• sırf popüler diye asla "mtv rapçisi" denilerek yaftalanmaması gereken kaliteli ve yaratıcı sanatçı.

ben adını ilk defa 2008'de t.i. ile yaptığı pek güzel çalışmadan* sonra duymuştum. o zamanlar ünlü değildi ve daha sadece birkaç tane mixtape çıkarmıştı. fakat sonrasında "b.o.b vs. bobby ray" gibi ses geriten mixtape'lerle ve i'll be in the sky gibi güzel parçalarla dikkat çekti.

2010 yılında ise nothin' on you, airplanes, airplanes part 2, magic, don't let me fall gibi single'ların başını çektiği the adventures of bobby ray isimli albümüyle çok başarılı bir çıkış yakaladı. popüler olan ve çok bilinen şarkıları dışında, mixtape'lerde yayınlandığı ya da single olarak yayınlanmadığı için kıyıda köşede kalan çok başarılı diğer şarkılarından bazıları ise: past my shades, not lost, beast mode, i'll be in the sky, do you have the stamina, vs.

t.i.'ın grand hustle plak şirketine bağlıdır. prodüktörlüğü yaptığı şarkılarda klavyeyi ve gitarı kendisi çalmaktadır. sözlerine dikkat edilirse şöhrete oldukça eleştirel baktığı ve bilinçli verse'ler yazdığı görülebilir. 1988 doğumlu olduğu ve anlamlı sözler yazabildiğini gösterdiği için kendisinden ilerde çok daha fazlasını bekliyorum.
  • hip-hop müziğin 2000'li yıllarda iyice yayvanlaşmaya, içeriksizleşmeye, basitleşmeye doğru gittiğini düşünenler için söylüyorum; outkast'in bu parçası tam olarak ters yöne gidendir.
  • amerikalı producer ve rapper. gerçek adı bobby ray simmons. bu adamı ilk başka bruno mars ile seslendirdikleri nothin on you şarkısıyla tanıdım. daha sonra bu şarkıda sesine bittiğim adamın bruno mars olduğunu anladım ancak yılmadım ve yeni çıkacak olan albümü b.o.b presents the adventures of bobby rayi beklemeye başladım. albümü dinlememle birlikte karşımızda yeni bir yıldızın olduğunu anlamam da bir oldu. adam her şarkıda farklı bir vokal tekniği kullanmış. kendisinin prodüktör özelliklerini sergilediği şarkıları da gayet başarılı. kid cudi ve bu arkadaş bence '10 lu yılların rap yıldızları olacak. ancak b.o.b. özelinde incelersek adamın sesi inanılmaz derecede güzel. farklı bir tarzı var. hem vokal hem de giyim kuşam açısından klasik rapperlardan çok farklı. zaten bir çok isim kendine güveniyor olmalı ki kendisiyle ilk albümünde düet yapmışlar. bu isimler arasında eminem, t.i., lupe fiasco gibi adamlar var. anlayın adamın potansiyelini.
  • kendisinde amerikalı değil de ingiliz rapçi havası olan kişi. ayrıca diğerlerinin aksine kültürlü ve bilinçli bir rapçiye benziyor. takipteyiz efendim.
  • "airplanes part 2" isimli şaheseri* dışında don't let me fall, past my shades ve not lost gibi güzel şarkıları olan genç rapçi.

özellikle lupe fiasco ile söylediği "past my shades" ve coldplay'in lost'unu sample'layan t.i. destekli "not lost" mükemmel.

albümünde bulamayacağınız not lost'un link'ini vereyim de tam olsun: http://www.youtube.com/…3xxbuybcfhe&feature=related

güzel şarkılar yapabildiğini gösterdi, bu genç yaşında ve daha ilk albümünde 3 tane önemli hit çıkardı***, t.i. gibi önemli bir ismin desteği arkasında. artık tek yapması gereken kafasını dağıtmadan ve kalitesini bozmadan devam etmek. zira öyle yaparsa rap dünyası için daha önemli bir isme dönüşmesi olası.
  • enstrüman da çalıyormuş kendisi,yeni öğrendim. hatta aynı şarkıda hem gitar çalıp hem de rap söyleyen tek rapçi olabilir. "don't let me fall"un muhteşem performansı için:
    http://www.youtube.com/watch?v=mi4frfq6s4c

burda da piyano çalıyor:
    http://www.youtube.com/watch?v=xla_6cxpt9k
  • dünyanın düz olduğuna dair kendince kanıtlar olan tweet'ler atan beyinsiz rap'ci.

attığı tweet'lerden biri şu. nyc'un uzaktan bir fotoğrafını atmış, dünya düz olmasa bu binanın görünmemesi lazım ayarında bir şeyler demiş. inanıyorum ki bu herif yüzüklerin efendisi'ni çok izlemiş, orda orta dünya düzdü biliyorsunuz, mordor görünüyordu her yerden, bu zavallım da öyle sandı zaar.
  • ilk albümü ile çıkış yaptığı dönemi hatırlıyorum.

müzikal çeşitlilik anlamında cidden sınırları sonuna kadar zorlamıştı. iyi bir albümden ziyade hoş bir sanat eseri vardı ortada. ghost in the machine, don’t let me fall, past my shades gibi kişisel favorilerimin yanında nothin' on you , airplanes, magic gibi 2010 yazının 3 tane anthem'ını içinde bulunduran bir albümdü. bu 3 şarkı muhteşem liste başarısı elde etmişti ve bunu ilk albümle yapmak cidden muazzam bir olay. şöyle söyleyeyim o yıl drake'de çıkış albümünü çıkarmıştı ve onca desteğe rağmen find your love ve over ile liste başarısı elde edebildi.

o gün b.o.b.'nin geleceği drake'den daha parlak gözüküyordu ama bugün gelinen konumda ise biri dünyanın düz olduğunu iddia ederken drake'i hepiniz tanıyorsunuz.
  • çok ümitliydim ben bu adamdan, halen bekliyorum bir patlama yapmasını rap dünyasında. don't let me fall, ghost in the machine, i'll be in the sky olsun nothing on you olsun, ne bileyim no mans land ya da kids parçaları, ortalamanın bayağı üzerinde. çokça dinledim albümlerini, hala da dinliyorum keyifle. ama hak ettiği ilgiyi göremediğini düşünüyorum. bekliyoruz bakalım 3. albümünü.
  • neil degrasse tyson ve yeğeninden ayarın kralını almış rapçi.

(bkz: #58042857)
hesabın var mı? giriş yap