• netflix tarafından yeniden hayata döndürülürken esas olarak ankara'da cinayet kovalamasını istediğim dizi.

arkadaşlar behzat'ı baştan sona 2 kez bitirdim. daha ilk bölümünü, yayınlandığı ilk gün izlemiş kişilerdenim. bunu yazmamın sebebine geleyim; behzo ankara'da cinayet çözdüğü günlerde, hayatındaki aşk meşk işleri bayık bahar olduğunda, behzat ankara'da küçük dünyasında yaşadığında dizi daha güzeldi. ercüment çözer'den başlayıp sonu başı gelmeyen ve son sezonda saçmaya bağlayan derin devletin seçilmiş kurbanı behzat tribi bugün düşününce çok bayıştı. adamın bitmek bilmeyen karanlığa gömülüşü behzat ç'nin asıl izlenir kısmı değil. dizinin güzelliği behzat'ın ara ara çaktırmadan gülmesi, dalgasını geçebilmesi, "nah messi attı, krkiç attı" diyebilmesiydi. buna ek olarak doğallığın tam karşılığı olan, dizinin gizli muhteşemliği olan hayalet-akbaba ortamıydı mevzu. muzo ve barbaros bile güzeldi. suna başkomser dönemi bile daha bir idare ederdi. "sadece 5dk daha yaşamak istedim" efsane bir repliktir. unutulmaz. aslına bakarsanız esra'nın "dünyanın ekseni 23 santim kaydı" demesidir bir başka efsane ama derin devlet zırvaları ankara'da derdi tasası cinayet olan, geçim derdiyle hayatını harman eden acı çekmiş behzat'ın yanından geçmez. bahar'ın kızına behzat'ın göz kırpıp gülerek yaptığı çift kaşarlı tost, öldürülen futbolcu mevzusundaki harun'un gülmeleri falan...

netflix yapacaksa behzat ç'yi basit yaşamları olan basit insanların dizisi olarak yapmalı. o zaman da efsane olan diziyi bayıla bayıla izleyeceğiz. açıkçası yeniden çekileceği için çok heyecanlıyım. harun, hayalet, akbaba, şevket falan mutlaka olmalı diye düşünüyorum. hepsi olmalı, eksik olmamalı. (dilemesi, istemesi bedava)
  • ben de her pavyon sahnesinde ortada ablalarla oynayan gözlüklü, pala bıyıklı, vitaminsiz dayı olmazsa izlemem

https://galeri.uludagsozluk.com/…ayan-dayı-1115112/

(bkz: behzat ç.'deki pavyonda oynayan adam)

şaka maka harunsuz olur mu olm, saçma sapan konuşmayın la
  • eğer kadro eksik olacaksa yeni sezon yerine spin-off çekmeleri daha yerinde olur. diğer karakterleri de bir tek son bölümde oynatırlar olur biter. gerçi harunun 25-30 kilo alması demektir bu ama olsun.
  • herkes olsa ve dizi full kadro da olsa eski tadı vermeyecek dizi. tekrar ısıtılan yemek, ilk piştiği halin tadını vermez de ondan.

oyuncuların çoğunun gönülsüzlüğünü de görüyorsunuz. bir oyuncunun 10 yıla yakın süre boyunca dönüp dolaşıp aynı projede yer almak zorunda kalması, bu süre zarfında başarılı olamadığını ve para kazanmak ve popülaritesini devam ettirmek için aynı projeye dahil olmak zorunda olduğunu gösterir.

bir de karakterin oyuncunun üzerine yapışması diye bir şey var ki, çoğu kez sanatçıyı bitiren bir şeydir bu. deli kadir karakterinin kadir inanır'ı zamanla yutması, çakır karakterinin oktay kaynarca'yı bitirmesi gibi.

