• kolay para kazanır diyerek tanımlanabilir.

daha güzel bir anlatım için aşağıdaki videolar izlenilebilir.

bankacılık komplosu 1
    bankacılık komplosu 2
    bankacılık komplosu 3
  • bir anıyla anlatayım.
    mudi : benden neden havale kesiyorsunuz, ben müşterinizim ama?
    memure: efendim, biz zaten müşterilerimizden para kazanıyoruz.

bende bir aydınlanma, mudi amcada bir sersemlik durumu oldu. e yani!
  • bu soruyu bana akbank ik müdürü sormuştu, mt görüşmelerinde. ben de görüşmenin geri kalanındaki laubaliliğimi hiç bozmadan "işte faiz filan" demiştim. hey gidi günler.

(teklif oldu, reddettim. peh.)
  • aklıma gelenleri sıralarsam;
    1) faizlerden,
    2) atm'den para çekerken fiş istersen,
    3) ortak noktadan para çekersen (50 tl'ye 5 tl kesiyor ziraat atm'si mesela),
    4) tek çekim alışveriş yaptın diyelim sonra telefonuna mesaj geldi şu kadar taksit yapılsın mı diye onaylarsan 2.20 falan ekstrene yansıyor mesela atıyor cebe (garanti bankası),
    5) bankamatik kartı işletim ücreti ( 3 ayda 1, 20 tl gibi),
    6) kredi kartı aidat ücretlerinden senelik 60 tl sanırım (bankadan bankaya ve karttan karta değişiyor, gold, platin falan olmasına göre)
    7) kartsız işlem ile para yatırma (ziraat dışındaki tüm bankalar)
    8) havale
    9) eft (ykb mesela 3 tl kesiyor)
    10) otomatik ödeme talimatları (her işlemden 1-2 tl)
    11) bireysel emeklilik

gibi aslında yaptığımız ve aklınıza gelen her işlemden para kesiyor.
  • "boğazımıza kadar nasıl boka battık?" sorusu ile eşdeğer olan hede'dir. kimileri de demiş ki %10'u 1 lira mı ki, ulan adamlar ne güzel bi çalışma yapmışlar süreci iyi anlatan. kalın kafalılar daha iyi anlasın diye de küsurata girmemişler. yoksa 9 liranın 10'da biri elbette 90 kuruş yapar. ne adamsınız?
  • (bkz: böyle)
  • ticaretin altın kuralı, aldığından fazlasına satmaktır. her işletme gibi banka da aldığı parayı üzerine kar koyarak satar. normal insanlara sağladığı yararlar göz önüne alındığında (parasını güvende tutabileceği yer, kolay ulaşma), pek çok şirket gibi (apple, google vs) hak ettiği parayı kazanırlar diyebiliriz. adamların ticaretini yaptığı şey, elma, armut değil para sadece.
  • mantik anlaminda tam ortusmese de, sistemin calisma tarzini tam anlamiyla anlatabilmis videodur.
hesabın var mı? giriş yap