şükela:  tümü | bugün
 • denizi viking gemileriyle geçen normanların ; normandiya dük’ü william’a bağlılık yemini eden harold’un resmedildiği ; norman fethinin anlatıldığı ancak ne zaman dokunduğu hakkında kesin bir bilgi olmayan halen fransa’da cherbourgh yakınlarındaki bayeux kitaplığında korunan bir süsleme örneğidir .
 • normanlarin 1066'da ingiliz kiyilarina saldirmalarini anlatan 260 feet uzunlugunda bir embroidery ornegi
  william the conqueror'ın kardesi odo, bishop of bayeux tarafindan yaptirilmistir ama tam olarak nerede yaptirildigina dair kesin bir bilgi yok (bazilarina gore kent,canterbury ya da bayeux)
  uc parcaya ayrilmis gibidir:orta kisimda olay anlatilir ve bu olaylari aciklayan latince yazilar vardir, alt ve ust kesimlerdeyse daha az onemli olan bazi olaylar anlatilir ama cogunlukla dekoratif motiflerle suslenmistir
 • erken hristiyan sanatının dinsellik (hristiyanlık) içermeyen nadide örneklerindendir.
 • 1060'ların avrupa'sına ışık tutan çok değerli bir tarih kaynağıdır kendisi. bir çok farklı seviyede incelenir.

  mesela bir seviyede normanlar nasıl ingiltere'ye hakim oldular, dük william kim, harold ıı kimdiri anlatır.

  başka bir seviyede dönemin savaşlarına ışık tutar - ordunun ne kadarı atlı, ne kadarı okçu, hangi kuvvet dominant.

  başka bir seviyede dönemin teknolojisini gösterir - üzengi teknolojisi var mıydı o dönemde (üzengi olmadan atlılar klasik mızrak charge'ını yapamıyor - pek önemli mesela), kalkanların şekli neydi (su damlası tipi kalkanlar diğer tiplere göre daha avantajlı mesela) vs. vs.

  sonracıma, "efendim aslında bu böyle değildi de tapestry'i yapan kişiler böyle biliyormuş", "yok canım, şuradaki bulgular tapestry'deki gösterimi destekliyor." türü tartışmalar doğurur filan.

  özetle o dönemin incelenmesinde çok temel bir mihenk taşıdır.
 • tapestry duvar halısı demek olsa da, türkçede bayeux işlemesi olarak geçiyor aslında ve bu daha doğru bir tanım zira resimler halıya dokunmamış, halı dokunduktan sonra üstüne işlenmiştir.

  50 cm eninde, 70 metre uzunluğunda devasa ve aşırı etkileyici bir eserdir hakkaten. norman istilasını bir film şeridi misali anlatan 900 yıllık bir halının zaten bugüne gelebilmesi bile bir mucize.
 • kıta avrupasıyla ilişkisinin hatırası ve genel anlamda ingiliz kimliği için büyük önem taşıyanartifact. şık diplomatik jestleriyle nam salmış macron'un direktifleriyle 2022 yılında dokuz yüz yıllık hayatında ilk kez ingiltereyi ziyaret edecekmiş. (halı yüzeylerinde büyülü bi şeyler bulan bendenizin ölmeden önce görülesi şeyler listesine eklendi.)