• din adamlığında bir nevi kara kuşak mertebesine ulaşmış kişiler denebilir bunlara.
  • sadece sii mezhebinde gorulen bir islami hiyerarsinin en tepesinde olanlar. bunlarin altinda imamlar bulunur. cok zordur ayetullah olmak, ancak etrafta bir suru ayetullah vardir hala.

humeyni, kendisine karsi cikan bircok ayetullah'i oldurtmustur zira.

bir aralar devletin basinda olsalar dahi, su siralarda artik "onursal baskan" olarak adlandirilabilirler. ancak sembolik degildirler; biri bakanliga secildiginde ve birtakim kararlar aldiginda, bu kararlar otomatikman onaylanir, ancak yine de son sozu ayetullah soyler. bir nevi monarsi, ama degil. bir nevi seyh ul islam ama degil.
  • 1998 fransa dunya kupasi abd iran futbol macinda abd'yi yenen, iranlı futbolculara da verilen, ünvan.
  • şii mezhebinde bellibaşlı dinsel liderlere verilen şeref unvanı
  • kum medresesi eğitiminden geçmiş ve siyah sarık takma hakkına sahip din adamı türü*
  • şia mezhebinde bir ilmi sıfat. ayrıntılara gelince:
    merce i taklid : en üst düzey şii alim sıfatıdır. söz/karar/içtihadları takipçileri nezdinde bir nevi kanun niteliğindedir. sünni literaturde müctehid e denk düşen bir sıfattır. bkz. ayetullah sistani ayrıca her merce i taklid aynı zaman bir ayetullah uzma dır.
    ayetullah uzma: içtihad yetkisi mevcut olmakla birlikte daha çok siyasi bir unvan gibidir. rağbet edilen halktan aşırı sevgi ve saygı kazanan kimselerdir.
    ayetullah: ilmi konularda rüşdünü ispatlamış kimselere verilen ünvan.
    hüccetil islam: bir nevi doçentlik. belirli bir konuda veya konu grubunda uzmanlığı tasdik edilen kimselere verilen ünvan.
    ve akademik sıralamada en alt kademe mollalar: temel dini konuları öğretici vasfına sahip kimselerdir.
    şia mezhebindeki eğitim usul ve kriterleri sünni yapılanmadan çok farklıdır. bizim medrese dediğimz şeye denk düşen ancak havza olarak adlandırılan mahvillerde eğitim alınır. çoçuk yaşta başlayan bu eğitim süresince, öncelikle dini bilgiler alınır, (akaid, inanç esasları, fıkıh, tefsir) zamanla felsefe, coğrafya, matematik fen bilimleri, sosyoloji gibi daha dünyevi diyebileceğimiz konularla eğitim devam eder. eğer kişi bu havza dışında ihtisas yapmak isterse bildiğimiz sistemde üniversite ve yüksek öğretimine devam eder.
    şii eğitim ve ünvanlar bizim penceremizden algılanması zor koşulları taşır. 12 yaşındaki bir çocuğun fizikten girip felsefeden çıktığına tanık olmuşluğuma dayanarak söylüyorum, gayet aklı başında bir metoda sahiptirler cenaze namazları kıldıran imamlar ile karıştırmayalım.
    araştıralım...
  • şii müslümanlarda gold platinum derecede din bilgini, şu anki iran rejiminin perde arkasındaki yöneticisi, halife dengi bir unvan. peki ne demek bu ayetullah? kabaca allah'ın ayeti, allah'ın delili, allah'ın alameti olarak çevrilebilir. islamın içinde benim bildiğim bu tanıma uyan tek bir şey var.

(bkz: kuran)

ne kadar inanılmaz bir unvan değil mi? adam allah'ın yer yüzündeki temsilcisi, onun ayeti, onun ağzı... islamın kutsal kitabının bizzat kendisi. bence peygamberden bile yüce bir sıfat.

adeta bir mouth of sauron...
  • şii ulema sıfatı ve humeyni'yi idamdan kurtaran unvan. kendisi şah döneminde idam cezasına çarptırılmış fakat bu unvan başka bir ayetullah tarafından idam edilmemesi kendisine verilmiş.
  • iran'da 5000 tane varmis bunlardan, say say bitmez yani. ama sadece 80 tanesi devlette görevlidir.
hesabın var mı? giriş yap