennem gibi yaz günlerinde bile avlusu çok serin olan yer.. cevre sakinleri sıcaktan daraldıkca gidip bi on dakika oturur, kendine gelir..
 • beyazıt-sultanahmet'se güzergahınız, uğramadan geçilmemesi gereken yerdir.

  hanımlar bölümünde pencere önünde 2 metrekarelik bi alan vardır, namazdan sonra 2 satır bişeyler okursunuz, dua edersiniz, ya da hiçbişey yapmaz başınızı elleriniz arasına alir ağlarsınız. zaman durur. sanki bir ömür boyu o rahle başında geçse şikayet etmez olursunuz.
 • atik ali paşa külliyesi'nin medrese kısmı 19. yy'da yapılan divanyolu'nu genişletme çalışmalarından dolayı plana denk gelen birçok bina gibi (köprülü külliyesi, çeberlitaş hamamı vs.) tam ortadan biçilmiştir. yolun bir tarafında, camiinin tam karşısında bulunan birlik vakfı binası aslında camiinin vakfına aittir. zaten kuşbakışı hayal ettiğiniz zaman farkedersiniz ortada bir gudiklik olduğunu. zira hiçbir külliye bahçesi öyle yarım bahçeli u planlı değildir.

  hayal edemediğiniz vakit ise şurası yardıma koşar:
  http://www.imagetube.net/di-ny8g.png

  bir de; bu başlıkla pek ilgisi olmasa da eklemekte faide var. chora manastiri'ni 1511 yılında, ikinci beyazıt'tan tam salahiyet alan hadım atik ali paşa emriyle ve vakfın geliriyle camii'ye çevrilip etrafındaki manastır ve mahalle vakıf akarına dahil edilmişmiş. (evet o vakte kadar kilise imiş)
 • hanımlar için istanbul içinde bu kadar rahat bir abdesthanesi olan başka camii var mıdır bilmiyorum fakat, lise yıllarımda bol bol yapana hayır dua ettiğim bir abdesthaneye sahiptir.
  30 metrekareye yakın bi alanda banklarda sohbet eden ablalar abdest alan teyzeler muhabbet ederler. üstü açıktır yaz günleri ağaçlar tatlı bi serinlik yapar. insan eminönünden kalkıp abdest almaya çemberlitaşa yürür.
  istanbul'un oldukça büyük bir problemi olsa da bu abdesthane meselesi niyeyse o yollar yürünürken sinirlenmek gelmez insanın içinden.
  ayrıca bu anıların üzerinden en az 5 yıl geçmiş olduğunu farketmeme vesile olmuş camii'dir.* her önünden geçişte eski güzel günleri yad ettirir, gülümsetir.