• sorana "beş kuruş vermedik, yap-işlet devret ile yaptık" diyip "yıllık kira bedeli verip", "krediyi kamu bankasından düşük faizle verip" sonra da "yeni eserimiz" diye itelenen eser(!)lerden biri.

"yapım maliyeti/ yıllık kira bedeli" tutarlarına ve bu kiraların 25 yıl ödeneceğine bakarsak gerçekten "ustalık eseri". (yatırım geri dönüşü 4 yılı geçen görmedim.)
  • mehmet tevfik göksu attığı twitle “büyük ustanın yeni sanat eseri” demiş.
    sanıyorum mimar sinan’ın dizaynı olan bir hastane? ya da kimmiş bu “büyük usta” merak ettim doğrusu?
  • gss prim borcunu yatırmayanların giremeyeceği hastenedir.
  • bakın geri zekalılar

bilal'e anlatır gibi anlatıyorum.

asgari ücretli bir adam mercedes alsa ve biz bu durumu eleştirsek diyeceksiniz ki "mercedes gibi arabayı bile beğenmiyorlar"

ya da fiyatı 500 bin lira olan bir evin kirasının 150 bin lira olduğunu düşünün. yoldan geçen en saf adama bile sorsan "3.5 ay sokakta yatarım 4. ay gider evi alırım" der. hadi 150 bin lira kira veren bir akıllı(!) buldunuz diyelim. böyle ticari zekası olan bir adama bakkal bile emanet edebilir misiniz?

burada muhalifler genel olarak bu işin maliyeti yönünden eleştiriyor ancak akboylar "siz hastaneye, yollara, köprüye karşı mısınız" diye konuyu çarpıtıp sulandırıyor.

bakınız virüs var. iş yerleri kapalı borç harc kapıya dayandı. bizi kıskanan almanya gibi insanlara maddi yardım yapabildik mi? hayır. neden çünkü para yok.

devlet yıllardır sırtından geçindiği vatandaşına para yardımı yapamıyor ama örn. osmangazi köprüsü için taahhüt edilen garanti ücret ödeniyor mu hem de çatır çatır.. kullanılmayan havalimanları için ödeniyor mu çatır çatır.. demek ki vatandaşın parası nerelerde belli oldu.

hadi parayı geçtim bari kredi yardımı yapılsın. devlet desin ki 3 aylık kira, elektrik, su gibi harcamalar kadar kredi. piyasa faizine razıyım. yok tabii ki. ama bu krediler nereye gitti demirören'e, kalyon'a, limak'a, kolin'e.

bakın osmangazi köprüsü için verilen garanti ücretler köprünün maliyetini geçti. ve belki de 20 yıl daha var . aynı tablo hastaneler, havayolları ve kanal istanbul için de geçerli.

bu arada sen bu borçların altına girmişken ve da iki ay önce bakanın çıkıp "deprem vergisi illa da deprem için kullanılmak zorunda değildir" demişken kimse güvenip bağış yapmaz. istanbul ve ankara büyükşehir belediyesinin bağış hesaplarını o yüzden bloke ettiler. çünkü o hesaplarda daha çok bağış olması kendilerine olan güvensizliğin belgesi olacaktı halbuki istanbul ve ankara belediyesi hesapları ile devletin hesabı kendi içinde yarış halinde olsaydı ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak muazzam bir rakam çıkardı..

yine boktan bir siyaset uğruna olan garibana oldu.
  • başlığı maaşlı ak çomarlarla dolmuş hastanedir. engelle engelle bitmiyorlar.
  • -efendim yaza doğru başakşehir’i de açıyoruz inşaallah, teşrif edecek misiniz?
    -bi eni var mı bu hastanenin?
    -nasıl yani anlamadım efendim?
    -yani diyorum ki en bişey özelliği var mı bunun?
    -en bişey derken?
    -yani avrupa’nın en yükseği mi, dünyanın en uzunu mu, balkanların en irisi mi, nedir?
    -en en ennn eeeee...
    -yani şahsıma layık bir eni olması lazım ki şahsım da gelsin kurdelasını kessin.
    -eee efendim buldum bişey sanırım, dünyanın en büyük sismik izolatörlü binası diyebiliriz.
    -he tamam, dünyanın en büyük ise olur o zaman tamam, sismik ilozatör şeyi, tamam olur gelirim.
  • hastane yapmak çok güzel iyi olmuş ancak başakşehire böyle devasa bir tane yapılacağına orta ölçekli 5 tane modern hastane istanbulun çeşitli bölgelerine dağıtılsa daha mı iyi olurdu diye düşünüyorum

biliyorsunuz istanbulda trafik korkunç ve büyük bir hasta , hasta yakını , sağlık çalışanını tek bir noktaya kanalize eetiğinizde genellikle sonuç daha korkunç bir trafik olarak geri dönüyor yıllar içinde

tetkik garantili ( yanı ayda su kadar tomografi, mrı , kan testi yapılacak yapılmaz ise üstü tamamlanacak şekilde yapılmış hastane) olarak anlaşma yapılması da ayrı bir konu son yapılan köprü ve otoyollar gibi garanti edilen tetkik sayısını karşılayacak kadar yüksek sayıda hasta buraya yönlendirilemez ise yine eksik kalanı halk cebinden yüklenici firmalara aktaracaktır

yani eğer yine otoyollarda ve havalimanlarında olduğu gibi tahmin edilen rakamların çok uzağında bir durum olursa ekonomide koca bir delik daha açılacaktır
  • bugün açılışı yapılacak şehir hastanesi.
    hacim olarak öyle geniş ki hasta insanlar canı burnundayken nasıl bir yerden başka yere gidebilicek diye sormama sebep olmuştur. umarım organizasyon kısmı iyi yapılmıştır.
    başakşehire açılması pek de işime gelmemiş hastanedir, buralar da istanbulun curcunasına maruz kalacak belli ki.
    şimdiden atanan sağlık çalışanları kiralık daire bulmakta zorlanmakta bakalım dikilen onca uzun bina yetecek mi bu bölgeye.
  • her kesimin yobazı ayrı mide bulandırıyor. mustafa kemal' in adı neden geçsin arkadaşım? ne desinler de konuyu adama getirsinler hastane açılışında? de hele..
hesabın var mı? giriş yap