şükela:  tümü | bugün
 • the curious case of benjamin button adlı filmde brad pitt'in canlandırdığı, bir mucize sonucu yaşlı doğup, yıllar geçtikçe gençleşen karakterin adı.
 • losttaki istasyonlardan birinde bulunan düğmelerden biri. basılırsa ters seyler olabilir
 • doğarkende ölürken de bebek gibi görünen kişi.
 • yaşamı son derece mantıksız olan bir abi.

  --- spoiler ---

  ulan şimdi anlamadım. bu kişi boyut olarak bebek, sağlık olarak, görünüş olarak ihtiyar doğdu. görünüşü de, sağlığı da 80 yaşındaki adam gibiydi, sadece boyutu bebekti. yıllar geçtikçe boyut olarak büyümeye, sağlık ve görünüş olarak da gençleşmeye başladı.

  bu durumda bu çocuğun boyutunun aynen normalde olduğu gibi değişmesi, sadece sağlığının ve görüntüsünün yıllar geçtikçe gençleşmesi gerekmez mi? yani bu amca ilk geneleve gittiğinde boyut olarak 16 yaşında. lakin görünüş olarak ve sağlık olarak 80-16=64 yaşında olması gerekmez mi? görünüşü 64 yaşında o tamam. ya sağlığı? 64 yaşındaki bir adam nasıl kadının aklını alacak kadar performans sergileyebiliyor? işine gelen her şey (yürüme zorluğu, deri sarkması, gözlerin görmemesi, kıl tüy) 64 yaşında da, kuş nasıl 16 yaşında lan? onun da 64 yaşında olması gerekmez mi?

  aynı mantıkla bu adamın yıllar geçtikçe boyut olarak küçülmek ve bebek olarak ölmek yerine, aynen 80 yaşındaki bir ihtiyar boyutlarına gelmesi, bu boyutlara gelmekle beraber cillop gibi bebek tenine ve bebek yüzüne sahip olması gerekmez mi? zira doğduğunda 80 yaşında bir görünüme ve bebek boyutlarına sahipti. ölürken de 0 yaşında bir bebek görünümüne ve 80 yaşında bir adam boyutlarına sahip olmalıydı.

  hem beyin gelişimi de normal seyrinde ilerliyor. tersten işlemiyor. konuşmayı, okumayı, normal öğreniyor. yaşlanınca bunuyor, unutuyor. aynı yaşlı insan beyni gibi. peki yaşlanınca konuşmayı, yürümeyi niye unutup bebeğe dönüyor?

  kısaca özetlersek, filmin başında gösterilen yeni doğmuş benjamin'i referans alırsak bu benjamin'in boyut olarak 80 yaşında adam boyutlarında, 80 yaşında adam zekasında (yine konuşabilen, yürüyebilen, olsa olsa yaşı gereği bunamış olan, sesi çatallaşmış olan), ancak teninin yeni doğmuş bebek teni yumuşaklığında ve pürüzsüzlüğünde, yüzünün bebek yüzü, saçları yeni doğmuş bebek saçı gibi olan bir adam olarak ölmesi gerekiyordu.

  --- spoiler ---

  değil mi?
 • giysilerini bi beden küçük alır ki seneye de giyebilsin..
  (bkz: seneye de giyersin)