şükela:  tümü | bugün
 • hazları sahip olmak yerine hayal etmek üzerine kurulu insanlar başarısız olur.
 • tembel ve hedefleri olmayan insandır.

  hedefi olup koyduğu hedefleri gerçekleştirme yolunda bir çalışması yoksa, kişi yine başarısızdır.insanın sadece tek başına hedefi olması onu başarılı bir insan değil, hayalperest bir insan yapar.
 • insanların genelidir. zaten başarılı olsalar dünyada ne işleri var. diyelim ki gerçekten başarılı olanlar var, onlar da ölüyor zaten. bence herkes baştan peşin peşin ölsün, dünya da kurtulsun bu eziyetten. öyle değil mi styx? yine saçmalıyorsun lethe, ne alakası var şimdi!
 • her gece yapamadıklarından hayıflanır. sonraki gün ise uyumadan önce verdiği sözleri unutup hayatın akışına bırakır yine kendisini. halbuki geceleri yapması gerekenleri ne güzel sıralamıştı. aslında bunların çok da zor olmadığı düşüncesine de inandırmıştı kendisini. o gazla uykuya dalmıştı. sabah başarısızlıklarıyla dolu bir günün yine kendisini beklediğinden habersiz. her şeyin daha güzel olacağını umut ediyor ancak kendisine verdiği sözleri bir türlü tutamadığından başarısızlıklarına bir yenisini eklemekten başka da bir şey yapmıyor. umudu azalıyor gitgide. inancını, var olma sebebini sorguluyor sonra. veremediği cevapların zaten kendisinde fazlasıyla bulunan mutsuzluklarına bir yenisini eklediğini görüyor bu sefer. mutsuz olmaktan korktukça daha çok mutsuzlaşıyor. o şen şakrak halleri gidiyor ve kendini her yere küfürler savuran huysuz birisi olarak görüyor. sonra yine gece oluyor. kendisine verdiği sözlerle uykuya dalıyor..

  işsizliğe alışmak insanı bu grubun üyesi yapıyor maalesef.
 • yanlış ata oynayan insandır.
 • başarmak sözcüğünden nasıl bir anlam çıkarmak gerektiğine bağlı olarak değişen insan tipidir. basit bir örnek ile ; bir yanda kpss sınavında derece yapmasına rağmen atanamayan binlerce insan, diğer yanda ise dayısının ağzından çıkan tek bir cümle ile en iyi pozisyonda kendine yer bulan insanlar. topluma, çevreye göre burada başarısız olanlar, evet o sınavda derece yapan başarısızlar. sınavlar da başarının net bir göstergesi olmasada,kimse yapılan adaletsizliği bir başarı olarak görmesin, göstermesin.
 • kafasını kullanmayan insan. kafası olmayan değil, kafasını kullanmayan. başkalarına acıyan. başkalarından üstün olan değil ki zaten olamaz başkalarına acıyan. kendisini düşünmeyen elalem delisi olan, kendisi değersiz olan değil, kendi değerini bilmeyen. kendisini hafife alan ağırdan satmayan. sabretmeyen. sabırsız değil, sabretmeyen.
 • başarısızlık görecelidir, genel anlamda başarısız pes edendir.
 • bazı insanlarsa, oldukça olağan ve ilginçtirler. mesela bir şeyi farkında olmadan yanlış yaparlar, farkında olmadan sakarlaşırlar, farkında olmadan işlerini ters götürürler, farkında olmadan eşsiz denilebilecek bir budala hassasiyetiyle hata yaparlar. bu insanlar aptal olduklarından ya da budalalıklarından değil, onları başarısızlığa iten bir bilinçdışı motivasyondan ötürü bu şekilde davranırlar.

  ben bir parça anladığımı sanıyordum bu insanları, bir parçadan da fazla, adeta onları avucumun içi gibi bildiğimi farkettim bugün. son derece keskin bir aklın aşamayacağı duygusal gelgitlere sebep olan geçmiş travmalarla yüzleşme dürtüsü, bazen bir kralı bile köpek yapabilir, olağan insanların başına gelebilecekleri de siz düşünün işte.

  suçlu bir insanın olay mahalline tekrar geri dönme arzusuna benzer bir şekilde, geçmiş bir travmayla yüzleşme arzusuna sahip, bu travmayı aşamamış bir insanın da benzeri kurguları yaratması kaçınılmazdır çoğu zaman. kader denebilir buna belki, insanı başarısız olmaya iten hayat kurgularında doğmak, büyümek ve ölmek. doğumunda bir trende terk edilmiş bir insan, trende arkadan el salladığı bir kurguyu yenide yaratır, ne için peki? bunca acı ve ıstırap sadece affetmek, affedilmek, kutsanmak ve kutsamak, acıdan tamamen sıyrılmak için. bir şey daha açık ve net, ve doğası gereği de aslında bu kadar muğlak ve belirsiz olamaz.
 • ihtiyaci olan firsati henuz yakalayamamis insandir.