• ağızdan çeşitli sesler çıkarark duptıslı şarkı yapma yeteneği..

eskiden ağzımla böyle sesler çıkarsam annem: " oğlum yapma kekeme olursun " derdi. anneme kalsa bu kadar çok ve karışık ses çıkaranların ağzının burnunun yamulmuş olması lazım.

uptıdı ıçtıdı..
  • hastası olduğum lakin bir türlü beceremediğim bir olay. tükürük içinde bırakıyorum her yeri bi sike de benzemiyor.
  • rapçilerin ağızlarıyla çeşitli beatler,enstrüman sesleri çıkarmaları vb. muhabbetine denir...
  • bu yeteneksizleri ne zaman açsam "şimdi size beat box yapıcam" diyen gençler var. bu mudur ulan
  • akaraba evliliğinin ne kadar da tehlikeli olabileceğine dikkat çeken bazı örnekleri de mevcuttur.

şuradaki ve buradaki gibi.

(bkz: kahrolsun akraba evliliği)
  • ben çoğunu dinlerken utanıyorum, bakamıyorum.
  • türkiye'de "acun abici" tayfa tarafından rezil bir konuma düşürülmüş, yurtdışında ise her yıl düzenlenen "grand beatbox battle" gibi yarışmalarla çok ayrı bir boyuta ulaşmış, ağız, dil, boğaz ve bilimum diğer organlarla müzik yapma sanatı. herkes tarafından bilinen b, t ve k sesleriyle yapılan klasik beatler dışında, modern beatbox insan vücudunun sınırlarını zorlayan pek çok ilginç tekniği ve sesi içermektedir. örneğin dışarı doğru nefes verilerek (outward) üretilen sesler dışında içeriye doğru nefes çekerek (inward) üretilen sesler de beatboxun önemli bir bölümünü oluşturuyor. beatbox tekniklerinden bazıları;

(bkz: liproll)
    (bkz: throat bass)
    (bkz: vocal bass)
    (bkz: inward k snare)
    (bkz: click roll)
    (bkz: inward r)
    (bkz: double voice)
    (bkz: inward bass)

temelinde beat yapmak yatıyor olsa da, beatbox günümüzde ayrı bir müzik türü kabul edilecek bir düzeye gelmiştir. artık sadece solo beatboxerlar değil, rc505 gibi loopstationlarla müzik yapan looperlar, (bkz: berywam) gibi bir kaç beatboxerın bir araya gelerek oluşturduğu beatbox crewlar ve iki kişilik takımlardan oluşan tag teamler de ((bkz: kotcha) (bkz: uniteam) ) beatbox camiasında yer almaktadır. dünya genelinde "community" olmayı en iyi başarabilen underground kültür de sanırım beatbox (beatbox battleları izlerseniz ortamdaki "aile" hissiyatının ne kadar yoğun olduğunu görebilirsiniz). youtube'da "swissbeatbox", gerçek beatboxın ne olduğunu görmek isteyen herkesin mutlaka bakması gereken bir kanal. old school beatboxerlardan günümüzdeki new school beatboxerlara kadar karışık bir kaç örnek verecek olursak;

(bkz: rahzel)
    (bkz: reeps one)
    (bkz: dharni)
    (bkz: two h)
    (bkz: alem)
    (bkz: alexinho)
    (bkz: ballzee)
    (bkz: pash)
    (bkz: jayton)
    (bkz: d-low)
    (bkz: b-art)
    (bkz: mb14)
    (bkz: saro)
    (bkz: codfish)
    (bkz: napom)
    (bkz: helium)
    (bkz: inkie)
  • google translate ile ağzınızı yormadan yapabileceğiniz hede. linke tıklayın ve listen butonuna basın.
  • ağızdan osurma sanatıdır. ya da en azından yetenek sizsiniz versiyonları öyledir.
hesabın var mı? giriş yap