• ya her şey bir kenara, sayın cumhurbaşkanı desek. yok reis söyledi, reis dedi, reis konuştu.. bu kadar itici bir kelime olabilir mi ya? he aynen çok taptığınız reisiniz hayal kırıklığına uğrattı. tüh be reissss.
  • "şu anda ciddi manada asker kadrosunda eksilme var. ciddi bir ihtiyacımız var. biz asker bir milletiz."

2 ocak 2017 - genelkurmay açıkladı: 359 bin 273 askeri personel. ihtiyaç, eksik vs. yok dendi.

"hele hele üniversite bitirmiş, bedelli askerlik bekliyor. ya zaten gelip yapacağın askerlik 6 ay, bunun da yaklaşık 20 günü izin; 5 ay 10 gün. gel askerliğini yap."

9 mart 2017 - fikri ışık: "2 milyon 800 bin kişinin meşru sebeplerden dolayı askerliğini tecil ettirdiğini kamuoyu biliyor zannediyorum. bakaya sayısı da 450 bin civarında." bu insanların hepsi, aileleriyle birlikte, canı istemediği için mi gitmiyor yani? tek sebep bu mu?

"askerlik, bir de sana birçok kazanım sağlıyor. askerlikteki disiplin anlayışı, bunlar çok önemli. korunmada birçok şeylerde bazı adımları atmaya yardımcı oluyor. disiplinde de askerliğin sağladığı birçok şeyler var."

- bunlar nasıl cümleler?

"geçmişimizde yoktu bu son zamanlarda bir artış kaydediyor. temenni ederim ki bunlar yavaş yavaş gündemden düşer ve herkes o şerefli giysiyi giymek suretiyle yola devam eder."

https://i.hizliresim.com/yznye7.jpg

- 2011 ve 2014'te 3 yıl arayla siz çıkardınız. ilki yükümlülerin eritilmesi denmiş, ikincide tsk'ya destek. gayet güzel de gelir elde edilmiş, ee? peki 1 hafta arayla doğan 2 türkiye cumhuriyeti vatandaşının diğerine üstünlüğü nedir? neden bir tanesi para verip askerlikten kurtarırken -fakir yapamıyor ya hani- diğeri askere gitmek durumunda?

2017 fikri ışık: "şartlar değişirse olabilir."
    2014 erdoğan: "bedelli kesinlikle terörle mücadelede zaafiyet yaratmaz. tam tersine gelir orduyu güçlendirecek."

ee noldu?
  • gündeme öyle ya da böyle gelmesinin her zaman bedelliden yana bir averaj olduğunu savundum.

yine savunuyorum fakat cumbaba konu hakkındaki son konuşması ile kısa vadede bedelli umutlarını yakıp kül etmistir.

2018 in son çeyreğine kadar tecili bitecek olanlar askerlik planlarını yapmaya başlamalı maalesef.
  • bedelli askerliğin çıkmasına karşıyım. çıktıktan sonra bedelliye gidilmesine karşı değilim. fırsat eşitliğini devlet sağlamak zorunda eğer devlet sağlamıyorsa elinde imkanı olan bunu tabi ki kullanacak
  • şu kadar geyik vicdani ret üzerine yapılsa anlarım da bu nasıl bir rezilliktir gerçekten. insanoğlu bu kadar haysiyetsiz işte.
  • bana bugünkü gündemden sonra niyeyse 2014 eylül atamasından hemen sonra ''2015 şubat'ta asla atama olmayacak'' diyen nabi avcı'yı hatırlatan askerlik türü olmuştur. zira 24 kasım 2014'te dönemin başbakanı ahmet davutoğlu, ''atama bekleyen öğretmenlerimize bu anlamlı günde müjde vermek isterim, şubat'ta 15 bin atama olacak'' demişti. bu iki açıklama arasında 2 ay bile yoktu. dün gibi hatırlarım.

yukarıda linklere bakarken daha önce bedelli konusunda cumhurbaşkanının neler söylediğine de baktım. 2013-2014 yıllarına ait birçok konuşmasında bedelli askerliğe karşı olumsuz bir tavrı varken, 2014'ün sonunda bedelli çıktı. kaldı ki daha önce çıkan bedelli askerlik de 2011'e ait. yine akp hükümeti yani.

yine kaldı ki fikri ışık, asker ihtiyacı olmadığını söyledi. toplamda tecil ve bakaya durumda olan 3 milyonu aşkın insan var. en geç 2018 kasım'da, yani seçimlerden önce, yılın sonunda çıkacaktır diye düşünüyorum.
  • çıkana kadar her gün bu başlıkta yazacağım. hepimiz aynısını yapsak ya.
  • tayyip'in konuşmasından sonra ruh halim:

https://giphy.com/gifs/xtiqykxa8okalmu5xe
  • lisans mezunları kısa dönem istese bile uzun dönem* kitleyecekler demekki
  • bilal erdoğan bedelli, burak erdoğan çürük raporu, berat albayrak bedelli.

gençler tıpış tıpış, eşşek gibi askere. haydi çocuklar naş naş. siz kaşındınız.
hesabın var mı? giriş yap