şükela:  tümü | bugün
  • kamera, akıllı telefon gibi kameralı cihazları kullanma kültürünün olmadığı ve görgüsüzlüğün doğal veya içten bir davranışmış gibi lanse edildiği ülkemizde tıpkı medeni ülkelerde olduğu gibi en temel insani haklardan biri olması gerekirken ne olduğu bile bilinmeyen olaydır.

adam eline alıyor kamerayı, akıllı telefonu ve kendinin yahut başkasının fotoğrafını çekerken veya video görüntüsünü alırken seni de kadraja alıyor.

sen o görüntüde yer almak istiyor musun, istemiyor musun, sonra senin elalemin görselinde ne işin var, adamın umrunda değil. hiç vaziyete bakıp uygun bir ortam ve zaman kollamadan bir anda şapkadan tavşan çıkarır gibi cihazı çıkarıyor ve başlıyor hak ihlali yapmaya.

çoğu kişi bunu bilerek yapmıyor. kimse, kimsenin gül yüzüne muhtaç değil. özellikle genç ve güzel bir kız değilseniz hele.

ancak ısrarlı şekilde düşüncesizce ve sorumsuzca davranılıyor.

yahu ben mecbur muyum senin fotoğrafında veya videonda çıkmaya ?

sosyal medya ve internet ortamında neden teşhir edileyim ? neden tanımadığım insanlar hakkımda yorum yapsın ?

meseleyi daha ileri boyuta taşıyıp hiç tanımadığı insanlar ile bu fotoğraf veya video görüntüsü üzerinden dalga geçenler, caps yapanlar vs var.

internete düşen görüntü asla kaybolmaz çünkü.

hem belki o anda uygunsuz bir haldeyim ve böyle bir görüntüde yer almak hiç istemiyorum.

değil mi ama ?

meselenin bir de kasti yapılma boyutu var ki, orada tam anlamı ile yasal suç işleniyor.

hiç tanımadığı insanların fotoğraf veya videoları çekiliyor çok değişik amaçlarla. bu görselleri depolayan ruh hastaları bile var. üstelik bunu yapması için size yakın olması da gerekmiyor. çok uzın mesafelerden de görseliniz elde edilebiliyor. teknoloji çok gelişti çünkü.

o yüzden çok dikkatli olmakta ve bu konuda duyarsız davranan kişileri hiç utanıp sıkılmadan uyarmakta fayda var. özellikle bu işlerde en çok akıllı telefonlar kullanılıyor. bu yüzden çok dikkat etmek gerekir.

aman dikkat !

edit : devletin mobese kameraları veya güvenlik kameraları tarafından tedbir amaçlı görüntülenmek ile bir kişi tarafından keyfi olarak görüntülenip bir de sosyal medyada yahut internette paylaşılmanın aynı şey olmadığı kanaatindeyim.

çok farklı şeyler.
  • sonunda bu olaydan şikayetçi olan başkalarını gördüğüm için mutluyum.

önceden sadece çektikleri fotoğraflarda kadraja girmemeye çalışırken şimdi manyak gibi yolda yürürken karşıdan üzerime telefonu suratıma suratıma tutarak yürüyen tipler türemeye başladı.

ya arkadaş diyeceksiniz şimdi "sanki seni mi çekiyoz" abi çekme ya, denize giriyorum adam gelmiş etrafı komple çekiyo biz de çıkıyoz mayolu mayolu. sen instagramda facebookta paylaşıcan canlı yayın yapıcan tamam da bizle ilgisi ne olayın? yüzümüzü gözümüzü kapatıyoruz arkamızı dönüyoruz ayıp bi şey yapmışız, suç işlemişiz gibi.

artık tanımadığımız yüzlerce-binlerce kişinin fotoğrafında, videolarında istemesek de yer alıyoruz.