şükrü karakteri erdal özyağcılar'ı yok etmek üzereyken, erdal özyağcılar'ın çok iyi kazanmasına ve popüler olmasına rağmen bizimkiler dizisi kadrosundan nasıl çıktığını hatırlayın.

behzat ç de erdal beşikçioğlu'nu yok etmek üzere. adam başka projede de tutunamaz oldu bu yüzden. ben bu durumdan, sanatsal kariyeri açısından oldukça rahatsız olduğunu ve sadece para ve gençlerin anlamsız ısrarı için bu çileye katlandığını düşünüyorum. dizinin diğer bazı oyuncuları için de durum böyle.

akılda güzel kalan her şeyi öldürmek zorunda mıyız illa?
  • geçtiğimiz ocak ayının başında başlayıp, yaklaşık iki buçuk ayda bütün bölümlerini tekrar izlemiş birisi olarak harun karakterininin eksikliğini hissetmeyeceğim dizidir.

allah aşkına, bu adam cinayet büroda ne işe yarıyordu? ilkokul tadında espriler, acısı olan insanların yanında kırdığı potlar vs. ha bir de kapıları omuz ya da ayak yardımıyla açmak. bu ne lan? bir komiserin asli görevleri bunlar mıdır?

mesleğinin gereğini yerine getirmişliği yok bir kez olsun. cevdet bile bi' sike yaramasa dahi çay servisi yapıyordu. kaldı ki ilerleyen bölümlerde cinayet çözmüşlüğü de var.

amirim, hayalet ve akbabuş üçlüsü yeter bize.
  • fatih artman ile erdal beşikçioğlu'nun arası bir sebepten uzun zamandır açık. her şeyden önce bununla alakalı bir durum söz konusu ki dizide oynamayacak. bana göre dizinin en olmazsa olmaz karakteri harun olmadığından umrumda değil olup olmaması. merak ettiğim konu ise şu; cevdet olacak mı? o çok önemli! yazın kenara.
  • üstte bi yazar oyuncunun aynı karakteri tekrar oynaması kendisini yakması anlamına gelir demiş, doğru da demiş aslında. ben de şöyle diyorum; efsane kemik kadro eski tadında olsun, kendilerini de yaksınlar bizi de yaksınlar. hastasıyız.
  • netflix ile değil, blu tv ile tekrar ekranlara dönecek olan dizidir.

herkes harun olmazsa olmaz demiş ama mis gibi olur, behzat ç. tek bir karakter üzerinden yürümeyen, bütünüyle izleyiciye dokunan bir dizi idi. o yüzden 1-2 karakterin eksilmesi -yerlerinin iyi doldurulması halinde- asla eski keyfinden eksiltmeyecektir.

mesela avrupa yakası dizisini düşünün, lokomatif karakterlerden ve hatta baş rol olan volkan (ata demirer) karakteri diziden ayrıldığında neredeyse hiç eksikliği hissettirilmedi. çünkü yeri iyi dolduruldu. hatta, direkt volkan karakteri yerine gelen "sacit" karakteri çok pasif kalmasına rağmen, şahika koçarslanlı ile, burhan karakterine biraz daha ağırlık verilmesi ise gayet güzel devam etti dizi sonrasında, keyifte bir azalma olmadı.

dilerim harun karakteri bahzat amirimin hikayelerinden olmaya devam eder ama unutmayın hiç kimse vazgeçilmez değildir.
  • hayalet ve akbaboşun evindeki neşet ertaş çalan radyo olmazsa izlemeyeceğim dizidir.

tanım: değil oyuncu kadrosunun değişmesi evlerdeki mobilyaların bile değişmeden çekilmesi gereken dizidir.
  • yeni sezonda harun’un olmayacağının söylediği dizi. doğru olabilir, fatih artman’la erdal beşikçioğlu’nun arası bozuk diye okumuştum. fatih artman verdiği bir röportajında çalıştığı kişilerle ilgili “yapmamam gereken ne varsa ondan öğrendim” diyor ama kimi kastettiğini söylemiyor. söylentilere göre erdal beşikçioğlu’nu kastediyor. harun olmazsa olmasın çok da umrumuzda, davar.
hesabın var mı? giriş yap