• arayıp da bulamadigimdir. 6000 tl yi bile vermeyen bankaların haricinde başka kredi veren yerler neresidir merak ediyorum? 2 ayda 40 bin tl para ödedim son düzlükte tikandim artık.
  • (bkz: tefeci)
  • aman dikkat diyeyim.

geçen yıl bir arkadaşımın 20000 liraya ihtiyacı vardı. çok değil belki ama kara listeye düştüğü için bankalar kredi kartı bile vermiyor. kendisi de anaokulu işletmecisi.

bir gün yürüyoruz ''kredi park''diye bir yer gördük. hemen içeri girdik. içeride kurtlar vadisi setinden fırlamış iki adam. artık çok geç bari konuya girelim dedik. konuyu anlattık, adam ''sıkıntı yok hoca hanım, biz size kredi çıkartırız'' dedi. dedim nasıl oluyor? ''öncesinde gelip bir okula bakarız, adresi öğreniriz. sonra da bizi tanıyan, kredimizin olduğu sağlam banka müdürleri var. onlara sizin için referans oluyoruz, buna istinaden de sizden komisyon alıyoruz''.

saf sandı zaar bizi. adam tefeci. silahıyla, deli yürek montuyla ana okuluna gelecek, çocukları korkutacak, keşif yapacak. bize de bankadan bu dayımız istedi diye kredi verecekler. sağ olun dedik,çıktık. bir kaç dakika da kendimize gelemedik.

adamlar ofis açmış merkezi bir yerde, düdüklüyorlar. bunlardan ne hakkını alabilirsin, ne hak arayabilirsin. banka mı? o modern yasal tefeci. allah kimseyi borçlu duruma düşürmesin.
  • elektronik alet alinacaksa teknosa, vatan falan kredi aciyor size oradan alisveris yaptiginiz surece. ama banka faizinden daha yuksektir tabi ki faizi muhtemelen. turkcellde falan da var sanirim onlardan telefon, vs aldiginiz surece.

direk para olarak tabi ki tefeciler verir.

iddaa oynayin tefeciye borclanmaktan iyidir.
  • eminönü tefecileri : lakin şu şekildedir ,

paranızı hemen evraksız sorgusuz verirler , lakin 100.000 lira için her ay 7.000 lira faiz ödersiniz, ana borcunuzun vadesi yoktur, rahat olunuz , ana borcunuz siz ödeyene kadar 100.000 lira olarak sabit kalacaktır.
  • listesi aşağıdaki linkte görülebilecek olan tüketici finansman şirketleri banka harici kredi veren kurumsal yapılardır. nakit vermezler ama belirli ürünleri finanse etmenizi sağlarlar.

adresler ve telefon numaraları da var.
    bddk link
  • birçok yerde duyduğum bir öneride bulunmak isterim:

" if you can't find money when you need just change your friends".

doğru değişikliklerle işe yarayacaktır.
  • ptt
  • (bkz: kosgeb)
  • (bkz: ikrazatçı)
hesabın var mı? giriş yap