çekim yapan herkesi tek tek uyarıp bi de kavga mı çıkaralım.

buna bi çare, çözüm üretilmeli.
  • tamamen katıldığım hede. ben kendi fotoğrafımı çekmiyorum, internete kendi fotoğrafımı koymuyorum. senin sosyal medya bokunda ben niye durayım?

bu arada dava açabilirsiniz bu gibi durumlarada. özel hayatın ihlaliline kadar gidebiliyor.
  • en doğal haktır. ben şayet bu hakkımı ihlla edenlerin elindeki telefonları afedersiniz, g*tlerine sokmak istiyorum ama o kadar çoklar ki...herkes ara güler kesildi başımıza. 90'ların güzel günlerinin ardından yine afedersiniz y*rrak gibi yıllar yaşıyoruz. herkes model, herkes filozof s*ktimin internetinde. her boku çekme merakı nedir bu kadar anlamıyorum vallahi anlamıyorum. bilen biri varsa yeşillendirsin.
  • çinli kadınların yuzerken taktigi maskeden takmayi istiyorum. sadece aniden telefonu cikartip cekime baslayan salaklari fark edip kaçabiliyorum, go-prolu motorcular ne olacak? arabayi ters seride mi sokayim, en onde kabak gibi gozukuyorum. hersey internetten buluta aktarılıyor aninda, makineden sildirsem ne olacak?
    şehrin her yerinde canli yayin ekibi var gibi. zart diye ölümsüzleşiyorum.
    belki inançlarima aykiri? belki kamera ruhumu çalıyor?
    arıcı sapkasi mi alsam? matem şapkasi mi taksam?
    photobomb mu yapsam?
  • bu haktan özel alanınız için bahsedebilirsiniz ve son derece haklı olursunuz. ancak kamusal alandaki varlığınız için bir teliften ve dolayısıyla gizlilik ihlalinden bahsediyorsanız, bu konuda son derece yanlış düşünüyorsunuz.

her insanın kamusal alanda yaşadığı deneyimi fotoğraflama ve kendi anı koleksiyonuna ekleme hakkı vardır. herkesin bulunabileceği bir alanda karşıdaki kişi de size haklı olarak "orada bulunmak zorunda mıydın" diyebilir. hatta muhtemelen karşınızdaki kişi sizin onun kadrajınızda bulunmanızdan en az sizin kadar rahatsızdır ama "arkadan çekilir misin" dese siz ona "orada bulunma hakkınızdan" dem vuracaksınız.
  • başlığı açan arkadaşın görüşlerini sonuna dek destekliyor ve ekliyorum: haber kanallarının güncel (sokak) kameramanları da dahil edilmeli bu düşüncesizce davranışa.

ayrıca bu fırsat ile bana sormadan resmimi çeken her tanıdığımı da eleştirmek isterim. resimlerimin kimde olacağına ancak ben karar veririm.

biraz düşünceli olmak hayatı daha kolay yaşanır kılar.
  • boktan bir çağda yaşıyoruz, görüntü her şey, görünmemek içinse hayalet olman lazim, ısrarla fotodan, videodan kaçan biri olarak en rahatsız olduğum şey görüntümün kaydedilmesi. mümkün olsa bütün dahil olduğum kayıt araçlarından silinmek isterdim. çünkü hiçbir iz bırakmadan gitmek istiyorum...

başkasının kadrajına girmemek, evet kesinlikle bir hak
  • bundan şikayet edenler nasıl bir ütopyada yaşıyor merak ettim. cep telefonu kamerası neyse de bunun mobesesi var, araç kamerası var, güvenlik kamerası var. modern dünyada bir şehirde yaşayıp da bunlardan kaçmak imkansız. her gün defalarca fotoğrafınız/videonuz çekiliyor.

tüm bunların isteğimiz dışında olması hoş bir durum değil ama bundan şikayet edecek aşamayı çoktan geçtik. artık ya bu durumu kabul edip hayatımıza devam edicez ya da küçük bir köye yerleşip teknolojiden uzak yaşıycaz.

kamera şeklinde bile olmayan kameralar üretilip satılıyor. biraz gerçekçi olalım. evet fotoğrafının çekilmesini istememek bir haktır ama o hakkı savunacak noktayı çoktan geçtik.