şükela:  tümü | bugün
 • denizi viking gemileriyle geçen normanların ; normandiya dük’ü william’a bağlılık yemini eden harold’un resmedildiği ; norman fethinin anlatıldığı ancak ne zaman dokunduğu hakkında kesin bir bilgi olmayan halen fransa’da cherbourgh yakınlarındaki bayeux kitaplığında korunan bir süsleme örneğidir .
 • normanlarin 1066'da ingiliz kiyilarina saldirmalarini anlatan 260 feet uzunlugunda bir embroidery ornegi
  william the conqueror'ın kardesi odo, bishop of bayeux tarafindan yaptirilmistir ama tam olarak nerede yaptirildigina dair kesin bir bilgi yok (bazilarina gore kent,canterbury ya da bayeux)
  uc parcaya ayrilmis gibidir:orta kisimda olay anlatilir ve bu olaylari aciklayan latince yazilar vardir, alt ve ust kesimlerdeyse daha az onemli olan bazi olaylar anlatilir ama cogunlukla dekoratif motiflerle suslenmistir
 • erken hristiyan sanatının dinsellik (hristiyanlık) içermeyen nadide örneklerindendir.
 • 1060'ların avrupa'sına ışık tutan çok değerli bir tarih kaynağıdır kendisi. bir çok farklı seviyede incelenir.

  mesela bir seviyede normanlar nasıl ingiltere'ye hakim oldular, dük william kim, harold ıı kimdiri anlatır.

  başka bir seviyede dönemin savaşlarına ışık tutar - ordunun ne kadarı atlı, ne kadarı okçu, hangi kuvvet dominant.

  başka bir seviyede dönemin teknolojisini gösterir - üzengi teknolojisi var mıydı o dönemde (üzengi olmadan atlılar klasik mızrak charge'ını yapamıyor - pek önemli mesela), kalkanların şekli neydi (su damlası tipi kalkanlar diğer tiplere göre daha avantajlı mesela) vs. vs.

  sonracıma, "efendim aslında bu böyle değildi de tapestry'i yapan kişiler böyle biliyormuş", "yok canım, şuradaki bulgular tapestry'deki gösterimi destekliyor." türü tartışmalar doğurur filan.

  özetle o dönemin incelenmesinde çok temel bir mihenk taşıdır.
 • kıta avrupasıyla ilişkisinin hatırası ve genel anlamda ingiliz kimliği için büyük önem taşıyanartifact. şık diplomatik jestleriyle nam salmış macron'un direktifleriyle 2022 yılında dokuz yüz yıllık hayatında ilk kez ingiltereyi ziyaret edecekmiş. (halı yüzeylerinde büyülü bi şeyler bulan bendenizin ölmeden önce görülesi şeyler listesine eklendi.)
 • ortaçağ sanatının dikkate değer başarısı olan bayeux duvar halısı, 1064 ile 1070 arasında ingiltere'de ve kuzey fransa'da gerçekleşen, norman istilası ve ingiltere'nin fethiyle sonuçlanan olayların bir anlatısını sunar.

  halı dev bir çizgi romanı andırır. eni 50 cm, uzunluğu ise 70 metredir. arka dikiş tekniğiyle işlenmiştir. üzerinde ki yazılar latincedir. halen çözülemeyen yazılar vardır. (bayeux halısının kopyaları da vardır)

  ilk kısmında, fransa açıklarında bir gemi kazasından sonra norman bir soylu olan kont guy'un harold'un ele geçirmesini gösterir. (savaş da tabi ilmek ilmek işlenir.) hastings savaşı'nın tek görsel kaydıdır. halının son kısımları kayıptır. ve ortaçağ yaşamının giyimi, çiftçiliği, silahları, insanları, hayvanları ve binaları gibi önemli kesimleri de sunar. (halıda doğa üstü bir olay da işlenmiştir)

  pek çok tarihçi ise, bayeux duvar halısını, fatih william'ın üvey kardeşi olan bayeux piskoposu odo'nun 1070 civarında yaptırdığına inanır.

  odo'nun kendisi de halının birçok yerinde görünür, özellikle hastings savaşı'nda norman askerleri cesaretlendirirken görülür.

  duvar halısı 1077' de adanan yeni katedral icin ya da bir şatoda asılmak için istenmiş olabilir. halının tasarımları, keten bezin üzerine cizildikten sonra işlenmiştir.

  bütün avrupa'da becerileri çok takdir edilen anglosakson dikişçi kadınların yaptığı bir el işçiliği.

  tasarımcının, canterbury'de st augustine manastırı'nın başkeşişi scolland olduğu sanılıyor. 1064'te normandiya'da mont saint-michel'de kıdemli bir keşişti; dolayısıyla resmedilen yerlerin ve olayların bilgisine sahipti.

  görsel
  görsel
  görsel
  görsel
  görsel
  görsel
  görsel

hesabın var mı? giriş yap